Jakou chcete cyklomapu?

Publikováno: 15. prosince. 2014, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Publikováno: 15. prosince. 2014, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021

V nedávném článku jsme se vás zeptali, jaká zlepšení a nové funkce byste si přáli v naší cyklomapě. Odpovědělo nám 45 respondentů, což není mnoho, ale pro základní obrázek to stačí. Všechny odpovědi z dotazníku najdete zde, v následujícím článku je stručně hodnotíme. Závěrem pak rekapitulujeme funkce, které naše mapa má a možná jste o nich nevěděli.

Jak mapu používáte?

Mapu používáte převážně jednou týdně až jednou měsíčně, méně často používá mapu jen šestina respondentů. Drtivá většina používá desktop, jsou zde ale i uživatelé, kteří už dnes používají mapu výhradně na dotekovém zařízení. Na smartpohnu přistupuje k mapě o málo více než třetina. Na to, že mapa není pro používání na smartphonech zrovna přívětivá, je to docela hodně.


Mapu používáte především k vyhledání trasy, a to zhruba stejně často s použitám vyhledávače i prohlížením mapy (zhruba 3/4 respondentů). Zhruba 2/5 respondentů se informuje o stavu infrastruktury nebo hledá informace o problémových místech. Třetina hledá informace o uzavírkách. Skoro pětina lidí do mapy nějakým způsobem přispívá. Minimální počet uživatelů má sledování polohy Rekol a využití mapy jako zdroje pro odborné podklady.

Největší zájem: mapa pro smartphone a naklikání trasy

Samozřejmě nás nejvíc zajímalo, o jaké nové funkce máte zájem, a kterým se tedy máme přednostně věnovat. Největší zájem o použitelnost na smartphonech (3/4). Tu v aktuálním redesignu připravujeme. Téměř dvě třetiny respondentů mají zájem o možnost naklikat trasu do mapy a sdílet. Je to užitečné a navíc to mapu propaguje. Ovšem je to také trošku větší sousto, než poladit vzhled. Budeme tedy hledat cestu, jak tuhle funkci vyvinout.

Slušný zájem (53%) je o možnost nahrát vyhledanou trasu do navigace nebo navigační aplikace, aby se podle ní dalo orientovat v terénu. V současnosti existuje možnost stáhnout trasu ve formátu GPX a znalci systému CycleStreets mohou použít ještě jiné obezličky, celé věci ale chybí na uživatelské úrovni zvládnutelné rozhraní.

Polovina respondentů má zájem i o možnost vyhledání adresy, což v rámci redesignu chystáme. Asi to nebude mít sexy doplňování slov jako třeba v mapy.cz, ale základní možnost tady určitě bude.

Jistý zájem je ještě o komentáře k místům, zapamatování si stavu aplikace, zlepšení nové funkce ve vyhledávači, sdílení místa z mapy na FB a zákres trasy z jiného zdroje.

Mapové podklady, režimy a nové značky

Závěry z dotazníku, pokud jde o vzhled mapy jsou docela rozporné. Současný vzhled vyhovuje 2/5 respondentů, není ovšem jasný názor na to, kterým směrem mapu posouvat: část lidí chce rozlišovat i věci, které zatím nerozeznáváme, jako třeba oddělenou a smíšenou cyklostezku; podobný podíl ale navrhuje směřovat k přehlednějšímu vzhledu. Třetina respondentů by považovala za vhodné mít kromě stávajícího vzhledu ještě jeden „lehčí“.

Spokojenost s podkladem tedy není tak vysoká, jak bychom rádi, pořád ale nevíme, zda malými kroky směřovat k jednomu univerzálnějšímu vzhledu, na kterém budou dobře vidět vyhledané trasy, nebo jít naopak cestou větší kompexnosti a doplnění „lite“ verze mapy…

Jednoznačné závěry naopak přišly u našich tipů na nové mapové značky. Skoro 60% respondentů navrhuje doplnit do mapy cykloservisy. Zájem je také o doplnění služeb snadno dostupných z kola a místa se zvýšeným rizikem krádeže.

Protože se chystáme zavést několik základních režimů mapy, mezi kterými půjde slušně přepínat, ptali jsme se, jaké styly nebo vzhledy mapy byste používali. Samozřejmě vede základní režim (85 %); vyprofilovala se ale skupina dalších, o které máte slušný zájem: mapa uzavírek, přepnutí na klasickou Open Street Map a satelitní mapu, zimní verzi mapy, Open Cycle map, zobrazení posledních změn, mapu vyžadovaných cykloopatření (tu ale umí Cyklisté sobě), a mapu dopravního stresu.

Další návrhy na zlepšení

Další návrhy na zlepšení mapy obsahují několik tipů. Opakoval se požadavek na umístění legendy tak, aby byla jasně dostupná, a zobrazení profilu trasy ve výsledku vyhledávání.

Co naše mapa už umí, a možná jste to nevěděli

V dotazníku zaznělo několik požadavků na funkce, které už v mapě v nějaké podobě jsou. Rekapitulujeme tedy méně zjevné možnosti naší cyklomapy, popsané v řadě minulých článků.

1) Můžete si stáhnout podklad do Locusu (bez mapových značek, ale jde to).

2) Existuje mobilní aplikace Cycle Streets Journey Planner (pro Androidy), využívající stejný engine (a tudíž dávající podobné výsledky) jako desktopový vyhledávač Prahou na kole (více o instalaci zde).

3) Můžete si uložit, sdílet nebo někomu poslat vyhledanou trasu (má unikátní URL, například takovéto: http://mapa.prahounakole.cz/#trasa=43076729@plan=balanced)

4) Můžete exportovat vyhledanou trasu ve formátu GPX (stačí kliknout na odkaz, který se objeví po vyhledání trasy).

5) Permalink na rozkliknutý bod najdete jako odkaz „permalink“ v dolní části bubliny.

6) Permalink na výřez v mapě získáte na odkazu „Trvalý odkaz“ v pravém dolním rohu mapy.

Pouštíme se do vývoje – ještě můžete přispět!

Děkujeme za odpovědi v dotazníku a pouštíme se do vývoje. Na jaře se určitě budete moct těšit na přehlednější rozhraní, apliaci použitelnou v mobilu, vyhledání adresy, srozumitelné režimy mapy, komentáře k místům a jasnější možností exportu a sdílení tras, výřezů a míst. V obsahu mapy doplníme cykloservisy i s potřebnými informacemi. Díky odpovědím z ankety víme, že se v příštích fázích vývoje máme soustředit na funkci naklikání trasy a ladit vzhled mapového podkladu.

Na vývoj jsme chtěli získat od vás, čtenářů Prahou na kole příspěvek ve výši 5000 Kč. Na základě naší listopadové výzvy nám celkem šest dárců poslalo 2850 Kč. Je to prima, ale bylo by lepší, kdyby se nám povedla vybrat celá předpokládaná částka. Můžete-li tedy, pošlete třeba jen malou částku přes formulář „Podpořte nás“ za článkem.

Kromě vývoje cyklomapy můžete přispět samozřejmě i na obecnou činnost Prahou na kole. :-)

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Luky 17. 12. 2014, 00:02

Diky za zverejneni vysledku pruzkumu. Chtel jsem jen poznamenat postreh, ktery ma trosku souvisi z pruzkumem a dalsim vyvojem.
1) k vyplneni dotazniku jsem se dostal tak nejak nahodou
2) o prahounakole.cz jsem se dostal taky tak nejak nahodou
3) takze pokud jsou stesky nad malem respondentu a fin. Prizpevku na rozvoj hledal bych problem v propagaci webu
4) klidne bych zkusil podporu ala Hithit apod. Klidne skouskusnu funkcni mapy appku za cenu vhodne reklamy
5) diky ze jste!

Vratislav Filler 19. 12. 2014, 19:42

Luky, díky za reakci! Na propagaci Prahou na kol budeme určitě víc myslet v příštím roce.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímatRedesign mapy 2015