Brno má nově veřejnou půjčovnu nákladních kol

Publikováno: 23. února. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 27. února. 2021
Úvodní foto: Michal Šindelář
Publikováno: 23. února. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 27. února. 2021
Úvodní foto: Michal Šindelář

V Brně funguje od 15. února letošního roku půjčovna nákladních elektrokol. Jednotlivec či firma si může zdarma vypůjčit jedno ze tří různých nákladních kol. Ty mají nosnost až 225 kilo a umožňují tak vozit nejrůznější druhy nákladu i děti. Elektrická přípomoc zároveň zaručuje minimální náročnost. Půjčovna v testovacím režimu pojede do července 2021, tedy pět měsíců.

Projekt financuje Evropská iniciativa na ochranu klimatu z pověření německého ministerstva životního prostředí. Hlavním koordinátorem je Michal Šindelář z brněnské Nadace Partnerství, který je zároveň členem spolku Brno na kole.

Samotnou půjčovnu provozuje český prodejce nákladních kol Cargobikes Czechoslovakia. Vyzvedávání kol tak probíhá v ulici Špitálka, nedaleko od centra města.

Jak to funguje?

Před zapůjčením je potřeba v rezervačním systému vybrat termín a kolo. K dispozici jsou tři typy: Bullitt, tříkolka Christiania a nákladní vozík eCarla, který je možné připojit za jakékoliv kolo. Výpůjčka může trvat maximálně tři dny a uživatel před převzetím kola odevzdá kauci dva tisíc korun, které jsou mu následně vráceny. Více na kargopujcovnabrno.cz.

Inspirace z Vídně

Podobný systém již delší dobu funguje nedaleko Brna, ve Vídni. Aktuálně je zde zdarma k dispozici 24 nákladních kol několika typů. Již brzy se můžete těšit článek o tom, jak tamější iniciativa Grätzlrad funguje – kdo kola provozuje, financuje a kolik výpůjček od startu v roce 2017 proběhlo. Sledujte nás.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat