Co chystají městské části: Praha 1

Publikováno: 22. března. 2019, 1 min. čtení
Aktualizováno: 20. prosince. 2020
Autor: redakce
Publikováno: 22. března. 2019, 1 min. čtení
Aktualizováno: 20. prosince. 2020
Autor: redakce

Počátkem března jsme rozeslali městským částem Praha 1 – Praha 22 sadu otázek ohledně rozvoje cyklistické dopravy v začínajícím volebním období. Obdržené odpovědi budeme průběžně uveřejňovat. Za Prahu 1 nám odpověděl radní pro dopravu David Skála (Praha 1 sobě).

Redakce (Red.): Pokud vím, tak vaše městská část nemá generel rozvoje cyklistické dopravy. Plánujete takový dokument zadat, nebo budete koncepční rozvoj cyklodopravy řešit jiným způsobem?

David Skála (DS): Tento dokument bude dříve či později nutný nejen pro samotný rozvoj a zajištění infrastruktury pro provoz jízdních kol, ale též z hlediska koordinací s akcemi jiných subjektů v území Prahy 1 a v návaznostech na okolí. V tuto chvíli (březen 2019) ještě zadán není.

Red.: Jsou nějaká cykloopatření, která připravovala předchozí radnice a v jejichž přípravě nyní pokračujete? Zrušili nebo odložili jste některé připravované akce?

DS: Žádná cykloopatření jsme nepřebírali, jelikož žádná v přípravě nebyla.

Red.: Jaká zlepšení pro jízdu na kole na území městské části připravujete? Chystáte nové cykloobousměrky, legalizace průjezdů nebo cyklostezky? Kdy dojde na jejich realizaci?

DS: Během února a března se postupně objevují na úřední desce MČ Praha 1 opatření obecné povahy v podobě zobousměrnění provozu jízdních kol (Josefská, Mostecká, Lázeňská + průjezd z Dražického nám. do Mostecké a dále část ul. Široká, Dlouhá, Dušní, Jungmannova, Veleslavínova a Lannova – Barvířská, což jsou vybrané úseky dle původně zneplatněného opatření obecné povahy, kterým byl omezen provoz kol v centru a toto byly tzv. objízdné trasy).

Do léta připravujeme další sadu cykloobousměrek (cca 9 ks vč. ul. Šeříková) a první sadu stojanových hnízd (Malostranské nám, Staroměstské nám., Václavské nám.). Pokračuje příprava podjezdu Mánesova mostu v koordinaci s průjezdem přes park u Cihelné ulice. Další úpravy budou navazovat.
Zčásti je již zlegalizován i pohyb ve Vrchlického sadech s návazností do ul. Opletalova.

Red.: Na Praze 1 je řada problémových míst pro jízdu na kole. Velké debaty se vedly kolem průjezdů přes pěší zóny v centru. Dočkají se cyklisté i chodci nějakého dočasného řešení už v této sezóně? Kde bude průjezd na kole zachován, a kde budou cyklisté muset vést kolo?

DS: Omezení provozu jízdních kol se nevyhneme pouze v Celetné v úseku od Ovocného trhu na Staroměstské náměstí. Současně chceme posílit objízdné trasy (např. průjezd Prašnou bránou, zobousměrnění části Celetné k Ovocnému trhu atd.). Např. průjezd kolem sv. Mikuláše je zčásti závislý na rozsahu zahrádek, jejichž prostorová redukce se též řeší. Díky špatným zkušenostem bude do centra zamezen vjezd pivních kol, což je z pohledu MČ opatření přeshraniční, a tak je řešeno na úrovni magistrátu hl. m. Prahy. Opět díky špatným zkušenostem chceme omezit provoz všech možných elektrovozítek, především elektroskůtrů, které jsou mylně považovány za elektrokloběžky.

Red.: Pěší zóny ale nejsou pro cyklisty tím nejnebezpečnějším místem. Tím je Smetanovo nábřeží, s dvacítkou evidovaných nehod s účastí cyklisty od roku 2007. Jak hodláte nebezpečný průjezd přes Smetanovo nábřeží řešit?

DS: Opatření na Smetanově nábřeží nezáleží jen na MČ Praha 1. Je nezbytné najít shodu se zástupci MHMP, neboť komunikace spadá do jejich kompetence. Zatím chystáme úpravy zastávek veřejné dopravy, které mají pomoci efektu dopravního zklidnění.

Red.: V sezóně 2019 se očekává nástup dalších bikesharingových společností. Jak s nimi vyjednáváte?

DS: Aktivně. Snažíme se i přes jisté problémy spatřovat spíše pozitivní, než-li negativní důvody pro existenci těchto možností pohybu po Praze. Provozovatelé mají motivovat uživatele jejich zařízení k takovému chování, které zajistí tomuto systému další existenci. Potřebujeme jasně definovat pravidla. Bikesharingové společnosti se budou nuceny podílet na osvětových kampaních. My naopak chceme pomoci s vytvořením zázemí, nejlépe v podobě vymezení prostor pro parkování, která budou zčásti virtuální a zčásti vymezena klasickými stojany pro kola, která se uzamykají běžným způsobem. Chceme vytvořit jednoduchý manuál pro tvorbu takových míst. Každopádně ale platí, že žádná kola ani koloběžky nemají na chodnících co dělat, a to včetně parkování v průchozích prostorech, natož pak ve vodicích liniích pro nevidomé.

Red.: Jak jinak hodláte zlepšovat na vaší městské části podmínky pro jízdu na kole?

DS: Viz výše… umístění nových stojanů, zavedení a obnovení cykloobousměrek. Celkově pozitivnější přístup k tomuto způsobu dopravy.

Red.: Děkujeme za rozhovor

redakce
Redakční tým online magazínu Městem na kole

Lukáš M 22. 3. 2019, 12:29

Hůrá 3x za Šeříkovou

Pavel Masek 22. 3. 2019, 15:01

Cit:"Každopádně ale platí, že žádná kola ani koloběžky nemají na chodnících co dělat"
- rad bych podotkl, ze tomu tak neni, i zakon mysli na male deti, ktere se na chodniku na kole a kolobezce pohybovat mohou.

Martin Šnobr 22. 3. 2019, 16:02

Dobré zprávy, opatření která určitě udělají jízdu centrem pohodlnější. Jsou to ale celkem kosmetické změny. To co doopravdy lidi přiláká na kolo bude bezpečná chráněná alternativa k rušným ulicím a i ty se snad na Praze 1 časem objeví.

Zbyněk 22. 3. 2019, 19:16

Očekával bych ještě něco o zónách 30, humanizace (rozuměj pěšozonizaci) Smetanova nábřeží, kultivace Opletalova/Hybernská, kostky U Lužického semináře, Vodičkova i jinde....

Pavel Mašek 22. 3. 2019, 21:10

@ Martin
- souhlasím, chráněná a separovaná. Důležité ale také je, aby stezka pro cyklisty byla budována stejně jako pro auta ve smyslu, že nemusím kličkovat jak při slalomu skrz ulice, ale minimálně hlavní tepny jsou přímé, sjízdné vždy a vším atd. Bohužel v Praze se spousta stezek klikatí uličkami s nevalným povrchem a zejména kola s úzkými plášti mají problém takovou trasu sjet.

@ Zbyněk
- Smetanovo nábřeží by mělo být celé zcela uzavřené pro IAD, bohužel město se pořád vymlouvá na nedokončený městský okruh. Každý se bojí udělat jakékoliv razantní rozhodnutí proti IAD. Přitom když MHD stávkovalo, bylo okolí Vltavy doslova přeplněno koloběžkami, běžci, koly atd. a paradoxně z obavy zácpy skoro žádné auto a lidé se do práce taky dostali...

VŠEM
- nevím, kam to napsat, ale často se řeší bezpečnost kol a že se kradou na ulici. Ano, toto riziko je a proto se do kola pro městskou cyklistiku doporučuje investovat co nejméně. Řešením může být získání kola například touto cestou https://edesky.cz/dokument/2805799. Ale nemám s tím zkušenost vůbec, já tahám stará kola z garáží nebo přes jiné portály... Bohužel tady nevidím fotky daných kol, musím jít někam do skladu na prohlídku... Máte někdo zkušenosti?

újezďák 23. 3. 2019, 09:32

Zbyněk , pěšonizace toho se nejvíc bojí pražský cyklista :)

Zbyněk 24. 3. 2019, 08:56

Vám PC leží v žaludku. Radši bych se tady omezil na věcnou diskuzi. Narážky na neduhy "celebrit" si můžeme nechat někam do putyky. :-)

a-b-c 26. 3. 2019, 12:02

Pavel Mašek:
"Přitom když MHD stávkovalo, bylo okolí Vltavy doslova přeplněno koloběžkami, běžci, koly atd. a paradoxně z obavy zácpy skoro žádné auto a lidé se do práce taky dostali…"
A neblo třeba těch co se dopravovali do práce výrazně méně? Celkem dost lidí si na stávku raději bralo dovolenou...

Pavel Mašek 28. 3. 2019, 15:51

@a-b-c
- jojo, hodně lidí si určitě vzalo dovolenou, nepopírám :-)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat : Co chystají MČ 2018
Co chystají městské části: Praha 7
Praha,

Co chystají městské části: Praha 7

17. června. 2019, 1min. čtení3
Co chystají městské části: Praha 4
Praha,

Co chystají městské části: Praha 4

06. června. 2019, 1min. čtení43