Centrem Prahy projela tradiční cyklojízda, zúčastnili se i zástupci ambasád

Publikováno: 04. června. 2021, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Jan Hromádko
Publikováno: 04. června. 2021, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Jan Hromádko

Centrem Prahy včera projela tradiční jarní cyklojízda, do které se za asistence policie i dobrovolníků zapojily desítky lidí. Akci uspořádanou u příležitosti Světového dne jízdních kol tentokrát podpořili svou účastí na bicyklu i zástupci řady ambasád. K vidění byla horská i silniční kola, sdílená kola, dvojkolo, koloběžka, dětské vozíky za kolo i handbike.

Účastníci akce, kterou organizuje spolek AutoMat, se vpodvečer sešli v Centrálním parku na Pankráci. Odtud vyrazili po magistrále k Muzeu a dále přes Václavské náměstí a náměstí Republiky do cíle na ostrově Štvanice. Zhruba osmikilometrovou trasu ujeli přibližně za hodinu a půl. K pravidlům cyklojízdy, která jezdci dodržovali, patří slušné a ohleduplné chování k ostatním účastníkům provozu. Zakázaná je také například jízda po chodníku.

Cílem akce je zdůraznit význam městské cyklodopravy. Organizátoři upozorňují na to, že tento způsob přepravy je nejen levný, rychlý a praktický, ale také kultivuje veřejný prostor a bojuje se znečištěným ovzduším. “Cyklojízdou chceme zároveň připomenout, že atraktivita, radost i užitek jízdy na kole závisí na kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury,“ uvedl za pořadatele Michal Lehečka.

Počet cyklistů v Praze vzrostl v době koronavirové krize podle AutoMatu o 30 až 67 procent ve srovnání s předpandemickým obdobím. Spolek hodlá dnešní jízdou motivovat co nejvíce lidí k tomu, aby kolo nevyužívali pouze jako sportovní prostředek, ale v každodenním životě. Projížďka byla zároveň i „odměnou“ pro pravidelné cyklisty, kteří se v jejím rámci dostali i do míst, kam se v běžném provozu nepodívají.

Za Nuselským mostem se průjezd účastníků pokusilo zablokovat několik představitelů hnutí Trikolora, Svobodných a Soukromníků, podle nichž je cyklistika protežovaná a politizovaná a v hlavním městě dochází k „soustavné perzekuci a omezování motoristů“. Blokádě však zabránila přítomnost policie. Cyklisté si vyslechli nelichotivé poznámky také od několika řidičů, kteří museli počkat na jejich průjezd. Jiní řidiči ale zvonící kola podporovali máváním a troubením.

Na kolech a s vlaječkami svých států dorazilo podle organizátorů zatím nejvíce zástupců ambasád v historii akce – zúčastnilo se velvyslanectví Dánska, Lotyšska, Německa, Nizozemska, Norska, Švédska, Slovinska, Polska, Rakouska, Velké Británie a Severního Irska a také zástupci české pobočky OSN. Na dálku akci vyjádřili podporu rovněž velvyslanci Estonska a Finska.

Z českých cyklistů vyrážejí zhruba tři čtvrtiny na kolo alespoň jednou týdně. Nejoblíbenější jsou horská kola, na kterých jezdí polovina lidí. Vyplývá to z průzkumu pro bikero.cz, který zpracovala agentura Perfect Crowd. Policie loni evidovala 5258 odcizených bicyklů, o rok dříve to bylo 5106. Do statistik se ale započítávají pouze nahlášené případy, ve skutečnosti tak může být krádeží mnohem více.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3