Rok s kauzou pěších zón, rok beze změn

Publikováno: 11. května. 2018, 1 min. čtení
Aktualizováno: 16. ledna. 2021
Publikováno: 11. května. 2018, 1 min. čtení
Aktualizováno: 16. ledna. 2021

Kauza pěších zón na Praze 1 (více zde) nabrala v posledních týdnech překotné tempo, přičemz je ale jisté jediné: reálný stav je stále stejný jako byl již před rokem.

Opatření obecné povahy stanovující časové omezení vjezdu cyklistů do centrálních pěších zón vešlo v platnost 26. dubna, od té doby ale nové značení zatím nebylo v ulicích realizováno. Rada městské části Praha 1 pak 30. dubna požádala svůj odbor dopravy, aby realizaci omezení vjezdu cyklistů do centrálních pěších zón odložil alespoň do 15. května a seznámil ji s vypořádáním připomínek proti připravované změně dopravního značení. „Ještě dáme příležitost k jednání. Vyzveme ministersto dopravy, aby nám dalo stanovisko, zda to není možné zlehčit. (…) Byl jsem nespokojen s tím, že se připomínky nevypořádaly dobře,“ uvedl pro deník MF Dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP09).

Ministerstvo dopravy přitom již před rokem uvádělo, že městská část má pestrou škálu legislativních nástrojů, jak problémy s turistickými vozítky řešit, ať již běžné dopravní značení omezující vjezd skůtrů a motokol, nebo třeba zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, který lze dle ministerstva aplikovat na pivní cyklobusy.

Přibližný rozsah plánovaných omezení (červeně vyplněné oblasti).

Připomínek městské části přišlo požehnaně – celkem bylo vypořádáno 65 připomínek, např. od spolku Auto*Mat (pozn. red.: Prahou na kole je nezávislým projektem spolku Auto*Mat), dopravního podniku nebo magistrátu, ani jedné však nebylo vyhověno. Spolek Auto*Mat to komentuje: „Podle našeho názoru je omezení přehnané. Mělo by platit například i na severní polovině náměstí Republiky, kde běžně jezdí autobusy a tramvaje. V připomínkách se objevilo množství návrhů na zmenšení rozsahu omezení nebo na doplnění více cykloobousměrek, které by umožnily pěší zóny objet. Úřad ale vše zamítl, mnohdy pod pochybnými záminkami.“ 

Spolek tak zahájil ofenzivu a podal jak žádost o přezkum u nadřízeného orgánu, tak žalobu k městskému soudu. Kromě toho iniciuje již druhou – dle spolku vylepšenou – petici, kterou by mělo projednat příští městské zastupitelstvo. Přitom s Prahou 1 zatím řeč nenachází a vzájemná komunikace spíše neprobíhá. Radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS) to řekl v rozhovoru pro DVTV, který Auto*Mat podrobil kritice a nabídl Praze 1 návrh svého řešení zklidnění centrálních pěších zón. Radní Richard Bureš pak dále dodává, že Rada městské části Praha 1 chce nyní bezpečnost pěších zón dále analyzovat a teprve poté se rozhodnout, zda je opatření potřeba zavést.

Na protest proti plánovanému časovému omezení vjezdu cyklistů do pěších zón ale proběhla i protestní cyklojízda organizovaná iniciativami Radio Tuleň a Fotbal proti turismu. Informace o ní přinesl magazín A2larm ve své fotoreportáži.

Celá kauza se tak akceleruje a počet mediálních výstupů jednotlivých aktérů roste, stav značení v centru ale stále zůstává nezměněný – je zde pěší zóna s mimo jiné povoleným vjezdem cyklistů. Na Prahou na kole budeme informovat o dalším vývoji. Ten může nastat již po 15. květnu, což je termín, do kterého Rady městské části Praha 1 požádala odbor dopravy, aby ji informoval o vypořádání připomínek.

Zajímá vás více?

Jiří Motýl
V domovské Praze jezdí na městském kole na vzdálenosti do osmi kilometrů. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Pražský cyklista 11. 5. 2018, 19:28

Z organizačních důvodů byla pozastavena příprava změn dopravního značení v souvislosti s vámi popisovanou zápletkou.

Až budou vědět víc - ozvou se. Prozatím to mají stanovený, ale nevím jak dlouho to může ležet v šuplíku a bylo to pořád platný.

David 11. 5. 2018, 21:25

Když se soudný člověk podívá na (ne)vypořádání připomínek a následné žádosti o přezkum ze strany A*M a MHMP, je jen logické, že se to nikomu realizovat nechce. Třeba za MHMP vypořádali připomínky tak, že když cyklista dle podmínek ze zákona 361 jezdí v pěších zónách, tak ohrožuje chodce, ale stejný zákon plně zajišťuje bezpečnost cyklistů v běžném provozu. Z tohoto pohledu je logické, že alespoň jedna z připomínek je vypořádána špatně. A jestliže A*M část připomínek vůbec nezohlednili, není to chyba jen věcná, ale i formální, na které není problém jakékoli stanovení/rozhodnutí kdykoliv zrušit. Kdo by jej s tímto vědomím realizoval, dal by se (dle mého názoru), považovat za nesvéprávného. A nebo angažovaného... Ale v Praze není nemožné nic.

Prazský cyklista 12. 5. 2018, 12:54

Ale v Praze není nemožné nic.
Přesně toho se bojím nejvíc. Uvidíme kdo vyhraje komunálky na Pze 1.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co chystají městské části: Praha 10
Praha,

Co chystají městské části: Praha 10

24. září. 2023, 7min. čtení3