Video: Cykloráje Utrecht a Houten

Publikováno: 10. května. 2024, 5 min. čtení
Aktualizováno: 12. května. 2024
Úvodní foto: Filip Moučka
Publikováno: 10. května. 2024, 5 min. čtení
Aktualizováno: 12. května. 2024
Úvodní foto: Filip Moučka

Dnešní díl cest po Nizozemsku nás zavede do cyklistického ráje na zemi, a to do měst Houten a Utrecht. Naše cesta začíná v malém, leč půvabném městě Houten, jehož přibližně 50 000 obyvatel dýchá cyklistickou kulturou.

Právě zde se ocitáme v jednom z nejlepších měst pro cyklisty na světě. Ačkoliv co do počtu obyvatel město odpovídá třeba Opavě nebo Mladé Boleslavi, svým charakterem působí až překvapivě maloměstsky.

Historie Houtenu je opravdu dlouhá, ale jeho pravý rozmach přišel až v 60. letech 20. století. Díky genialitě architekta Roba Derkse se město stalo symbolem pro cyklisty a pěší.  Okolo města byl vytvořen silniční okruh, tzv. “ring”. Samotné město je poté rozděleno do několika oblastí, které jsou od sebe navzájem odděleny sítí úzkých kanálů. Pokud se chcete dostat z jedné části města do druhé, je pro vás nejvýhodnější využít síť stezek a lávek pro přemostění kanálů. Automobilem lze samozřejmě jet také, ovšem je nutné pro tuto cestu využít městského okruhu, tudíž je cesta delší, a ne tak atraktivní. Průjezd rezidentními oblastmi byl velmi klidný. Po celou dobu projíždíme zklidněnými ulicemi, které mají stavební opatření, a tak pokud narazíme na nějaký automobil, tak skutečně maximální dovolenou rychlost dodržuje.

Sám jsem měl možnost se již před několika lety autem do Houtenu dostat, a i z pohledu řidiče byla jízda po městě velmi zajímavá, předvídatelná a daleko snáze jsem dodržoval maximální stanovenou rychlost, oproti třeba našim provedením zón 30, které se mnohdy realizují pouze pomocí dopravního značení. Ve velké části ulic jsou zavedeny cyklistické ulice podbarvené červeným asfaltem kam až oko dohlédne. Křižovatky jsou přehledně materiálově a barevně označeny a přednost zdůrazněna “žraločími zuby”.

Během naší jízdy na kole potkáváme různorodé skupiny lidí – od maminek s dětmi v nákladních kolech po důchodce na elektrokolech. Všichni sdílejí jedno – radost z pohybu v bezpečném a přátelském prostředí, které Houten nabízí. Zajímavé je také množství lidí s postižením na vozíčku, jež kvalitní infrastrukturu využívají taktéž. Centrum města je zcela vyhrazeno pro chodce a cyklisty. Náměstí obklopují příjemné kavárny a obchody, a žádné parkoviště neubírá z kouzla tohoto místa.

Houten není jen městem – je to živý příklad toho, jak urbanismus a dopravní politika mohou vytvořit harmonické a udržitelné prostředí. Pro milovníky cyklistiky je to skutečný ráj na zemi, který stojí za návštěvu.

Naše cesta dále pokračuje do několik kilometrů vzdáleného Utrechtu. V Nizozemsku je běžné, že mimo zastavěné území je cyklista veden ve společném provozu pouze na těch komunikacích, kde je maximální rychlost nejvýše 60 km/h.

Z předměstí Utrechtu jsme se do centra dostali přirozeně po propojené síti cykloinfrastruktury. Zklidněné ulice s ochrannými cyklopruhy přecházely ve fyzicky oddělené cyklopruhy, následně vytvářely dánské pásy a samostatné cyklostezky. Naše cesta byla příjemná a bezpečná díky skvělé kombinaci a návaznosti jednotlivých opatření, a to i v křižovatkách a dalších kolizních místech. Před letním slunečním svitem nás ve většině ulic chránily koruny stromů. To množství všudypřítomné zeleně je skutečně úžasné. V kombinaci s vodními kanály je pobyt i během tropických dní v ulicích celkem snesitelný i bez klimatizovaných automobilů.

Nutností byla také návštěva největšího cyklistického parkoviště v těsné blízkosti vlakového nádraží. Více než 12500 parkovacích míst pro kola, ukryto v několika patrech podzemní garáže, tak to je skutečně něco!

Historické centrum Utrechtu je z velké části naprosto bez provozu automobilů a vhledem k vysokému počtu turistů je vhodné ho projít s kolem spíše pěšky. Během odpoledne jsme se poté dostali do cyklistické dopravní špičky, kdy bylo patrné, že na naše poměry velmi kvalitní cyklistická infrastruktura naráží na své kapacitní limity. Opět se jedná pouze o potvrzení pravidla, že pokud je město schopné postavit kvalitní síť cyklistické infrastruktury, své uživatele si vždycky najde.

Město Utrecht je ukázkou toho, jak cykloinfrastruktura může vytvořit bezpečné prostředí pro cyklisty a zároveň podpořit udržitelnou dopravu. Sítě cyklostezek, zelené oázy a inovativní parkování pro kola ukazují, že cyklistika není jen dopravním prostředkem, ale životním stylem.

Filip Moučka
Přispěvatel Městem na kole. Specialista na audiovizuální obsah a pardubicko-hradecký region.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat Nizozemsko na kole