Obrazem: nový úsek nadřazené cyklotrasy A1 v Holešovicích

Publikováno: 04. března. 2023, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 04. března. 2023, 3 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

Na podzim roku 2022 vznikla na nadřazené cyklotrase A1 nová široká asfaltová stezka pro pěší a cyklisty. Jejím investorem je Technická správa komunikací (TSK). Stezka vznikla na místě v roce 2017 provizorně zřízeného průjezdu bývalou betonárkou, který tehdy realizovala společnost Skanska budující přilehlý developerský komplex.

Historicky se jednalo o nejméně komfortní úsek cyklotrasy A1 v této části města. Před otevřením průjezdu bývalou betonárkou v roce 2017 bylo v podstatě možné oblastí projíždět pouze po mnohem rušnějších ulicích Vrbenského a Plynární o něco jižněji.

To se s otevřením průjezdu bývalou betonárkou změnilo. Nyní původní provizorní cesta byla nahrazena širokou asfaltovou stezkou. Úpravy okolí ale ještě stále probíhají. Na investici společnosti Skanska by měla navázat i veřejná investice do navazujícího úseku – tzv. park U Vody. Rekonstrukci tohoto prostoru připravuje Praha 7 s předpokládaným termínem realizace 2024. Na vzhled nového parku byla uspořádána i urbanisticko-krajinářská soutěž, ze které vzešel jako vítězný návrh autorů YYYY s.r.o.

Dle sdělní radního Prahy 7 pro strategické plánování, životní prostředí a veřejný prostor Jiřího Knitla (Praha 7 sobě) v těchto dnech končí výběrové řízení na realizátora zakázky. Po vyřízení nezbytných formalit dojde k předání staveniště. Již během dubna tohoto roku tak Praha 7 předpokládá zahájení realizace nového parku.

Co se pohybu po cyklotrase A1 týká, v plánu je držení cyklistického průjezdu dále od vody. Již v nyní realizované části postupně vidíme vznik pěší mlatové promenády podél vody, podobně tomu bude i v navazující části, jejíž realizace teprve započne. Široká komunikace pro cyklisty vedená dále od Vltavy má vyústit do ulice Varhulíkové již na úrovni železničního mostu, tedy o něco dříve, než je nyní zvykem projíždět. Asfaltová stezka je čtyři metry široká a určena pro společný provoz pěších a cyklistů se směrovým dělením.

Dále je plánováno vedení cyklotrasy A1 provozem klidné ulice Varhulíkové a Jankovcovy až po ulici V Přístavu, kde by výhledově měla být přes lávku cyklotrasa A1 pravděpodobně převedena na holešovickou kosu a dále pokračovat podél vody až k holešovické tržnici.

V článku byla dodatečně opravena chyba týkající se investora cyklostezky. Investorem nové cyklostezky je TSK (Technická správa komunikací). V článku byla chybně označena za investora společnost Skanska, ta financovala pouze původní provizorní cestu v roce 2017 a nyní je zodpovědná za okolní sadové úpravy. Za chybu se omlouváme.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co chystají městské části: Praha 11
Praha,

Co chystají městské části: Praha 11

29. září. 2023, 6min. čtení3