Městem na kole je přední český online magazín přinášející informace ze světa městské cyklistiky. Sledujeme, co se děje v Praze, Česku i zahraničí. Informujeme o nových vylepšeních v terénu, zajímavostech, o dění v obcích i ve spolcích, zveme na cyklistické akce. Přinášíme inspiraci i konfrontaci s děním v zahraničí. Snažíme se čtenáře aktivně zapojit do procesu rozhodování o důležitých věcech týkajících se budoucnosti měst. Monitorujeme politiky i ostatní média.
Naší hlavní snahou je popularizovat dopravu na kole. Jsme shromaždištěm dobrých i špatných příkladů z Česka i zahraničí. Jsme fórem názorů, které mají posouvat městskou mobilitu kupředu. Vnímáme svět v souvislostech a proto v našich článcích neopomíjíme také další způsoby udržitelné a aktivní dopravy.
Redakce Městem na kole se řídí zásadami novinářské práce, nestraníme žádné zájmové skupině, ani nepodporujeme konkrétní řešení či projekty.
Městem na kole je český online magazín o cyklistické dopravě. Prvopočátky tohoto magazínu sahají do roku 2006: k mapě a blogu Prahou na kole. Postupně jsme ale přerostli hranice města a začali přinášet informace i odjinud. Jsme informačním i asistenčním centrem a zdrojem novinek pro všechny, kteří využívají kolo jako dopravní prostředek, nebo by s tím chtěli začít.
Jsme nezávislým zpravodajským a informačním projektem spolku AutoMat. Naše nezávislost na ostatních aktivitách iniciativy AutoMat je garantována osobou šéfredaktora, který není členem vnitřního týmu AutoMatu. Řídíme se zásadami novinářské práce.
Trasy v naší mapě nejsou žádnou fantazií, ale každodenní zkušeností desítek cyklistů, kteří do mapy přispívají a pomáhají trasy vylepšovat. Naše mapa staví na otevřené platformě OpenStreetMap, kde se může na tvorbě a zlepšování mapy podílet každý. Naše mapa přináší podrobný výškopis, ale i třeba detailní informace o cyklistické infrastruktuře. Jen u nás se dozvíte, jaký typ cyklopruhu ulicí vede, nebo zda je v ulici dlažba či asfalt.
Jízda na kole je snadná a příjemná. Může být i hodně vyčerpávající, pokud člověk neví, jak na to. V našich návodech a článcích najdete vše potřebné: Co usnadní člověku pohyb po městě? Jak se bezpečně pohybovat v provozu? Jak jezdit v sukni i v obleku? Jak kolo zamykat bezstarostně i v centru města? Kudy jezdit, kde najít cyklostezky?
Napsali jsme knihu, poskytujeme návody i inspirace, čtenářům radíme klidně i jednotlivě. Napište na redakce@mestemnakole.cz.
Rok 2023 přinesl "extrémní" 40% růst návštěvnosti. Zároveň jsme (potají) oslavili 15 let od založení a prvního článku. Více jsme oživili formát rozhovorů. A přinesli vhled do plánů jednotlivých pražských městských částí v oblasti cyklistické dopravy.
Prahou na kole dostalo nový vzhled, název i doménu. 11. března 2021 byl spuštěn online magazín o cyklistické dopravě Městem na kole. Návštěvnost dále roste, začínáme přebírat zpravodajství ČTK a publikujeme 4-5 článků týdně.
Publikovali jsme sérií rozhovorů s představiteli pražských městských částí Praha 1 - Praha 22. Tuto sérii jsme v létě zakončili rozhovorem s náměstkem primátora Adamem Scheinherrem. Do redakce přišel Martin Šnobr. Nadále organizujeme cyklistické mapathony.
Pořádali jsme první cyklistický mapathon, při kterém dobrovolníci vylepšují mapy tak, aby se podle nich dalo lépe jezdit. Redakce se mírně zeštíhlila. V tématech článků velký prostor zabralo plánované omezení vjezdu cyklistů do pěších zón na Praze 1.
Vratislav Filler se začátkem roku rozhodl přenechat řízení redakce Jiřímu Motýlovi. Z dalších změn lze zmínit odchod Vaška Kříže do náruče státní správy. Na podzim jsme spustili nový vzhled mapy, možnost komentářů a další vylepšení, jako třeba prostředí vhodné i pro mobilní telefony. Máme profil na Instagramu.
