Svazek získal peníze na zabezpečení oblíbené cyklostezky z Brna podél Svitavy

Publikováno: 18. července. 2021, 4 min. čtení
Úvodní foto: DotaceEU.cz
Publikováno: 18. července. 2021, 4 min. čtení
Úvodní foto: DotaceEU.cz

Lidé na kolech vyrážející z brněnských Obřan podél řeky Svitavy do Bílovic nad Svitavou se už od července dočkali částečného zprovoznění cyklostezky. Téměř čtyři kilometry dlouhá trasa po levém břehu řeky musela být koncem dubna kvůli padajícímu kamení uzavřena.

Jihomoravští zastupitelé v druhé polovině června schválili přispět vlastníkovi cyklostezky, kterým je Dobrovolný svazek obcí Časnýř, na sanaci skály částkou 1,5 milionu korun. Bez dotací by oblíbená cyklostezka zůstala zavřená, řekl ČTK Miroslav Boháček (STAN), zastupitel kraje a starosta Bílovic, které jsou ve svazku.

Cyklostezka není pouze významnou turistickou spojnicí v blízkosti Moravského krasu, řadě lidí slouží i pro každodenní dojíždění do práce do Brna z oblasti kolem Bílovic nad Svitavou. Po cyklostezce je také vedena nadnárodní cyklotrasa EuroVelo 9 spojující Jadran s Baltem. Značena je tudy také státní cyklotrasa č. 5 spojující Brno s Olomoucí a Ostravou. Stezka byla dokončena v roce 2009, její výstavba tehdy přišla na 7,3 milionu korun, kdy většinu nákladů pokryl evropský operační program.

Sesuv svahu a skály z lesního pozemku začal cyklostezku ohrožovat od počátku roku. Dobrovolný svazek na její zabezpečení nemá tolik peněz. „Z rozpočtu Brna bychom ještě měli dostat dva miliony, jsme moc rádi. Za svazek jsme vyčerpali všechny zásoby našetřené za posledních pět let, asi 800.000. Už jsme vykáceli stromy, které by mohly způsobit další sesuvy, očistili skálu a odvezli sutě ze sesuvů. Musí se tam ještě udělat palisády, připevnit sítě a nové zábradlí, které se zničilo,“ uvedl Boháček.

Celkové náklady odhaduje na více než čtyři miliony korun. Sanační práce by měly skončit ještě letos, už od 1. července byla stezka ale podmínečně zprovozněna. „Její využití je neobvykle veliké jak lidmi jedoucími na kole do práce do Brna a zpět, tak sportovci či rekreanty z Brna. Na cestě jsou závislí i majitelé rekreačních objektů, které jsou podél cyklostezky. Je to taky jediný možný přístup pro složky IZS k nemovitostem u cyklostezky. Problém řešili opakovaně hasiči i policie,“ sdělil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Další práce na sanaci skály budou pokračovat v říjnu a listopadu. Svazek obcí doufá, že lidé pohybující se po stezce tentokrát budou více respektovat pravidla a napomohou rychlému postupu prací. „Uzavření cyklostezky bylo od 29. 4. 2021, tedy dva měsíce a bylo hodně náročné odolávat aroganci neukázněných lidí, kteří po cyklostezce jezdili a chodili i přes zákaz a hrubě nadávali pracovníkům provádějícím odstraňování nebezpečných stromů či volných kamenů a suti. Práce tak o několik dnů tito „cyklisté a turisté“ zdrželi, prodražili je najmutím hlídačů a také se nám práce prodraží kvůli jejich krádežím dopravního značení o omezení pohybu,“ říká předseda svazku obcí Vladimír Kalivoda.

V mapě cyklostezku naleznete zde.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat