Brno vybuduje podjezd na cyklostezce křižující čtyřproudovou Hladíkovu. Nalézt řešení trvalo 19 let

Publikováno: 31. srpna. 2021, 3 min. čtení
Autor: ČTK, Jiří Motýl
Úvodní foto: Brno na kole
Publikováno: 31. srpna. 2021, 3 min. čtení
Autor: ČTK, Jiří Motýl
Úvodní foto: Brno na kole

V Brně začne na přelomu září a října stavba podjezdu na cyklostezce podél Svitavy v místě křížení se čtyřproudovou komunikací v Hladíkově ulici. Zvýší to bezpečnost cyklistů a chodců, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Práce za 13,5 milionu korun bez DPH by měly skončit nejpozději na jaře příštího roku. Jedná se o finální dořešení kritického bodu, skrz který prochází mezinárodní cyklotrasa EuroVelo 9 a státní cyklotrasa č. 5. Řešení se toto místa dočká po dlouhých 19 letech.

Radní Brna vybrali zhotovitele prací. Ze čtyř firem nabídla nejnižší cenu společnost PORR. „Bezpečnost chodců a cyklistů se na ulici Hladíkova řeší už od roku 2002, kdy byla část cyklostezky vyasfaltována. Původně byl zamýšlen přechod, což by ale znamenalo snížení kapacity silnice první třídy, a stavba by se tak prakticky stala nepovolitelnou,“ uvedla Vaňková.

V roce 2013 se začala prosazovat varianta podjezdu, kterou zase komplikoval blízký železniční most a celková finanční náročnost postupu. „Nám se konečně podařilo tento letitý problém vyřešit. Máme pro stavbu všechny potřebné dokumenty a vysoutěženého dodavatele, který navíc bude o téměř dva miliony levnější, než kolik předpokládala zadávací dokumentace,“ řekla primátorka.

Podle ní místem projede ve vytížených měsících až 2000 cyklistů denně a projde tam 600 chodců. Proto město směřovalo práce mimo období léta, kdy je cyklostezka využívaná méně. „V případě nepříznivých klimatických podmínek možná bude nutné některé činnosti odložit či zastavit, nicméně dokončení na jaře příštího roku nebude ohroženo. Vše se navíc uskuteční bez větších dopravních omezení v lokalitě,“ doplnila Vaňková.

Historii řešení tohoto kritického bodu shrnuje spolek Brno na kole zde. Místo naleznete v mapě Městem na kole zde. V minulosti jsme již informovali, jak v místě vznikl gerilový cyklopřejezd.

ČTK

Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Jiří Motýl

V domovské Praze jezdí na starém trekkingovém kole předělaném na měšťáka. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat