Praha na kole s GPS: Routovací mapa na euler.blog.cz

Publikováno: 22. října. 2009, 1 min. čtení
Aktualizováno: 17. ledna. 2021

GPS_150 GPS přijímač využívají cyklisté především k navigaci po neznámé trase, případně k archivaci projetých výletů. Mnozí z nich své trasy uploadují na servery jako je bikemap nebo gpsies. O vytvoření routovatelné cyklistické mapy (tedy takové, ve které si můžete vyhledat trasu z ,,A“ do ,,B“ stejně jako pro auto) se snaží především komerční sektor (cykloserver, Smartmaps). Existuje ale i způsob, jak sestavit routovatelnou mapu zdarma, z vlastních tras. Na webu euler.blog.cz najdete velmi zajímavou routovatelnou mapu Cyklotrasy Prahy a okolí

Desítky výletů spojených v systém

Na webu je průběžně doplňována mapa cyklotras Prahy a okolí, kterou lze nahrát do GPS přijímačů Garmin. Mapa pokrývá široké okolí Prahy (sahající až za Kladno, Neratovice, Lysou n.L. a Sázavu), a obsahuje jak všechny značené cyklotrasy, tak stovky kilometrů doporučených tras.

Cennou devizou mapy je ověření takřka tisícovky kilometrů tras tím, že je autor mapy projel. Především v okrajových částech Prahy a jejím bližším okolí najdete ověřenou řadu zajímavých doporučených tras, leckdy nepodchycených v mapě Prahou na kole nebo mapě magistrátní.

Trasy jsou v mapě děleny na ověřené, a neověřené. Značené trasy jsou v mapě červeně, doporučované zeleně, ověřené plnou čarou a neověřené přerušovanou čarou. Škálu značek doplňují přívozy.

Do Garmina snadno

Mapa se instaluje do programu Mapsource, což je software od Garminu pro práci s mapami včetně jejich nahrání do přijímače GPS [link]. Obsahem mapy jsou cyklotrasy, linie a stanice metra (přeprava kola metrem je zdarma), vrstevnice (pro získání představy o obtížnosti trasy) a také překážky pro cyklisty – vodní plochy a železnice. Předpokládá se, že majitel GPS ve svém přijímači již nějakou mapu České republiky má, takže obsahem nejsou silnice či stezky. Mapa umožňuje routing po všech typech cyklotras.

mapsource
Mapa v programu MapSource

Samotné cyklotrasy se dále dají stáhnout ve formátech gpx (,,výměnný“ formát pro GPS aparatury) a kml (pro Google maps). Tyto formáty neumožňují rozlišení typu trasy. Je také možné stáhnout mapu v podobě obrázku jpeg [link], který může sloužit jako náhled, nenahrazující kvalitní papírovou mapu.

Pod kapotou

Mapa vzniká v textovém ,,mp“ formátu, obsahujícím prvky linií (typ, vrstvy, identifikaci, souřadnice lomových bodů a napojení na jiné linie – více v Official cGPSmapper manual ). K vytvoření mapy v tomto formátu slouží výborný editor gpsmapedit.

Převod do .img formátu pro Garmin se provádí v kompilátoru cgpsmapper. Ten ve své volné verzi neumožňuje vytváření routovací mapy. Protože placená verze je poměrně drahá (využívají ji jen ti výrobci komerčních map, kteří nemají licenci od Garminu), je jedinou legální cestou umístit mapu (v mp formátu) na mapcenter (což je projekt autora cgpsmapperu). Na tomto serveru se každý den projedou kompilátorem všechny nové mapy a vzniklé .img soubory jsou pak všem volně k dispozici.

Samotný web euler.blog.cz tak obsahuje mapu generovanou na mapcenter, doplněnou stručným komentářem.

DIY v praxi

Mapa Cyklotrasy Prahy a okolí je první volně dostupná routovatelná cyklistická mapa Prahy pro GPS. Aplikace může být zajímavá pro mnoho cyklistů s GPS přístroji. Je hodné obdivu, že jí vytváří jednotlivec víceméně pro vlastní potřebu.

Věřím, že je jen otázkou času, kdy cyklomapy na GPS dospějí, nabídnou cyklistům možnost kvalitního vyhledání trasy podle jejich individuálních potřeb a přesunou se z aparatur GPS také na internet. Mapu Cyklotrasy Prahy a okolí může čekat zajímavá budoucnost.

GPS2
Mapa Cyklotrasy Prahy a okolí na obrazovce automobilové GPS aparatury.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
V Jihlavě pokračuje značení cyklopruhů
Česko,

V Jihlavě pokračuje značení cyklopruhů

28. listopadu. 2023, 2min. čtení
Praha 1 vyznačila další stání pro kola
Praha,

Praha 1 vyznačila další stání pro kola

26. listopadu. 2023, 1min. čtení3