Ze Štoků povede u tahu I/38 cyklostezka do Antonínova Dolu, vznikne 10kilometrová bezpečná trasa do Jihlavy

Publikováno: 17. srpna. 2021, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Aktron, WikiMedia
Publikováno: 17. srpna. 2021, 4 min. čtení
Autor: ČTK
Úvodní foto: Aktron, WikiMedia

Ze Štoků povede cyklostezka do Antonínova Dolu u Jihlavy. Nová dvoukilometrová asfaltová trasa pro jezdce na kolech, koloběžkách nebo pro pěší bude v blízkosti vytížené hlavní silnice číslo I/38 mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, která slouží i jako nájezd k dálnici D1. Na úsek existuje již přes šest let i podnět cyklistů na webu Cyklisté sobě. Předpokládané náklady stavby se pohybují okolo 41 milionů korun. Městys Štoky na ni má slíbenou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vyplývá to z údajů na webu fondu.

Fond by měl na cyklostezku přidat 32 milionů korun. „Propojení ze Štoků do Antonínova Dolu je žádáno našimi spoluobčany už řadu let, minimálně dekádu,“ řekl ČTK starosta Pavel Královec (za KSČM). Dodal, že jezdit na kole po úzké krajnici státní silnice je nebezpečné. Městys s téměř 2000 obyvateli teď připravuje výběrové řízení na firmu, která cyklostezku příští rok postaví. Starosta předpokládá, že se soutěží podaří získat nižší cenu stavby, než je v projektu.

„Realizace akce je do konce příštího roku. Dá se předpokládat, že nějaké přípravné práce začnou letos na podzim. Bude na dodavateli, jak si to rozloží,“ uvedl starosta. Novou stezku budou moci lidé ze Štoků používat při cestě do práce i k rekreaci. „Vyrojila se nám tady poslední dobou zejména spousta uživatelů koloběžek,“ řekl Královec. Podotkl, že městys dostal dotaci také na vytvoření skateparku, postavit ho chce v polovině příštího roku.

Stezka s asfaltovým povrchem povede po pravé straně hlavního tahu k silniční odbočce do Antonínova Dolu, což je ves spadající už pod krajskou Jihlavu. V této vesnici a na území sousední obce Střítež, které jsou blízko dálniční křižovatky, je průmyslový park s řadou podniků. Další velké závody včetně společnosti Bosch Diesel jsou v průmyslové zóně v Jihlavě – Pávově, kam už Jihlava postavila cyklostezku předloni. Starosta Štoků předpokládá, že cest pro cyklisty bude přibývat v obou směrech hlavního tahu.

„Řada obcí kolem Jihlavy má zájem se na Jihlavu napojit,“ řekl ČTK jihlavský radní Jaroslav Vymazal (ODS) k chystané stavbě cyklostezky ze Štoků. Uvedl, že z Antonínova Dolu se cyklisté dostanou do Pávova po silnici, kde nejezdí tolik aut. Jihlava navíc projektuje protažení cyklostezky R08 z Pávova do Stříteže, u níž je mimo jiné velké logistické centrum. Nová část stezky povede zase podél železnice, podle Vymazala vyústí na pozemcích obce Střítež. Opravy navazujících cest by tam měla zajistit obec a vlastník lesů.

Oblast si v mapě MNK můžete zobrazit zde.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat