Mohou jízdní kola bez registrační značky na pozemní komunikace?

Publikováno: 30. března. 2024
Zdroj: Městem na kole

Od ledna 2024 přinesl zákon č. 361/2000 Sb. několik novinek. Drobná změna znění v § 5 ale vyvolala na sociálních sítích u cyklistické veřejnosti pobavené komentáře, zda náhodou zákon nově nezakazuje jízdu na jízdním kole na pozemních komunikacích v Česku.

Nově zavedené znění v § 5, odstavci 2, bodu k uvádí, že „řidič nesmí řídit vozidlo, na němž není umístěna tabulka státní nebo vojenské poznávací značky“. Zákon zde tak uvádí širší termín „vozidlo“, nikoliv „motorové vozidlo“, což jinak v jiných paragrafech zákon striktně rozlišuje. Zároveň ale na jízdní kola není možné státní poznávací značku získat. Zákon tak dle zmiňovaných komentářů veřejnosti pro jízdní kola zavedl v podstatě nesplnitelný požadavek.

Zeptali jsme se tiskového oddělení Ministerstva dopravy, jak na tento výklad nahlíží ministerstvo. Pro Městem na kole odpovídá tiskový mluvčí ministerstva František Jamelka:

„Povinnost mít na vozidle registrační značku se týká jen vozidel podléhajících registraci, tj. jen těch, kterým je registrační značka přidělována. Nemám-li povinnost/není-li značka přidělována (samozřejmě se nebavíme o výkonných e-kolech), nejsem tímto dotčen. Cílem novely zákona bylo mimo jiné jeho ucelení. Každá kvalifikovaná (specifická) skutková podstata má mít svůj odkaz na porušení konkrétní povinnosti. To u přestupků dle ust. § 125c odst. 1 písm. a) zákona do konce roku 31. 12. 2023 chybělo. Proto se tam vložilo. Do konce roku 2023 se ve skutkové podstatě přestupku také hovořilo pouze o „vozidlu“, byť tam byl výslovně uveden i odkaz na zákon č. 56/2001 Sb., resp. jeho prováděcí předpisy. To dnes sice výslovně není uvedeno, ale z logiky věci to být ani jinak nemůže. Pokud zákon č. 56/2001 Sb., resp. vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, stanoví, na jakých vozidlech a na jakých místech se vozidlům přiděluje registrační značka, je zřejmé, že v jiných případech se registrační značka nepřiděluje, a tudíž ji ani nemohu po účastnících silničního provozu požadovat. Tudíž se nic na povinnostech cyklisty v tomto směru skutečně nemění.“

Přidej komentář

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat