Jaselská v Dejvicích je po rekonstrukci cykloobousměrkou

Publikováno: 19. listopadu. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 04. února. 2022
Úvodní foto: Zuzana Poláková
Publikováno: 19. listopadu. 2021, 3 min. čtení
Aktualizováno: 04. února. 2022
Úvodní foto: Zuzana Poláková

Okolí stanice metra Hradčanská v pražských Dejvicích už není jednosměrkovou pastí. Zdejší ulice Jaselská prošla rekonstrukcí, během které byla nově proznačena jako cykloobousměrka. To pro cyklodopravu zásadně zlepšilo prostupnost celé čtvrti.

Obousměrný provoz pro cyklisty a cyklistky nově platí ve zhruba 300 metrech ulice – od ulice Bubenečská po Dejvickou. Na zbylém 80 metrů dlouhém úseku rekonstrukce neproběhla a tato část je nadále jednosměrná. Křižovatka s Eliášovou je nově vyvýšená. Došlo tak také ke zvýšení bezpečnosti na přechodech.

Nové značení zásadně pomáhá těm, kteří se chtějí od okolí stanice metra Hradčanská dostat směrem na Vítězné náměstí, a to bez jízdy po rušné ulici Čs. armády. Ta zatím nedisponuje žádným opatřením pro cyklodopravu.

Co mohlo být lepší?

Je chvályhodné, že se v Praze cykloobousměrky poslední dobou daří zřizovat při rekonstrukcích ulic, naposledy třeba v Hradečínské v Praze 10. V případě Jaselské se obousměrný průjezd kol podařilo zařídit po několika podnětech občanů a akci předsedy dopravní komise Prahy 6 Vladimíra Šuvariny.

Škoda, že cykloobousměrku řeší pouze dopravní značky a piktokoridory ve vozovce. I nově položená dlažba je na kole totiž tankodrom. To by ale znamenalo na zřízení cykloobousměrky myslet již při začátku projektování celé rekonstrukce.

A kde zaparkovat kolo?

Druhá výhrada míří k parkování. Ačkoliv celá ulice disponuje přibližně 100 parkovacími místy pro auta, kola tu legálně zaparkujeme jen čtyři, a to u původních stojanů na křižovatce s ulicí Eliášova. Doplnění parkování pro kola by mělo být při rekonstrukcích podobných ulic podobně jako v zahraničí standardem, nejlépe přímo ve vozovce. Přitom již před rekonstrukcí zde redaktoři Městem na kole vídali pravidelně zaparkovaná kola na ulici, stačilo tak pouze zmapovat, kde jsou stojany potřeba.

V mapě Městem na kole si místo můžete prohlédnout zde.

Martin Šnobr
Student architektury se zájmem o urbanismus, udržitelnou dopravu a fungování měst. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Kuba 19. 11. 2021, 09:38

Hurá. Jo, mohlo to být lepší (dlažba, stojany (ty aspoň nějaké jsou na křižovatce s Dejvickou a kus od druhého konce na Hradčanské)), ale na šestce je i tohle skoro zázrak.

Pavel Mašek 19. 11. 2021, 20:33

každá obousměrka je supr, jen ty kostky, pro spoustu lidí nesjízdná záležitost :-(

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat