Malé ale přelomové zlepšení na pražském Zličíně

Publikováno: 25. září. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 26. září. 2021
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 25. září. 2021, 2 min. čtení
Aktualizováno: 26. září. 2021
Úvodní foto: Jiří Motýl

Rekonstrukce povrchu ulice Hrozenkovská na západním okraji hlavního města přinesla i jedno velmi drobné procyklistické zlepšení – snazší a rychlejší odbočení do ulice Nedašovská na budoucí páteřní cyklotrasa A50. Jedná se o poměrně unikátní řešení, které je v Praze zatím výjimečné.

Samotná rekonstrukce Hrozenkovské mnoho změn pro cyklisty nepřinesla. Přestože je místy dle cyklistického generelu Prahy plánováno vedení páteřní cyklotrasy, v ulici byl pohyb cyklistů pouze v několika úsecích zdůrazněn piktokoridory (projekt zde). Vzhledem k silnému provozu autobusů a šířce vozovky se nakonec jiná řešení, např. využití ochranných cyklopruhů, ukázala být jako neprůchozí.

K výraznému i když drobnému zvýšení komfortu jízdy na kole ale došlo díky zásahu do staršího dopravního stínu na křižovatce Hrozenkovské a Nedašovské. Díky zkrácení příčných prahů a zřízení krátkého cyklopruhu skrz dřívější dopravní stín je cyklistům pohybujícím se v koridoru cyklotrasy A50 umožněna přímější jízda do Nedašovské, respektive o něco dřívější odbočení z rušné hlavní.

Podobné dopravní stíny byly především do křižovatek z 60. – 80. let doplňovány v uplynulých dvou dekádách za účelem zklidnění dopravy na vjezdech do rezidenčních čtvrtí a také pro zlepšení rozhledových poměrů v křižovatce. Z hlediska cyklistické dopravy je ale naproti tomu v tomto místě spíše žádoucí, aby člověk na kole mohl rušnější Hrozenkovskou opustit co nejdříve a jeho jízda nebyla uměle prodlužována.

Jedná se sice o marginální opatření, podobné dopravní řešení ale není v metropoli vůbec časté a z tohoto hlediska je velmi zajímavé. Při jeho osvědčení by jistě šlo využít i na mnoha jiných úsecích.

Místo si na mapě MNK můžete zobrazit zde.

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Kolik cyklostezek přinese Praze rok 2024?
Praha,

Kolik cyklostezek přinese Praze rok 2024?

03. dubna. 2024, 4min. čtení6