Prodej elektrokol loni po letech růstu klesl o 15 procent

Publikováno: 20. ledna. 2024
Zdroj: ČTK

Prodej nových elektrokol na českém trhu v loňském roce po šesti růstových letech klesl o 15 procent zhruba na 110.000 kusů. Podíl elektrokol na celkových prodejích jízdních kol zůstává okolo 35 procent, protože pokles zaznamenal i celý cyklotrh. Výroba v tuzemsku klesla o šestinu na 250.000 kusů. Vyplývá to z údajů od největších výrobců a distributorů, které získal největší tuzemský obchodník ekolo.cz.

„V tuzemsku jde převážně o rekreační a sportovní prostředek, a proto byl propad prodejů větší než v okolních zemích. Pozitivní je, že se jedná o nižší pokles prodejů, než ukazuje výrazný skeptický sentiment na trhu. Je pravděpodobné, že asi 30 procent z reportovaných vyrobených a prodaných kusů je stále ve skladech u distributorů a prodejců, a negativně tak ovlivní objednávky ještě v prvním a druhém kvartálu roku 2024,“ řekl ČTK ředitel ekolo Jakub Ditrich.

Největšími značkami elektrokol na českém trhu jsou Crussis, MTF, což je značka Mountfieldu, Superior/Rock Machine a Apache.

Na rozdíl od většiny komodit na trhu se jízdních kol a specificky elektrokol v podstatě nedotkla loňská dvouciferná inflace. Stejný model elektrokola lze nyní koupit za totožnou, nebo dokonce nižší cenu než na konci roku 2022. Průměrná cena prodávaných elektrokol na českém trhu byla loni 76.800 Kč. „Navíc, až na výjimky, je dostupnost kol i před začátkem sezony velmi dobrá, a obchodníci jsou proto nuceni nabízet velmi podstatné slevy. Tento pro kupující příznivý stav bude trvat až do vyprodání aktuálních skladových zásob, což nastane odhadem v polovině roku 2024,“ dodal Ditrich.

Domácí produkce klesla z 300.000 kusů v roce 2022 asi na 250.000 exportovaných kusů v roce 2023, i když kapacita výroby elektrokol je v ČR zhruba třikrát vyšší. „Bohužel dostupnost a cena pracovní síly v ČR není tak dobrá jako v jiných zemích, a proto většina investic do finální montáže kol a projektů souvisejících s mikromobilitou končí v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Pobaltí,“ podotkl Ditrich. Mezi největší české exportéry elektrokol patří společnosti Bike Fun – BFI, Hartje, BPS Bikes, 4EVER, Totem Bikes a Leader Fox.

Přidej komentář

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat