Kde vzniknou cyklostezky nebo parky? Ovlivněte výstavbu vysokorychlostní trati v Praze

Publikováno: 04. ledna. 2024, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Studie terminálu Praha-východ
Publikováno: 04. ledna. 2024, 3 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Studie terminálu Praha-východ

Správa železnic (SŽ) spustila nový portál, pocitovou mapu, která veřejnosti umožní zapojit se do přípravy výstavby vysokorychlostní trati (VRT) v Praze. V pocitové mapě lidé mohou vyznačit místa, která jsou pro ně hodnotná či místa, která jsou problémová a chtějí je změnit. Jejich podněty odborníci zapracují do urbanistické koncepce území, kterým nová trať prochází. Správa železnic o tom včera informovala v tiskové zprávě.

Do mapy lidé mohou zanést například znečištěné životní prostředí, vyloučené lokality, špatnou dopravní dostupnost, nebezpečnou dopravu nebo brownfieldy. Skrze pocitovou mapu mohou lidé poukázat i na území, která si přejí zachovat nebo posílit. V tomto případě do mapy mohou zaznačit cenné přírodní lokality nebo místa setkávání. Podněty SŽ zohlední při vytváření urbanistické studie a návrhu železničních tratí. Podle SŽ by tedy pocitová mapa měla přispět ke vzniku nových cyklostezek, chodníků, parků nebo hřišť. SŽ sama lidi vybízí, ať navrhnou lokality, kde by si v souvislosti s výstavbou VRT cyklostezky přáli

Aktuálně je k dispozici v pilotním provozu pocitová mapa pro úsek VRT mezi Prahou-Vršovicemi a Prahou-Běchovicemi, který naváže na projektovanou VRT Polabí spojující Prahu-Běchovice s Poříčany. Ta má podle SŽ vlakům umožnit zajíždění do pražského uzlu a obsloužit stávající nádraží. Mapu mohou lidé vyplňovat do konce ledna. SŽ v únoru na stejném odkazu zveřejní vyhodnocení.

Pocitová mapa má představovat nový přístup k projektování VRT. Architekti a urbanisté začnou svoji práci tím, že zmapují vztahy v území spolu s jednotlivými záměry, například výstavby bytů nebo zřízení nového parku. Následně novou trať zasadí do celkového kontextu. Získané podněty slouží pro lepší pochopení potřeb místních obyvatel. Poté se do práce pustí projektanti. S týmem urbanistů připraví varianty vedení trati tak, aby co nejlépe prošly územím a přinesly i další pozitivní efekty do okolí trati.

Pocitová mapa VRT

Podněty lze vkládat do pocitové mapy na adrese pocitovemapy.cz/vrtpraha

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4