U cyklostezky A2 ze Zbraslavi do Jarova bude na podzim vysazena nová zeleň

Publikováno: 14. srpna. 2021, 2 min. čtení
Autor: ČTK
Publikováno: 14. srpna. 2021, 2 min. čtení
Autor: ČTK

Podél nové části cyklostezky označené jako A2 z pražské Zbraslavi do Jarova bude letos na podzim vysazena nová zeleň na břehu Vltavy. Práce musely být odloženy na podzim kvůli hnízdění ptáků. ČTK to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Třetí, poslední zhruba půlkilometrový úsek stezky ze Zbraslavi vyšel na 5,85 milionu korun a stavbaři ho dokončili v uplynulých měsících.

„Kvůli hnízdění ptactva nemohla být provedena kompletní obnova zeleně, která tak byla odsunuta na podzim do období vegetačního klidu,“ řekla mluvčí. Na pozemcích mezi Vltavou a cestou nahradí alej topolů nová zeleň.

Stezka vznikla na nezastavěném území podél pravého břehu Vltavy. Na začátku a konci je napojena na už dříve hotové a využívané úseky. Nový úsek, podél kterého poroste nová zeleň, měří 534 metrů a v každém směru je široký 1,5 metru s dvěma bezpečnostními půlmetrovými odstupy. Trasa označená A2 patří mezi páteřní cyklostezky a vede od jihu až na sever Prahy.

Magistrát naplánoval letos prostřednictvím TSK proinvestovat v cyklodopravě 122 milionů korun, což je o něco méně, než bylo připraveno pro loňský rok. Mezi nejdůležitější cyklistické projekty patří podjezd pod Mánesovým mostem na Klárově v Praze 1 a zahájení stavby lávky mezi Holešovicemi a Karlínem.

V Praze je přes 515 kilometrů značených tras, z toho zhruba dvě stovky vedou mimo komunikace s automobily. Cyklisté mají vyznačené ve více než 340 křižovatkách samostatná stání před automobily a v ulicích je vyznačených asi 50 kilometru cyklopruhů a zhruba 34 kilometrů piktokoridorů, kdy jsou na vozovce vyobrazené symboly bicyklu, které řidiče upozorňují na častý průjezd cyklistů.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Zdenek 15. 8. 2021, 00:12

Kdyz vidim tu fotku, prvni co me napadne: jedu-li Zbraslav-Vrane na kole, musim podle platne legislativy cyklostezku pouzit? Jako "dopravni hriste" pro deti delajici prvni krucky na kole asi dobre, ale na silnici to bude pro bezneho cyklistu schopneho udrzet do rovine 25+ km/h bezpecnejsi.

Martin Šnobr 15. 8. 2021, 09:49

@Zdenek – nemusíte. 1) Nejedná se o cyklostezku, ale o stezku pro pěší a cyklisty. 2) Stezka v tomto úseku nevede přímo kolem silnice, mírně kolem ní kličkuje

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Kolik cyklostezek přinese Praze rok 2024?
Praha,

Kolik cyklostezek přinese Praze rok 2024?

03. dubna. 2024, 4min. čtení6