Křižovatka Jeremenkova x Podolské nábřeží prošla úpravami

Publikováno: 09. listopadu. 2023, 1 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 09. listopadu. 2023, 1 min. čtení
Úvodní foto: Martin Š.

Obnovením světelných signálů prošla křižovatka ulic Jeremenkova a Podolské nábřeží. Dočkala se mírných zlepšení pro pěší i cyklisty.

V řazení Jeremenkovy ulice přibyl nevyhrazený cyklopruh a na přechodu pro chodce vznikl nový ostrůvek. Na Podolském nábřeží vznikl ve směru do centra piktokoridor. Řazení směrem z centra zůstalo beze změny. Za řazením ale přibyl další nevyhrazený cyklopruh, který pokračuje až k současnému buspruhu s povoleným vjezdem cyklistů.

Úprava tak přináší mírné zlepšení na propojce cyklotras A2 a A221. Nejasné zůstává napojení těchto cyklotras. Pokud se člověk rozhodne z cyklostezky A2 odbočit do Jeremenkovy, správně by měl použít oba přechody a na kolo nasednout až na Jeremenkově. V opačném směru je přímé napojení bez nutnosti sesedat jednodušší: stačí křižovatkou projet rovně až na cyklostezku.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Ondra 9. 11. 2023, 09:15
5
1

V minulosti jsem snil o tom, že ten kus oddělené cyklostezky u podolské nemocnice se maximálně protáhne a zde při rekonstrukci budou mít směr Pankrác cyklisté svůj semafor. Oboje holt zůstalo v alternativní realitě. Dost smutné ale hlavně že se náměstek fotí na kole.

Tomek 9. 11. 2023, 09:24

K tomu BUS pruhu směr z centra - aktuálně je zatřeno žluté značení na vozovce, horizontální značení zůstalo, takže BUS pruh tam z hlediska nadřazenosti značení je, ale z hlediska řidičů... Předpokládám, že v další fázi bude sundáno i horizontální značení a (dočasný kvůli Barr. mostu) BUS pruh fuč. Škoda, z hlediska cyklo to bylo příjemné, většina řidičů respektovala a při jízdě ve vozovce jste tak měli až po ochranný pruh jeden pruh pro sebe.

Caidel 9. 11. 2023, 09:44

Chyba v nadpisu a URL: Jeremkova / Jeremenkova.

Jenda_ 9. 11. 2023, 16:55

> Úprava tak přináší mírné zlepšení na propojce cyklotras A2 a A221.

Já při cestě z jihu přejedu za benzínkou všech těch 6 pruhů do ulice Podolské, naštěstí tam většinou nejezdím ve špičce. Problém je, že se tam neustále mění značení, dřív tam byl průjezd zakázán, pak chvíli nic (=šlo to legálně), nedávno tam pro změnu byla přenosná jednosměrka.

I pro cestu opačně je tohle výhodné pokud vidím že jsem nestihl zelenou, semafory v Jeremenkově mají strašně dlouhý interval.

prt 10. 11. 2023, 08:35

Z A2 od centra na A221 do Jeremenkovy je stále nejlepší jezdit levým řadícím pruhem. Do vozovky sjíždím v novém vjezdu Žlutých lázní (před tím je cyklopruh přerušený stavbou Dvoreckého mostu), https://mapy.cz/s/bofodocete , pak cyklopruhem a plynule do levého řadícího pruhu. Tak to zde dělá většina cyklistů.
Podobně to lze i od Modřan, do vozovky ale sjezdem areálu Dvorce. https://mapy.cz/s/govelehode

Po přechodech to je nepohodlné (i jít s kolem), spíš neohleduplné a časově delší. O skrumážích u kebabu nemluvě.

Matěj 10. 11. 2023, 13:14

K tomu napojení Jeremenkovy a A2: poradíte mi prosím někdo jak mám projet na té křižovatce rovně? Auta jezdí jen doprava nebo doleva, tak se bojím, aby mě tam někdo nesrazil.

Martin Šnobr 10. 11. 2023, 19:43
4
1

@Matěj – normálně jeďte rovně, jako kdybyste odbočoval doleva, akorát místo odbočení najedete na stezku. Musíte si samozřejmě dát pozor na auta co jedou doprava, ideální je vyrážet z cykloboxu jako první, ať vás vidí.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Další nové cykloobousměrky v Praze
Praha,

Další nové cykloobousměrky v Praze

23. května. 2024, 2min. čtení