Praha 3: Obnova Basilejského náměstí přinesla cyklopruhy v Malešické

Publikováno: 22. ledna. 2023, 2 min. čtení
Úvodní foto: M. Bělor
Publikováno: 22. ledna. 2023, 2 min. čtení
Úvodní foto: M. Bělor

Magistrát v Praze provedl rekonstrukci Basilejského náměstí na ulici Jana Želivského. Ve středu náměstí se nově nachází křižovatka, ostatní výjezdy byly zaslepeny. Z hlediska cyklodopravy je zlepšením nový asfaltový povrch a cyklopruhy v navazující ulici Malešická.

Na náměstí přibyla také dvě stání pro kola a motorky, a to bez fyzických stojanů pro uzamknutí kola. V profilu hlavní ulice Jana Želivského nedošlo téměř k žádným změnám. Zdejší cyklopruhy jsou nadále nesouvislé a v průběhu ulice se mění v piktokoridory. Oddělené cyklopásy či cyklostezky nevznikly vůbec. Na náměstí se křižuje plánovaná severojižní páteřní trasa A42 s plánovanou místní trasou A242 propojující Parukářku s oblastí Na Balkáně.

Náměstí? Zatím parkoviště

Místostarosta Prahy 3 pro dopravu Ondřej Rút (Zelení) komentoval pro Městem na kole uspořádání náměstí: „Basilejské náměstí samotné se rekonstrukcí fixovalo do nové podoby na dlouhá léta. Budoucí příležitost pro zlepšení a posílení charakteru náměstí je využití ploch určených dnes pro parkování pro jiné pobytové funkce. Proto jsme požadovali za Prahu 3 stejnou výškovou úroveň ploch chodníků a těchto prostor pro parkování.“

Odkládá se pokračování rekonstrukce Koněvovy

V letošním roce budou v ulici Jana Želivského pokračovat další opravy inženýrských sítí, které jsou v havarijním stavu. To způsobí částečnou uzavírku ulice J. Želivského – vždy v jednom směru. Z tohoto důvodu magistrát Praze 3 přislíbil, že letos odloží plánovanou rekonstrukci poslední části Koněvovy ulice na rok 2024. Na tomto 500 metrů dlouhém úseku (mezi ulicemi Černínova až J. Želivského) má v budoucnu vzniknou stoupající jízdní pruh pro cyklisty – jako ve zbytku ulice.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Nová cyklostezka v Praze-Miškovicích
Praha,

Nová cyklostezka v Praze-Miškovicích

07. ledna. 2023, 1min. čtení