Nová lávka přes Bělehradskou zpřístupní Vinohrady cyklodopravě

Publikováno: 18. února. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 25. února. 2021
Úvodní foto: Petr Tej
Publikováno: 18. února. 2021, 4 min. čtení
Aktualizováno: 25. února. 2021
Úvodní foto: Petr Tej

Praha postaví lávku přes Bělehradskou ulici a propojí tak ulice Wenzigova a U Zvonařky na Vinohradech. V současnosti se zde nachází schody a vozovka s tramvajovou tratí se překonává po přechodu. Nový most přinese rychlejší bezbariérový průchod a důležitý průjezd pro cyklistickou dopravu.

Lidem na kole totiž doplní přímou vazbu mimo rušné komunikace na trase Nové Město–Vinohrady (cyklotrasa A235) i směrem přes Nuselský most – na Prahu 4 (A410). Cyklisté se budou moci vyhnout nepřehledné pětiramenné křižovatce ulic Bělehradská, Bruselská a Koubkova.

Výstavba začne v druhé polovině roku 2022.

Stavba bude mít délku 45 metrů a šířku 4 metry. Nikde není uvedeno, zda jde o celkovou šířku včetně zábradlí, nebo světlou šířku, tedy jen mezi zábradlími. Pokud by světlá šířka činila 4 metry, pro chodce a cyklisty zde bude stejně místa jako na Trojské lávce.

Při výběru typu lávky byl kladen důraz na to, aby co nejlépe zapadla do historické zástavby. Její podobu vybrali památkáři a bude provedena v černé barvě RAL 7021. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) uvedl, že v ideálním případě začne výstavba v druhé polovině roku 2022.

Vzniknou i cykloobousměrky?

Lávka bude mít jako cyklistické opatření smysl hlavně tehdy, když zároveň s jejím vznikem přibydou v okolí cykloobousměrky. Předběžná dohoda Prahy 2 s magistrátem i doporučení cyklokomise říká, že návazné jednosměrky budou pro kola zobousměrněny – i když zatím není přesně dáno, které.

Cyklisté by tak měli obousměrně projet ulice Wenzigova, Ke Karlovu, které plánuje Praha 2 v rámci svého cyklogenerelu(cyklo)zobousměrnit. Cyklogenerel Prahy 2 přitom na našem webu čelil kritice kvůli tomu, že je málo ambiciózní. Jak se v komentářích Prahy 2 jeví, i takto navržený generel je ale pro ni obtížné realizovat. Muselo by dojít k přemístění šesti parkovacích míst na ulici Ke Karlovu:

„Aby mělo opatření „cykloobousměrka Wenzigova“ a „cyklopruh Legerova“ smysl, je třeba zrealizovat cykloobousměrku v ulici Ke Karlovu v úseku mezi Apolinářskou a Wenzigovou. Je zde však úzký průjezdní profil a provoz vozů integrovaného záchranného systému. Aby zde cykloobousměrku Policie ČR povolila, bylo by třeba změnit organizaci parkování a patrně ubrat parkovací místa, což je problém pro návštěvníky nemocnice.“

(Vyjádření k realizaci cykloobousměrky Ke Karlovu, Praha 2)

Pro plnou cyklodopravní funkčnost navržené lávky by bylo ale vhodné zobousměrnit také Lublaňskou či Záhřebskou, kde zatím Praha 2 cykloobousměrky ani nezvažuje. Návazně také bude potřeba doplnit světelné křižovatky Wenzigovy s magistrálou, kde by měla vzniknout semafory s průjezdem kol. To se bohužel nestihlo implementovat v rámci výstavby signalizace v roce 2015. Praha 2 se snaží situaci změnit:

Plánovaná, v současnosti řešeno s Policií ČR. Situaci zkomplikovala výstavba světelného signalizačního zařízení na Legerově a Sokolské. Podoba světelného signalizačního zařízení byla schválena ještě před vydáním cyklogenerelu a změny nebyly možné, ale snažíme se o takové úpravy (včetně změny způsobu parkování), aby navržená cykloobousměrka splňovala potřebná kritéria a Policie ČR ji povolila.

(Vyjádření Prahy 2 k cykloobousměrce Wenzigova)

Pokud vše vyjde dle plánů a cykloobousměrky i přes obtíže budou nakonec realizovány, tato investice konečně vyřeší otázku, jak projet z Karlova náměstí (potažmo od Vltavy) na náměstí Míru bez nutnosti jízdy velmi frekventovanou Ječnou a náměstím I. P. Pavlova.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Tomáš 11. 3. 2021, 12:12

Tak jsem zvědav, zda se podaří překonat občanský odpor. Je pravda, že ten proces je trochu hrr.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy
Praha,

Praha 9: Nová cyklostezka podél Granitovy

15. června. 2024, 2min. čtení4