Část bývalé smíchovské lávky přemostí Jizeru v Mladé Boleslavi

Publikováno: 20. listopadu. 2023
Zdroj: ČTK

Část bývalé smíchovské lávky přemostí příští rok Jizeru v Mladé Boleslavi v místě dřívějšího železničního mostu u bývalého lihovaru. Jako nadměrný náklad přijely čtyři části lávky o celkové délce 110 metrů z Prahy na dočasné úložiště do boleslavského Bezděčína. Magistrát ji získal od Prahy. Zda to bude formou daru, musí rozhodnout pražští zastupitelé. Plán na využití lávky je součástí projektu postupné revitalizace levého břehu Jizery. Boleslavský magistrát by ji chtěl pojmenovat Smíchovská lávka. Novinářům to dnes řekl primátor Raduan Nwelati (ODS).

Nwelati uvedl, že k zahájení vyjednávání o přemístění lávky do Mladé Boleslavi ho inspirovalo to, že by lávka měla být zlikvidovaná. „Zmínili, že část lávky si převezme Národní technické muzeum a druhá část se rozřeže a dá do šrotu, to by byla velká škoda,“ řekl Nwelati. Lávka, která je podle něj ve velmi dobrém stavu a z kvalitního železa, by se měla umístit na pilíře po bývalém železničním mostě přes Jizeru. Zkontrolovat ji budou muset statici, některé části projdou renovací. Opravovat se bude na jaře příštího roku a cílem je příští rok ji i instalovat, doplnil primátor. Na lávku navazují pěší trasy a do budoucna chce magistrát vybudovat cyklostezku.

Prahu a Mladou Boleslav nyní čeká majetkové vypořádání. „Pokud něco budeme dávat, pak zřejmě v hodnotě železa, které by za to Praha získala,“ řekl Nwelati. Výši takové částky odhaduje na 550.000 korun. Zda to bude formou daru, musí rozhodnout zastupitelé.

Lávka z roku 1930 spojovala jižní část pražského Smíchova s částí Smíchova u Radlic. Pěší lávka dlouhá 175 metrů procházela nad takzvaným severním nástupištěm smíchovského nádraží. Její demolice začala v Praze na začátku října a je součástí rozsáhlé modernizace nádraží. Část lávky o délce 30 metrů si do železničního depozitáře v Chomutově přebere Národní technické muzeum.

O uzavření smíchovské lávky psalo Městem na kole zde.

Přidej komentář

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat