Praha hostila mezinárodní turnaj v bike polu

Publikováno: 04. srpna. 2016, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Autor: redakce
Publikováno: 04. srpna. 2016, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Autor: redakce

Ve dnech 16. až 17. července se na Stadionu mládeže na pražské Palmovce uskutečnil bike polo turnaj nesoucí název Sons of Pavel II (SoP). Již druhým rokem se týmu Prague Bike Polo daří uspořádat turnaj, na který se sjíždí top týmy z celé Evropy. Letos se zúčastnilo 16 týmů, ve kterých byli hráči a hráčky z deseti zemí a mimo jiné i úřadující mistr světa původem z Francie.

bike_polo_05

Co je to bike polo?

Povědomí o tomto sportu je poměrně malé, a proto vám jej v krátkosti představím. Když jsem jej začal před necelým rokem hrát, připadal mi srovnatelný s polem na koních. Samozřejmě s tím rozdílem, že pohyb po hřišti neobstarává kůň, ale každý hráč musí šlapat na kole a nesmí se dotknout nohou země.

bike_polo_06

Turnaj SoP může dále nosit přídomky jako “inovativní” či “netradiční”. Běžná pravidla jsou 3 proti 3, s brankářem a hráči si mohou vybrat, na jakých pedálech budou hrát. V Praze byl oproti tomu turnaj 4 na 4, bez gólmana a hráči museli hrát na flatech. Za všemi těmito netradičními prvky stojí Dany Majard, jeden ze dvou hlavních organizátorů turnaje SoP:

“Důvod, proč jsme tento turnaj chtěli odehrát pouze na flatech je ten, že jsme chtěli tento sport více přiblížit divákovi. Pro mnoho lidí je ježdění na spd pedálech sci-fi, natož aby u toho řídili jednou rukou a druhou se snažili trefit balónek…”

Celý článek od Danyho o pozadí tohoto turnaje najdete zde.

bike_polo_07

Jak to celé proběhlo

Plánované zahájení turnaje bylo v sobotu v 10 hodin, ale hráči a hráčky byli natolik nedočkaví, že jich většina dorazila již hodinu před prvními zápasy a někteří dokonce už v pátek. Organizátoři naštěstí mysleli na vše, tedy byla připravena snídaně, kterou hráči přijali s povděkem.

Ve vzduchu byla cítit lehká nervozita, hráči dělali poslední úpravy na svých kolech (především nasazovali flat pedály, které dostali jako dárek) a někteří ladili týmové oblečení. S úderem desáté hodiny byl turnaj slavnostně zahájen a přišly první zápasy. Zpočátku byla na hráčích vidět mírná nejistota, přeci jenom změn v pravidlech na tomto turnaji bylo poměrně dost. Přihrávky nebyly tak přesné, občas docházelo i k velkým taktickým chybám jako příliš mnoho hráčů v útoku apod. Každý tým však odehrál v sobotu čtyři hry (po 18 minutách), a taky bylo s každým dalším zápasem vidět, jak si hráči hru čtyři na čtyři začínají více osvojovat a hraní na flat pedálech přijímat za přirozené. Již v sobotu se tedy odehrály divácky velmi atraktivní zápasy, přestože vrchol měl teprve přijít.

bike_polo_03

V neděli byly týmy rozděleny podle výkonnosti na dvě poloviny – tzv. skupina hvězd a skupina útěchy a čtyři nejlepší následně postupovaly do odpoledních bojů. Každý z týmů se proto snažil odehrát v jednotlivých zápasech maximum a zvítězit. Nakonec do semifinále pronikli největší favoriti The Hubris (tým složený napůl z Belgičanů a Němců s mistrem a vicemistrem světa), BeRealNotDumb (tým s dvěma nejlepšími pražskými hráči a dvěma Němci), polský tým Piwko a polsko-rakouský Fidget Midget.

bike_polo_04

Každý, kdo neviděl první semifinále, tak udělal obrovskou chybu, neboť přišel o nejhezčí zápas celého turnaje – The Hubris vs. BRND. Tým organizátorů SoP mohl pouze překvapit, a to se mu ze začátku zápasu dařilo velmi dobře, neboť hrou ze zajištěné obrany a následnými brejky se dostal do vedení 3:0. The Hubris jako by vypadli z rytmu, přeci jenom do té doby procházeli celým turnajem bez zaváhání. Po krátké týmové poradě se jejich hra trochu zlepšila, BRND pomalu docházela síla a tak zápas skončil 3:3 a muselo rozhodnout prodloužení. V něm po hrubce v obraně BRND prostřelil belgický ostrostřelec Mass výplet bránícího hráče a vítězným gólem poslal svůj tým do finále. O chvíli později se mohli radovat z vítězství celého turnaje, neboť ve finále jednoznačně deklasovali tým Piwko výsledkem 7:2. Vítězové obdrželi tříbarevný plakát turnaje od Ondřeje Vlka tisknutý formou sítotisku.

bike_polo_01

Dojmy, ohlasy

Turnaj Sons of Pavel II ve mně bude vzbuzovat pozitivní dojmy ještě hodně dlouho. Hráči i diváci chválili zejména jeho takřka bezchybnou organizaci – občerstvení bylo zajištěno formou polívek z Polífkárny, griloval se hermelín a klobásy, točilo se pivo a Kofola. Ale vidět špičkové hráče, jak si musí najednou poradit s úplně jinou podobou póla a sledovat jejich progres, bylo velmi poučné.

A co dělá turnaj turnajem? Atmosféra. A ta byla vynikající. Při finálových hrách bouřlivá, mimo kurty velmi přátelská.

Díky Jirko, Dany a zbylí hráči z Prague Bike Polo za organizaci toho nejlepšího turnaje!

Pro Prahounakole.cz napsal Daniel Štumpf, nováček klubu Prague Bike Polo. Fotografie: Mikoláš Kniha.

bike_polo_02

Vydání článku podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu “Cyklisté Praze”.
redakce
Redakční tým online magazínu Městem na kole

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat