České Budějovice spustí vlastní bikesharing pod hlavičkou MHD, Rekola končí

Publikováno: 04. června. 2026, 2 min. čtení
Autor: Martin Šnobr
Úvodní foto: České Budějovice
Publikováno: 04. června. 2026, 2 min. čtení
Autor: Martin Šnobr
Úvodní foto: České Budějovice

Od 1. července začne v Českých Budějovicích fungovat nová služba sdílených kol CBkolo, provozovaná přímo Dopravním podnikem města České Budějovice (DPMCB). Jihočeské krajské město se tak stane po Plzni druhým v zemi, kde si bikesharing provozuje samotný dopravní podnik – jako součást MHD, nikoli jako samostatnou komerční službu.

V úvodu bude k dispozici 200 kol na 170 stanovištích, od příštího roku by se flotila měla zdvojnásobit. Cena první půlhodiny je 20 Kč, měsíční předplatné vychází na 250 Kč. Předplatitelé MHD získají 4 jízdy denně zdarma, držitelé MultiSport 2. Spuštění vyjde podnik zhruba na 15 milionů korun.

Kola, která jsou charakteristická červeným rámem a žlutými doplňky (krytem blatníku a košíkem) představují v českém prostředí dosud neviděný typ sdíleného kola. Dodávají je firmy Olpran a v budoucnu EEZEE mobility. Olpran dodává kola také pro firmu nextbike. Na rozdíl od Plzně, kde dopravní podnik převzal prověřený model elektrokol Freebike, jde v Budějovicích o typ kola, který uživatelé zatím neměli možnost vyzkoušet.

Nový systém znamená také ukončení provozu sdílených kol Rekola, která v Českých Budějovicích fungovala od roku 2015 – tedy více než deset let. Firma zde provozovala zhruba 220 kol a šlo o jeden z prvních systémů sdílených kol v Česku. CBkolo ho nyní nahrazuje pod hlavičkou městského dopravce.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018, od roku 2025 šéfredaktor.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Chcete v Česku lepší podmínky pro cyklodopravu?
Podpořte nás, stačí i 100 korun. 💙🚲

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat