K vodě na kole: tipy na koupání

Publikováno: 03. července. 2015, 1 min. čtení
Aktualizováno: 04. července. 2015
Publikováno: 03. července. 2015, 1 min. čtení
Aktualizováno: 04. července. 2015

Letní horké počasí přímo vybízí k výletu k vodě. Jednou z možností je pak cesta na kole. Nemáte čas vyrážet na výlet mimo město? I v Praze lze najít mnoho míst, kde se dá v parných dnech smočit, zaplavat si, opálit se, užít si léta cestou z práce nebo o víkendu.

vk_libocky_rybnik

Libocký rybník, nedaleko od Šárky.


Takových míst je bezpočet. Sami můžete přidávat tipy na další lokality v komentářích. My jsme pro vás vybrali pár míst napříč Prahou, kam se podle nás dá k vodě/na koupaliště dojet na kole poměrně bez problémů a není potíž kolo zaparkovat. Zároveň se jedná o doporučení členů redakce a jejich okolí, rozhodně se nedá říci, že bychom obsáhli reprezentativně celé město. Následující seznam tak berte jako inspiraci k vlastnímu hledání koupacích cílů.

Vltava v Braníku/Hodkovičkách

Pokud se nebojíte vody ve Vltavě, pak se jistě lze zastavit na louce v Braníku přímo u řeky. Místo leží u páteřní cyklotrasy A2. Nevýhodou může být přeplněnost této rekreační tepny, zvláště pokud byste se k vodě vydali v odpoledních hodinách. Pak je třeba se připravit na pomalejší jízdu a míjení mnoha bruslařů a chodců.

Koupaliště Kolovraty

Pro mnohé asi hodně z ruky. Část redakce bydlící ve východní části Prahy ale doporučuje koupaliště Kolovraty. Otevřeno by mělo být přes léto od 9 dopoledne do 10 večer. Na koupališti jsou dva kurty na plážový volejbal. Nevíme ale, zda je není třeba předem rezervovat.

Příjezd: Z většiny směrů (pokud nezvolíte vlak) se patrně nevyhnete místním frekventovaným okreskám. Jistou klidovou alternativu s nekvalitním povrchem skýtají pěšiny podél Pitkovického potoka od sídliště Petrovice. Ty mohou být dobrou volbou, pokud jedete právě odtamtud nebo z Jižního města. Jen je třeba dávat pozor na pěší a jet spíše na horském kole. Pokud nechcete jet terénem, pak lze zvolit cestu v provozu přes Křeslice a Pitkovice.

Parkování: Po příjezdu vás pak na místě čekají sady kvalitních městských podkov, o která lze kola opřít a zamknout o rám. Najdete jak stojany umístěné hned pěkně u vchodu, tak stojany u beachvolejbalového hřiště.

Podolí

Podolí je prostě klasika otevřená celoročně. Netřeba snad více představovat. Poloha příhodná hned u Vltavy u páteřní cyklotrasy. Málokdo ví, že by zde měla fungovat jakási úschovna kol, jak nás kdysi náš čtenář informoval:

Existuje zde možnost koupit si u pokladny za 10 Kč dva lístečky, jeden se dá pánovi z ochranky hned, druhý při vyzvednutí. On s vámi ochotně zajde otevřít úschovnu. Jedná se o zdržení cca 5 minut (čas plavání běží od koupi lístku). Může se to vyplatit s drahým kolem nebo při celodenním pobytu, jinak podkova a zábradlí jsou asi rychlejší variantou.

Úschovna v Podolí (foto Matěj Bílek).


Hamerský rybník

V posledních letech jsme se vícekrát věnovali přestavbě cyklostezky na trase A23 kolem Hamerského rybníka. Také jsme zmiňovali nedalekou stavbu nového mostu přes Botič. Jedná se zkrátka o lokalitu tímto blogem nadměrně zpravodajsky pokrytou. Nejinak tomu bude i dnes, dané lokalitě zůstaneme věrní.

Dostali jsme tip od kolegů z Auto*Matu, že se dá v Hamerském rybníku dobře koupat. Členy redakce neozkoušeno, kvalitní koupání tedy negarantujeme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minimálně ale stezka kolem rybníka je pěkná. Pokud jedete z Jižního města, pak je příjezd docela pohodový i pro málo zdatné jezdce. Cestou z Vršovic se na několika místech s provozem patrně setkáte. Buď lze jet ulicí U Plynárny a Záběhlickou nebo od Slavie po cyklotrase A42, která byla proznačena bočními klidnými ulicemi.

praha-10_A23_hamerak

Koupaliště Petynka

Koupaliště Petynka je jedním z pár míst v Praze, kde se potkáte s padesátimetrovým bazénem. Bazén je venkovní a lze se tu koupat zhruba do konce září. Nachází se na Praze 6 na pomezí Střešovic, Břevnova a Hradčan. Jen pozor na parnější dny, pak je tu skutečně hlava na hlavě.

Příjezd: Z centra se k němu dá na kole dostat Jelení ulicí kolem Pražského hradu a poté po nových cyklopruzích v Patočkově ulici. Případně se lze svézt lanovkou na Petřín: pak je to ke koupališti již jen příjemně z kopce. A při cestě zpět lze jet zmíněnou cestou kolem Hradu – opět hezky dolů. Příjezd ze všech směrů je docela jednoduchý. Pokud byste jeli od západu podél Patočkovy, pak doporučujeme objet křižovatku Malovanka ze severu po vyznačeném cyklochodníku, ten vás zavede přímo až na místo – k ulici Otevřená.

Parkování: Přímo u vchodu je dostatečné množství míst v cyklostojanu. S trochou štěstí lze kolo opřít o rám, stojany nejsou klasickým drátolamem, i když záleží na typu kola. Koupaliště za kola neručí (přímo na to upozorňuje), stojany jsou ale na poměrně viditelném místě. Pochvala za umístění hned u vchodu.

jm_stojan_koupaliste_petynka

Divoká Šárka

Cyklovýlet do Šárky na Praze 6 lze propojit i s koupáním. Najdete tu hned dvě lokality: buďto koupaliště u vodní nádrže Džbán nebo koupaliště přímo v údolí Šáreckého potoka.

Vodní nádrž Džbán byla poměrně nedávno čištěna, takže se snad kvalita vody oproti létům dřívějším zlepšila. Buďto lze zvolit oficiální koupaliště nebo koupání nadivoko v opačné části nádrže. U koupaliště prý bývá voda v nádrži nejčistší.

Koupaliště přímo v Divoké Šárce je proslulé studenou vodou z Šáreckého potoka. Oproti jiným podobným koupalištím tak bývá voda o poznání méně zalidněná. I když to může po pár skutečně parných dnech přestat platit.

K oběma lokalitám se z centra patrně nejjednodušeji dostanete jízdou podél Vltavy (třeba po A2 s přesmykem na druhý břeh z Troje do Stromovky nebo za využití přívozu v Podhoří) a poté Šáreckým údolím příjemným stoupáním podél potoka. Alternativou může být cesta do Dejvic a poté podél Evropské. Ať již po tamní nekvalitní obousměrné cyklostezce nebo bočními ulicemi Dejvic a Veleslavína.

Příjemné stoupání Šáreckým údolím.


Biotop Radotín

V redakci jsme také zaznamenali otevření nového koupacího prostoru v Radotíně. Jedná se o koupaliště na místě dřívějšího brownfieldu bývalé čističky. Zatím nikdo z členů redakce místo nenavštívil, ale zaujalo nás technické řešení, kdy by k čištění vody koupaliště mělo docházet čistě přírodní cestou přes filtrační laguny a za působení vodních rostlin.

Má někdo nějaké zkušenosti s tímto místem? Stojí za návštěvu? A jsou zde stojany? Napište zprávu do komentářů a případně je doplníme do mapy.

Do Radotína se lze jednoduše dostat po páteřní trase A1 nebo po A2 a následně přejet přes Vltavu a Berounku po lávkách pod Pražským okruhem.

Závěrem

Jak již bylo řečeno v úvodu, výčet možností rozhodně není kompletní. K podrobnějšímu plánování trasy za koupáním můžete využít naši mapu, kde naleznete nejen nejpohodlnější trasy, ale i informace o letních výlukách nebo o rozmístění cyklostojanů u koupališť. Pro hledání dalších možností (kam vyrazit k vodě) lze navštívit například web Kde se koupat. I tak doufáme, že vám alespoň drobnou inspiraci náš článek poskytl.

A pokud narazíte při cestě k vodě na stojan u bazénu nebo koupaliště, který nemáme v mapě, dejte nám prosím vědět na náš email redakce@prahounakole.cz

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Honza 3. 7. 2015, 09:45

Biotop v Radotíně teď praská ve švech a mají omezenou kapacitu, tak se nemusí dostat na každého. Koupání je to parádní. Velkokapacitní stojany jsou k vidění třeba zde

https://m.facebook.com/1609480935944750/photos/a.1613931092166401.1073741830.1609480935944750/1864772577082250/?type=1&source=48&refid=17&_ft_=top_level_post_id.1864772577082250&__tn__=E

tomas 3. 7. 2015, 21:38

V podoli je myslim uz uschovna kol zadarmo a ne ta 10 Kc. Ale kdyz jsem tam byl, stejne jsem si nechal kolo venku.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat