Novinky v mapě: Prosinec

Publikováno: 04. ledna. 2009, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021

Rok se sešel s rokem, a mapa Prahou na kole vstupuje již do své třetí sezóny. Nejvýznamnější loňskou změnou bylo bezpochyby dubnové začlenění mapy do nově vzniklého serveru prahounakole.cz. Zde je mapa (spolu s praktickými návody a pozitivní inspirací) jedním z trojice pilířů podpírající naší propagaci městské cyklistiky.

Pokud jde o prosinec, pak mapu výrazně obohatil nájezd tras v centru, který byl realizován pro projekt občanského sdružení Oživení. Do nového roku vstupuje mapa s výrazně novou funkcí: vypínáním a zapínáním aktivních vrstev.

Ohlédnutí za rokem 2008

Oproti počátku minulého roku nabízí mapa podrobné měřítko s názvy ulic pro takřka celé město. Významným pokrokem je interaktivita mapy: V mapě nyní najdete stovky objektů od varování před problémovými místy, přes fotografie s průjezdy křižovatek až po odkazy na články, vztahující se k nově otevíraným cyklostezkám. Mapa se tak stává i jistým druhem brány k informacím o městské cyklistice v Praze.

Ale dosti ohlížení, podívejme se, čím byla mapa doplněna v posledním měsíci:

Prosincové novinky

Vypínání vrstev

Zcela novou vlastností je možnost vypnout si vybrané vrstvy (skupiny značek), pokud vás v mapě obtěžují. Ještě zajímavější možností je pak odkaz „list“, který vám u každé vrstvy umožní získat přehlednou mapku a seznam daných značek – například uzavírky najdete na tomto odkazu.

Jistým nedostatkem je přetrvávající pokrytí mapy značkami zakreslenými přímo v mapě. V budoucnosti budou tyto značky většinou odstraněné a nahrazené právě vypínatelnými vrstvami.

Doporučené trasy v mapě

Díky nové možnosti manipulovat s vrstvami si nyní můžete v mapě prohlížet další, volitelný obsah. V tuto chvíli jsou to různé systémy doporučených tras s textovými popisky:

  1. Trasy na pravidelnou cyklojízdu z náměstí Jiřího z Poděbrad (odkaz).
  2. Trasy na cyklojízdu z centra – z náměstí Jana Palacha. (odkaz)
  3. Dvanáct doporučených tras pro průjezd centrem (k těmto trasám viz dále) (odkaz)
  4. Tytéž doporučené trasy, s více fotografiemi a mezilehlými body. (odkaz)

Jednoduché průjezdy centrem

V rámci projektu sdružení Oživení spolupracujeme na přípravě edice podrobně popsaných doporučených tras usnadňující začátečníkům orientaci v centru města (výsledky uvidíte v brzké budoucnosti). Součástí příprav bylo projetí a fotografická dokumentace tras, z nichž několik je zbrusu nových. Vypracované trasy budou k dispozici ke stažení zde na serveru, prozatím nové úseky zařazujeme do stávající mapy. Nájezd nových tras mapu také na několika místech výrazně zpřesnil.

Nové úseky vznikly v kompaktním centru a měly by usnadnit průjezd těm, kteří dávají přednost vyhnutí se provozu. Jsou to tedy trasy často vedené po chodnících. Nové trasy a opravy jsou na následujících místech:

  • Nové trasování C13 na Pohořelci. Namísto vedení ulicí Myslbekova je nyní trasa vedena po širokých chodnících ulice Dlabačov a na světelné křižovatce na začátku Keplerovy propojena se zhušťovací trasou Z06.
  • Nová trasa po jižním chodníku Dvořákova nábřeží spojující Čechův most a ulici Revoluční. Trasa vede po nepříliš frekventovaném a přitom velmi širokém chodníku s jediným úzkým místem u nemocnice Na Františku.
  • Na předchozí trasu navazuje doporučení použít jednosměrnou ulici Hradební rovnoběžnou s Revoluční třídou. Byla také doplněna obousměrka v ulici Králodvorské, ze které lze Benediktskou pokračovat právě do Hradební. Pouze je třeba očekávat kočičí hlavy.

Všechny nové trasy budou podrobněji prezentovány v podobě itinerářů, které budou k dispozici ke stažení i na našich stránkách. Od větší známosti těchto průjezdů určených speciálně pro ty, kdo ve městě začínají, očekáváme usnadnění průjezdu městským centrem.

Nové trasy podle příspěvků

Prohrábl jsem také nevyřešené maily přispěvatelů, a zakreslil několik tras, na které jsem v minulosti jaksi zapomněl.

Jakub Kara mi napsal podnět k Hutím, kde nebyly vzaté v úvahu jednosměrné ulice Jamská a Za Černým Mostem. Tím se v Kyjích změnilo vedení doporučených tras.

V Letňanech jsou už delší dobu zakreslené nové cyklostezky (připomenul mi je Vénovej), oblast zatím čeká na propojení.

Honza Černý uvedl hezké spojení z A2 na Rohanském ostrově přes brownfields do ulice Pod Plynojemem a dále na Krejcárek.

Vrend pak našel vyznačenou objížďku frekventovaného centra Satalic.

Co mapu čeká v roce 2009

V nastávajícím roce předpokládáme další doplňování mapy, zejména v nejdůležitější oblasti městského centra. Kromě mapy samotné se ale soustředíme víc na doplnění fotografiemi a na podrobnější itineráře doporučených tras, které vám ulehčí vyhledání průjezdu neznámou čtvrtí. A konečně, je možné, že se v průběhu jara dočkáte zajímavého překvapení, které bych ale nerad zakřiknul. Uvidíme.

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Mapa Městem na kole aktualizována
Redakční blog,

Mapa Městem na kole aktualizována

17. října. 2023, 2min. čtení4