U 18 základních škol v Ostravě budou cykloboxy pro úschovu kol

Publikováno: 13. února. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Andrea Hoffmannová
Publikováno: 13. února. 2022, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Andrea Hoffmannová

U 18 ostravských základních škol budou cykloboxy pro úschovu kol. Město tak chce podpořit školáky v každodenním pohybu a motivovat děti k tomuto aktivnímu způsobu dopravy. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Město na cykloboxy uvolní z rozpočtu 1,8 milionu korun. Jejich nákup už schválili městští radní. Minimálně stejnou částkou se ale na pořízení cykloboxů musí podílet také městské obvody. Podle mluvčí město zároveň hledá další finance z externích zdrojů, aby cykloboxy v maximální míře mohlo postupně pořídit i k dalším školám, kterých je v krajské metropoli 55.

„V minulém roce se celorepublikové akce s názvem Pěšky do školy v Ostravě účastnilo 15 základních škol, což bylo hned po Praze nejvíce v zemi. Akce měla jen pozitivní ohlasy, a proto si myslím, že možnost bezpečně odložit kola u škol přesvědčí i další rodiny a pobídne i k této možnosti školní dopravy. Děti by se měly hýbat, jak jen to jde. O to více teď, v on-line době. Věřím, že cykloboxy jsou krokem správným směrem, a že takto rodiče i děti inspirujeme, aby do škol jezdili na kolech nebo koloběžkách,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová (Piráti).

Podle mluvčí zatím o pořízení cykloboxů projevily zájem některé obvody, které se bude podílet i na nákladech. Nejvíce cykloboxů se objeví v Porubě, kde přibudou u deseti základních škol, v nejlidnatějším městském obvodě Jih zatím budou u pěti škol, v centrální městské části u dvou a přibudou i u jedné základní školy ve Vítkovicích.

„Díky smlouvě vyplývající z veřejné zakázky budou mít později i další školy, potažmo městské obvody, možnost dokoupit stejný typ cykloboxů z vlastních zdrojů za vysoutěženou cenu až do roku 2024. Cyklobox slouží nejen jako univerzální zařízení k úschově kol a koloběžek, ale lze jej využít také k odložení ochranných přileb a sportovního oblečení,“ doplnila mluvčí.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Zdeněk N. 13. 2. 2022, 20:49

Osobně si myslím že lepší by byla kolárna. U nás ve škole byla jedna pro 8 kol, na zavěšení, a zabrala místa asi jako 2 cykloboxy. Klíče byly ve vrátnici, každé kolo mělo vlastní dveře.

Pavel Mašek 15. 2. 2022, 19:45

@Zdeněk N.
- viděl bych výhodu v kombinaci všeho, pár úček před budovou pro rychlou návštěvu, pár boxu pro starší děti s většími drahými koly/tříkolkami/handbiky a uvnitř budovy/areálu kolárnu, ideálně pod kamerou

Martin P. 18. 2. 2022, 09:16

Souhlasím, že cykloboxy nejsou všelék. Zdá se mi, jako by to vycházelo spíše z místních zkušeností, nabídky a osvědčeného řešení v jiných instalacích, že totéž převzali i pro školy.
Obecně je vždycky užitečnější mix. Účka, uzamykatelné boxy, případně kolárna nebo další kapacitnější řešení. Účka by měla být základ a mělo by jich být nejméně tolik a tak hustě, jako dopravních značek. :-) Například u nákupních center a obchodů obecně mi ale nejvíc chybí možnost uložit brašny a přilbu, samotné kolo zamčené k účku si tam troufnu nechat. Ale záleží taky na typu a výbavě kola a účelu cesty a délce toho parkování. U škol je to obdoba dojíždění do práce. Zamykatelný box pro vytuněné kolo, kterým se potřebuju předvést před kamarády/kamarádkami nemusí být zadarmo. Účko nebo lépe přístřešek s vlastním zámkem by zadarmo a v dostatečné kapacitě být měl. S těmi kamerami je to trochu obsese současné doby, ale chápu, že bez nich to může vést ke špatným zkušenostem, které nadělají velkou škodu v psychice a chování.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat