Mimo provoz: z Libně, Vysočan i Černého Mostu

Publikováno: 08. června. 2016, 1 min. čtení
Aktualizováno: 18. prosince. 2020
Publikováno: 08. června. 2016, 1 min. čtení
Aktualizováno: 18. prosince. 2020

V Praze existuje mnoho stezek, kterými se dá dostat do centra města v pohodě, klidným tempem a mimo hlavní dopravní tahy. Prostě bez stresu a hezky v zeleni. Jednou z takových tras je páteřní cyklotrasa A26 začínající na okraji Prahy v Horních Počernicích a pokračující až k ústí potoka Rokytka v Libni. Odtud je to po cyklotrase A2 do centra již jen kousek.

A26A2-01

Z Černého Mostu

Na Černém Mostě cyklotrasa A26 vystoupá po úzkém chodníčku na tubus metra, po kterém vás s vyhlídkou na sídliště dovede až na Rajskou Zahradu. Zde minete zadem stanici metra a po nových cyklopřejezdech překonáte křižovatku s Broumarskou. Podél Chlumecké pokračujete po cyklochodníku až k Hloubětínu.

A26_Cerny-most

Hloubětín

Hloubětínem cyklotrasa prochází zadem skrz klidné rezidenční ulice Vaňkova a V Chaloupkách. Cesta by sice byla kratší po Poděbradské a mnoho cyklistů jí proto dává přednost, ale legálně to zatím mimo provoz příliš nejde.

Po průjezdu Hloubětínem na konci Šestajovické u kostela zabočíte vlevo, objedete oklikou hřiště a ponoříte se do zeleně kolem Průmyslové. Tu podjedete podchodem, zabočíte na úzkou lávku přes Rokytku a již jste téměř u luxusní vysočanské stezky po bývalé železniční trati. Zapamatujte si však lokaci lávky, neboť je občas při cestě zpět mezi stromy jen obtížně k nalezení. V zásadě však není třeba se ničeho příliš obávat, neboť žluté cedulky s číslem trasy A26 by vám vždy měly napovědět cestu.

A26_hloubetin

A26 odbočuje vpravo kolem hřiště.

Lávka bývá skrytá za stromy a je při jízdě z centra vidět až na poslední chvíli.

Vysočany

Na vysočanskou stezku se dá napojit na vícero místech. Prvním nájezdem jsou schody s lištou z ulice K Náhonu, po kterých můžete kolo vytlačit. Pokud vám ale schody nevyhovují, můžete si krátce zajet Nademlejnskou, která je po rovince bez schodů. Dalšími alternativami, pokud přijíždíte ke stezce z jiných směrů, jsou pěšiny od zastávek Starý Hloubětín a Vozovna Hloubětín. Případně se můžete vydrápat z ulice Modrého nebo najet z Podkovářské. Pak již pojedete po rovince až k novému věžáku Eliška a k slavné cyklolávce přes Ocelářskou, po které sjedete až k vysočanské poliklinice.

A26_vysocany

Lávka přes Ocelářskou

A již jste u Sokolovské u tramvajových zastávek Poliklinika Vysočany. Ulici překonáte po přechodech, které se snad již brzy zlegalizují i pro kola. Všimněte si, že se stále držíte žlutého cykloznačení A26. A dále vede cesta v podstatě jen podél toku Rokytky až k Vltavě.

Libeň

Na příjezdu do Libně musíte podchodem podjet dálniční Čuprovu. Je to tu trochu stísněné a zmatečné. Napoprvé se možná připravte na lehké bloudění. Časem se třeba podaří vybudovat i dlouho navrhované cyklospojení tunýlkem podél toku Rokytky, které by místní průjezd zlepšilo.

A26_balabenka

Cyklotrasa A26 prochází Libní podél Rokytky přes Elsnicovo náměstí a přes park kolem ulice U Českých loděnic se napojuje k páteřní cyklotrase A2. Ta vás dovede do Karlína nebo na Staré Město. Odbočku na A2 poznáte snadno, neboť je dobře značená a poté musíte zabočit na protipovodňovou hráz, přes kterou přejedete na Libeňský ostrov.

Pokud byste jeli z jiných částí Libně, například z okolí Palmovky, pak se více vyplatí napojit se na stezku u Libeňského mostu. Jednoduše projedete křižovatkou na Palmovce (kola tudy jezdit smí), a poté jedete po klidné části Libeňského mostu kolem parkujících aut až k tramvajové zastávce. Tam je sjezd k páteřní cyklotrase A2 směr centrum.

A26_liben

Cyklotrasa A2 směr centrum

Dále je to snadné, držte se páteřní trasy A2 podél Vltavy, po níž již pravděpodobně nepojedete sami. Cesta povede přes Rohanský ostrov po náplavce až na Staré město a můžete z ní odbočit do Karlína, na Žižkov, do Holešovic nebo třeba na Letnou.

mimo_provoz

Přehled základních tras mimo provoz do centra v mapě PNK.


Ilustrace: Julie Klimentová
Podklad ortofotomapy: IPR Praha
Fotografie: Prahounakole.cz

Vydání článku podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu “Cyklisté Praze.”
Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Jiří Bernášek 8. 6. 2016, 13:20

Tohle bývala moje oblíbená trasa, dokud jsem jezdil tímto směrem, jede se opravdu příjemně. Nedávno jsem si část po letech zas projel a všiml jsem si, že v rámci nové výstavby se objevil nový sjezd do ulice Modrého, chodníkovou serpentinkou východněji od toho dosavadního, až na konci ulice. Ten už tam asi zůstane a je po zámkové dlažbě, bez bahna.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat Mimo provoz