Na přelomu roku jsme spustili vyhledávač tras pro cyklisty nad mapami Prahou na kole. Během roku 2013 bylo vyhledáno přes 30 000 tras. Prostor čtenářům jsme dávali ve větší míře než dříve. Publikovali jsme reportáže z Varšavy, Bukurešti a Salzburgu. Do redakce přichází Jiří Motýl.
Českým čtenářům jsme představili veleúspěšnou holandskou koncepci bezpečnosti provozu. Založili jsme svůj Facebook. Koncem dubna 2011 byl nasazen nový mapový podklad s využitím OpenStreetMap. Redakční tým opustil Hynek Hanke, připojil se Václav Kříž. Novou cyklomapu vyvinul Petr Dlouhý, spolupracovali Václav Řehák a Petr Studený.
Mapa Prahou na kole získala 700 nových fotografií. Ve spolupráci s nakladatelstvím ShoCart byla mapa vydána v tištěné podobě. Hned dva články jsme publikovali tiskem v časopise Nový prostor. V roce 2009 začal být web technicky udržován společně s weby iniciativy AutoMat. Jan Valeška opouští tým, Roman Rogner omezuje aktivitu.
V létě spatřila světlo světa doména prahounakole.cz. Na tu byla přemístěna postupně doplňovaná cyklomapa. Návštěvnost mapy je přes 800 návštěv měsíčně.
První celý rok pod hlavičkou Městem na kole přinesl technické novinky jako je vnořená interaktivní mapa v článcích nebo zprovoznění newsletteru. Návštěvnost nadále roste.
Rok, kdy probíhala příprava nového webu Městem na kole, a to ve stínu epidemie koronaviru. Magazín má nového generálního sponzora a nebývalou návštěvnost, průměru více než 500 návštěv denně.
Vydali jsme knihu Městem na kole, skvělé shrnutí všeho podstatného, co by měl člověk jezdící po městě na kole vědět. Web se pod vedením Jiřího Motýla dále profiloval jako online magazín snažící se poskytovat široké spektrum informací ze světa cyklistické dopravy, snažili jsme se zprostředkovávat témata, která jsou pro cyklistickou dopravu významná, ale o kterých nikdo jiný nereferuje.
Snažíme se informovat z více úhlů pohledu a vyváženěji. Nově jsou striktně odděleny zprávy od komentářů. Díky tomu bylo Prahou na kole zařazeno do přehledu Google News. Miloslava Erika Veselá začala psát analytické články, Maruška Marušíková nám pomáhá s grafikou, Aleš Klásek z Ostravy začal psát o dopravní cyklistice.
Rok ve znamení rozšíření redakčních řad. Přicházejí Kristýna Klodnerová, Lenka Outratová a Michal Dub. Úspěch zaznamenala analýza dopravního stresu, která vyšla i v rámci datové žurnalistiky na serveru iHned.cz. V listopadu navíc vychází článek od našeho redaktora nazvaný "Na chytré stezce" v technologické příloze časopisu Respekt.
V dubnu byl po čtyřech letech představen nový redesign z dílny Jana Mucsky (2046). Web Prahou na kole se dostal do finále ankety "Křišťálová lupa" a v kategorii Obsahová inspirace získal pěkné osmé místo.
Prahou na kole realizovalo podrobný dotazovací průzkum cyklistických preferencí. Snažili jsme se představovat nová témata jako je vnímaná bezpečnost (perceived safety) nebo absolutní zodpovědnost (strict liability). Redakce se zužuje na dvojici Hanke, Filler. Vratislav Filler se jako zástupce webu stává členem Komise Rady hlavního města Prahy pro cyklistickou dopravu.
V dubnu 2008 startuje web Prahou na kole. Šéfredaktorem je Hynek Hanke, za mapu je zodpovědný Vratislav Filler, dalšími redaktory jsou Jan Valeška a Roman Rogner. Od července vychází první ucelená série návodů "Jak do města,“ která se stane jedním ze základních kamenů webu.
Vzniká cyklomapa, která se tehdy ještě jmenovala „Neoficiální cyklomapa Prahy,“ běžela na školním serveru Vratislava Fillera a takto o ní psalo Nakole.cz. Měsíční návštěvnost mapy je asi 650 návštěv.