Při příležitosti Světového dne jízdního kola 3. června 2024 podepsalo 34 velvyslanců a velvyslankyň a dalších představitelů mezinárodních misí společné prohlášení „Pražské diplomatické cyklistické koalice“ na podporu cyklistiky a cyklodopravy v Česku. Prohlášení vzniklo na pozvání velvyslanectví Belgie (předsednická země Rady EU) a Informačního centra OSN (kanceláře Sekretariátu OSN pro Česko).
Níže přinášíme celý jeho text:
Uznáním jedinečnosti, dlouhověkosti a všestrannosti jízdního kola, které se používá již dvě století, a skutečnosti, že se jedná o jednoduchý, cenově dostupný, spolehlivý, čistý a udržitelný dopravní prostředek s pozitivním vlivem na životní prostředí a zdraví, vyhlásilo v roce 2018 Valné shromáždění OSN 3. červen Světovým dnem jízdního kola.
U příležitosti letošního Světového dne kola vyjadřujeme my, Pražská diplomatická cyklistická koalice, podporu rozvoji cyklodopravy v Česku i v našich zemích. Naše koalice sdružuje národy s různými dopravními systémy a topografickými podmínkami, od větrných rovin v Nizozemsku přes kopcovitý Lisabon až po rušné ulice megaměst jako je Berlín, Buenos Aires, Mexico city, New York nebo Paříž. Máme ale společné přesvědčení, že si cyklistika zaslouží více pozornosti jako udržitelný, efektivní a zdravý způsob dopravy s pozitivním dopadem na ekonomiku.
V posledních několika letech jsme byli svědky vývoje, díky němuž se jízda na kole stala důležitější a atraktivnější než dříve: jako způsob bezpečné mobility během pandemie COVID-19; jako dopravní prostředek, který je cenově dostupný a šetrný k životnímu prostředí, snižuje rizika klimatické změny a pomáhá řešit dopravní zácpy ve městech po celém světě.
Naléhavost prioritizace cyklistiky a cyklodopravy potvrzuje několik nedávných iniciativ. Valné shromáždění OSN v roce 2022 přijetím rezoluce A/RES/76/255 vyzvalo všechny členské státy, „aby začlenily jízdní kolo do veřejné dopravy, … zlepšily bezpečnost silničního provozu a podporovaly používání jízdních kol lidmi i firmami, aby se zvýšil počet jízd na kole, což v důsledku přispěje k dosažení udržitelného rozvoje, včetně snížení emisí skleníkových plynů.“
Během belgického předsednictví Rady Evropské unie přijaly Evropská rada, Evropská komise a Evropský parlament Evropskou deklaraci o cyklistice jako první interinstitucionální politiku cyklistiky na evropské úrovni. Přijetí deklarace předcházelo několikaleté úsilí Evropské cyklistické federace (ECF) a národních cyklistických organizací ve všech členských státech EU. „Aby cyklistika/ cyklodoprava dosáhla svého plného potenciálu, je třeba jí věnovat náležitou pozornost v oblasti politik městské mobility na všech úrovních správy a financování, dopravního plánování, zvyšování povědomí, přidělování prostoru, bezpečnostních předpisů a odpovídající infrastruktury, včetně zvláštního zaměření na osoby se zdravotním postižením nebo sníženou pohyblivostí,“ píše se v deklaraci EU.
Pražská diplomatická cyklistická koalice jednotně podporuje rozvoj politik cyklistiky a cyklodopravy v Česku. Česko již v uplynulém desetiletí pokročilo v budování cyklistické infrastruktury. Pro plné využití potenciálu cyklistické dopravy v zemi podporujeme další zavádění politik přizpůsobených specifickým potřebám českých měst a regionů. Konkrétně např.:
Čeští občané mají podobně jako naši občané oprávněné obavy z bezpečnosti, nedostatečnosti infrastruktury a dalších možných překážek. Zkušenosti však ukazují, že prostřednictvím dialogu mezi všemi zainteresovanými, včetně obcí, cyklistických organizací a občanů, lze tyto obavy řešit a překonat tak, aby jízdní kolo mohl využívat rostoucí počet lidí včetně zranitelných a dětí.
Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 100 Kč a minuta Vašeho času.
Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz
komentář