První Lego s cyklopruhem

Publikováno: 04. ledna. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 11. února. 2021
Publikováno: 04. ledna. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 11. února. 2021

Lidé několikrát kritizovali modely dánské hračkářské firmy Lego kvůli absenci cykloopatření v setech, které zahrnující ulice. Nizozemský krajský radní prohlásil „existují Lego cyklisté, ale nemají kde jezdit“, „Pokud jste Nizozemec nebo Dán, jste zvyklý na cyklostezky“.

Lego modely City doposud zahrnovaly pouze prostor pro automobilovou, železniční či lodní dopravu. Cyklistická infrastruktura zde nebyla řešena vůbec. Chodníky Lego modelů se dokonce během let zmenšovaly, zatímco místo pro auta se rozšiřovalo. Z Lego modelů z 80. let je zřejmé, že zde dříve nějaký prostor pro cyklisty fungoval.

Steeman prohlásil, že by Lego města měla reflektovat ulice, které budou podporovat všechny druhy dopravy, včetně té bezmotorové. Svůj apel vysvětloval tak, že už v raném věku může podoba hračky ovlivnit to, jak bude v budoucnu vnímat dopravu či bezpečné ulice.

Svůj apel vysvětloval tak, že už v raném věku může podoba hračky ovlivnit to, jak bude v budoucnu vnímat dopravu či bezpečné ulice.

Cyklopruh poprvé

Nyní dánská firma vydala set „Shopping Street“ tedy „Nákupní ulice“ který částečně reflektuje dnešní dánské ulice, co se dopravy týče. Nachází se zde prostor pro pěší, poměrně úzký cyklopruh dánského zbarvení, vozovka i přechod, který je chráněn zpomalovacími prahy. Stavebnice zahrnuje také nákladní kolo, cykloprodejnu, pekařství, závodní automobil i vůz pro údržbu městského osvětlení.

Bikero

Set, který je doporučen dětem od šesti let, vyjde na 69 Eur (v přepočtu 1800 Kč) a zahrnuje celkem 533 dílků.

Trend do budoucna?

Firma již na konci minulého roku změnila svůj přístup k silničním deskám, které se tak dají lépe spojovat či doplňovat o zpomalovací prahy a zahrnují také dopravní značky a osvětlení přechodů. Jiné sety ale cyklistická opatření neobsahují a není tak zatím zřejmé, zda je set „Shopping Street“ výjimkou či začátkem trendu.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Pavel Mašek 4. 1. 2021, 20:42

No je to krok vpřed. jenom cit: "...už v raném věku může podoba hračky ovlivnit to, jak bude v budoucnu vnímat dopravu či bezpečné ulice." Přesně toho se bojím...

Jiří Boháč 4. 1. 2021, 21:04

okamžitě jsem si vzpomněl na zeleně oddělený cyklopruh na těch deskách z 80. let, už tu chci napsat, že jste na ně zapomněli ... a pak vidím, že to je v článku přímo zmíněno - cyklopruhy na silnicích normálně bývaly; pak ale ten nadpis úplně postrádá logiku, ne?

Martin Šnobr 4. 1. 2021, 22:59

@Jiří Boháč – poprvé jde o pruh, který je jako cyklopruh přímo označený a jsou na něm symboly kola. To předtím by se dalo považovat třeba za rozšířenou krajnici. :-)

újezďák 6. 1. 2021, 17:02

Zajímavé, problém Lega byl zjevný a je zajímavé ho vidět potvrzený i v realizaci na obrázku, tedy pokud je to ta aktuální verze stavebnice ?

Barva cyklopruhu totiž odpovídá nejspíš holandské normě a je v rozporu dokonce i s dánským provedením :) (V Kodani, tedy jsou pokud si pamatuj, modré) .

Jinými slovy, Lego bude muset nakonec dělat mutace pro různé státy a kontinenty :)

Martin Šnobr 6. 1. 2021, 23:47

@újezďák – ten první obrázek je pouhý návrh, realizovaný cyklopruh je obrázek poslední (tedy modrý cp) :-)

Pavel Mašek 8. 1. 2021, 00:02

@újezďák

- nizozemské!!!!
- a tam mají červené, modrý jsem tam neviděl.Modrou používá Londýn

újezďák 9. 1. 2021, 20:45

Pavel Mašek

no nevím k čemu je třeba vykřičníků , na prvním snímku u článku byl červený , na mobilu jsem další obrázky neviděl a tak mě přišlo to co jsem napsal celkem logické :)

Mimochodem :
the Netherlands (Dutch: Nederland [ˈneːdərlɑnt] (About this soundlisten)), informally Holland... to cituji wiki,

navíc jsem dvanáct let dělal pro holandskou firmu se sídlem v Amstru a vždy jsem tam slýchal, že oni jsou Holland nebo maximálně Dutch :) Nederland je novodobý slovní " oficiální" slepenec, cosi jako Česká Republika :) a lidé ho tam moc neprožívají . Stačí si zajít na fotbal a poslechnout si, co tam skandují :D,
Mimochodem oficiální státní stránky " Nizozemska " k zaujeté cizinců k cestování a investicím do Nizozemska jsou i https://www.holland.com a http://hollandtradeandinvest.com/ kde sice napíší, že se jedná o Nizozemí ale hned člověku dají odkaz na historii Holandska, protože vědí, že přes vykřičníkování je termín Holandsko v mnoha zemích běžně užíván :)

odkaz na mrak holandských fanoušků a jejich chorál :)

https://www.youtube.com/watch?v=VIkQGNq2qmU

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat