Pražské akce Evropského týdne mobility

Publikováno: 13. září. 2009, 1 min. čtení
Aktualizováno: 16. března. 2012

etm_2009 Evropský týden mobility začne už ve středu 16. září. V jeho rámci proběhne řada akcí věnujících se především propagaci ekologicky šetrnějších způsobů dopravy. Cyklisté a chodci uvítají zvláštní zpravodajství Rádia 1. Od středy se každý cyklista projíždějící Badeniho ulicí, bude moct v klidu nasnídat. Komunita Milada v Truhlářské 11 vás zve na cyklistický workshop. Dopravní podnik uspořádá den otevřených dveří, České Dráhy pak zvláštní projížďky příměstskými soupravami ,Eska‘. Evropský týden mobility pak vyvrcholí v neděli velkou pouliční slavností Zažít město jinak a velkou cyklojízdou. Abyste se v nabitém programu ETM neztratili, v tomto článku najdete stručné informace o všech nám známých akcích ETM.

Kalendář pozvánek na akce v rámci ETM

Pondělí 14.9 — Pátek 18.9

Vysílání pro chodce a cyklisty na Radiu 1

Radio 1 bude celý týden přinášet každodenní dopravní zpravodajství z ulic, chodníků a cyklostezek. Dozvíte se, kde jsou zácpy a kde je největší pohoda. Vyrazte do města pěšky nebo na kole! Každý den soutěž o outdoorové oblečení Rock Point. Každý den rozhovor o dopravní problematice a situaci v Praze.

Každý den na Radiu 1 91.9 FM. [více zde]

Použij město jinak

MMS soutěž časopisu ČiliChilli: Vyfoť se sám, sama, nebo nejlépe se svými kamarády, a vyhraj poukázku do restaurace v hodnotě až 5 000 Kč. První úkol: najez se ve městě. Druhý úkol: vyspi se ve městě. Třetí úkol: zdokumentuj jakoukoliv jinou činnost, kterou není obvyklé ve městě provádět.

Od pondělí 14. do pátku 18. září – kdykoliv pošli MMS. [více zde]

Středa 16.9 — pátek 18.9.

Vypálené koťátko připravuje snídaně pro cyklisty

Kousek od metra Hradčanská, v parku Charlotty G. Masarykové, na rohu ulic Badenyho a Na Valech, najdou cyklisté stánek kavárny Vypálené koťátko, u něhož se mohou cestou do práce zdarma nasnídat. Každý, kdo tudy pojede ráno na kole, dostane kávu nebo čaj a čerstvé pečivo od dejvického Lichtenbergova pekařství.

Vždy od 8 do 11 hodin. [více zde]

Středa 16.9.

Svépomocná cyklodílna Auto*Matu a Milady

Přijeďte se něčemu přiučit, přijeďte si něco opravit – a přikusovat k tomu veganské občerstvení. Hlavním tématem bude péče o přehazovačku a řetěz a jejich výměna. Tak jako na předchozích cyklodínách se ale i na této určitě dostane na další konkrétní problémy dorazivších kol.

Středa od 17:30 v Truhlářské 11. [více zde]

Praha cyklistická a pěší

Magistrát otevírá novou část cyklotrasy Pelc Tyrolka – Kolčavka. Zároveň bude prezentováno rozšíření cyklostezek a cyklotras od Evropského týdne mobility 2008 a předpokládaný další rozvoj.

Pelc Tyrolka

Čtvrtek 17. září

Den dopravní výchovy

Hlavní program se uskuteční na dětském dopravním hřišti Muzea Policie ČR Na Karlově, otevřena budou i další dopravní hřiště na území hl. m. Prahy.

Dětská dopravní hřiště v Praze

Setkání se zastupiteli na Praze 9

17. září od 18 do 20 hodin proběhne na radnici Prahy 9 setkání se zastupiteli a odborem životního prostředí a dopravy radnice Prahy 9. Tématem bude zlepšení podmínek pro chodce, projednání někdy nevhodných přestupů MHD a různých pěších bariér. Zároveň je ve vestibulu radnice od 14. do 25. září otevřena výstava přibližující různé evropské přístupy k řešení městské dopravy se zřetelem na pěší. Podněty či připomínky lze zasílat na mail vojtovaa@P9.mepnet.cz .

Čtvrtek, radnice Prahy 9, 18-20 hod.

Pátek 18. září

Den informací o dopravě

Informační středisko tunelu Blanka na Letné bude otevřeno pro veřejnost. Poskytované informace se zaměří zejména na výstavbu městského okruhu, rozvoj metra, opatření ke zvýšení bezpečnosti chodců, dopravu v klidu (zóny placeného stání, parkoviště P+R).

Informační středisko tunelu Blanka na Letné.

Sobota 19.9.

Galasova cyklojízda

Ve stylu ,,zažít město!“ Na cyklojízdě navštívíme obchůdky v Saském dvoře, Mosteckou věž, Staroměstskou věž, Galerii u Lávky, Orloj (strojovnu, věž), uvidíme podzemní kolektory, dáme si převoz přívozem. Po cyklojízdě posezení v restauraci Folimanka.

Sraz v 10.00 hodin v parku Folimanka Vždy od 8 do 11 hodin. [více zde]

Den otevřených dveří Dopravního podniku

Prohlídky vozidel a zázemí DP, muzeum zdarma.

Vozovna Střešovice (tramvaje), Depo Zličín (metro), Garáže Řepy (autobusy) [více zde]

Den záchranného bezpečnostního systému

Program Městské policie, hasičů a záchranářů ve Stromovce.

Stromovka

Neděle 20.9.

Pouliční slavnost Zažít město jinak

Ulice Vinohrad se na jeden den promění z dopravních tepen a parkovišť automobilů v korzo. V něm najdete kavárny, restaurace, improvizovaná pódia pro koncerty a performance, bleší trh, umělecké instalace, dětský koutek a řadu dalších příjemných překvapení.

Mezi nám. I.P.Pavlova a nám. Míru od 12 do 19 hodin. [více zde]

Velká cyklojízda

Cyklojízda je barvitou přehlídkou různých kol, módních i životních stylů, ale především velkolepou oslavou svobodného pohybu v ulicích města. Tisíce lidí na kolech vyjadřují své přání, aby byla Praha příjemnějším místem pro život. Cyklojízda zakončí na pouličním festivalu Zažít město jinak.

Start ve 14 hodin z náměstí Míru. [více zde]

Do kostela na kole

Smyslem této celorepublikové ekumenické akce je propagovat cyklistickou dopravu, která je, stejně jako pěší chůze, šetrná k životnímu prostředí a ve srovnání s automobilovou dopravou nepoměrně levnější, zdravější a na kratší vzdálenosti dokonce statisticky rychlejší.

Pojedete-li v neděli 20. září do kostela, jeďte na kole. [více zde]

,,Pražský“ evropský den bez aut

Smetanovo nábřeží bude uzavřeno pro individuální automobilovou dopravu, prostor bude vyhrazen aktivitám na podporu ETM.

Neděle, Smetanovo nábřeží, Křížovnická, náměstí Jana Palacha.

Neděle bez auta na Praze 9

Od 10 do 17 hodin na Bobové dráze na Proseku a na proseckém dopravním hřišti. Každý, kdo přijde pěšky, přijede na kole či s MHD se sveze zadarmo, pro děti jsou připraveny různé hry s tématem šetrné dopravy a zábavné soutěže.

Neděle, 10-17, Prosek. [více zde]

Cesta za pokladem

Cesty za pokladem se mohou obyvatelé metropole účastnit tak, že do areálu Freestyle park Modřany dorazí bez využití automobilu. Dopolední program bude věnován především rodinám s dětmi, odpoledne a večer, zhruba do desáté noční, bude program zaměřený více na dospělé. Pražský den bez aut nabídne tanec na in line bruslích, cvičení s instruktorem Tai-Chi., či pomalování jízdních kol. Večerní kulturní program uzavřou kapely Děda Mládek Illegal Band a Ready Kirken.

[více zde]

Pondělí 21.9.

Den Eska

Prezentace městské železnice (Esko – Spojení pro město) jako páteře Pražské integrované dopravy. Jak nejrychleji z Radotína – vlakem, autobusem, autem nebo na kole? Projížďka po tratích Nového spojení zdarma CityElefantem (z Masarykova nádraží). Návštěva řídícího centra stanice Praha hl. n.

8:15 – 9:00 Nádraží Radotín (P+R) – Anděl
9:00 – 18:00 Masarykovo nádraží, odjezdy 9:05, 11:05, 13:05, 15:05, 17:05,
9:00 – 16:00 Hlavní nádraží

[více zde]

Orientační závod s využitím linek PID

Při příležitosti ETM a vydání nové mapy Praha — městská doprava pořádá kartografické vydavatelství Žaket orientační závod s využitím linek Pražské integrované dopravy (PID). Úkolem účastníků je v limitu 3 hodin nasbírat co nejvíce bodů návštěvou 15 kontrolních stanovišť rozmístěných v menší či větší blízkosti zastávek linek PID. Vítěz získá sadu 15 cykloturistických map.

Sraz po 15 hodině, Anděl (před Villages). [více zde]

Premiéra filmu AutoMat

Úterý 22.9.

Evropský den bez aut

Tisková konference na závěr ETM

Carbusters party

Uzávěrka Evropského týdne mobility v Bunkru.

 

Zapomněli jsme na někoho? Napište nám na mail redakce@prahounakole.cz . Akci do seznamu doplníme.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3