Praha 6 ukazuje, jak na jednoduchá cykloopatření v kopcovitém městě

Publikováno: 11. ledna. 2022, 6 min. čtení
Autor: Jiří Motýl
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 11. ledna. 2022, 6 min. čtení
Autor: Jiří Motýl
Úvodní foto: Jiří Motýl

Na začátku ledna 2022 byla vyznačena pravděpodobně první pražská cykloobousměrka tohoto roku – pro cyklisty byl zobousměrněn krátký úsek ulice Ve Střešovičkách na Praze 6. Opatření, vzniklé na základě telefonického podnětu občana, zároveň ukazuje, jak přistupovat k dopravě v kopcovitých městech.

Díky zřízení krátké cykloobousměrky bude minimalizováno na nejmenší nutnou míru stoupání při jízdě mezi ulicí Sibeliova a oblastí kolem Břevnovského kláštera. To je obzvláště podstatné v kopcovitých oblastech jako jsou právě Střešovice a Břevnov, kde se kopcům dá vyhýbat jen s obtížemi. Každý metr stoupání navíc se pak postupně započítává až k úctyhodným vrchařským prémiím na konci celé trasy.

Zatímco dříve musel člověk na kole, jedoucí například z oblasti kolem tramvajové zastávky Sibeliova k Břevnovskému klášteru, stoupat až na náměstí Před Bateriemi (případně klesat celou ulicí U Střešovických hřišť do ulice Na Petynce) a nastoupal tak přibližně 46 – 50 výškových metrů, nová úprava zhruba 10 – 15 výškových metrů ušetří. Po odbočení z ulice Sibeliova člověk nově jede v podstatě po úbočí bez výrazného kolísání výšky. Nyní tak lze celou trasu urazit (bez sesednutí) při nastoupání pouhých 35 – 38 výškových metrů. Nemluvě o obyvatelích východního konce ulice Ve Střešovičkách, kterým byl pro cyklistickou dojížďku nyní zpřístupněn, v podstatě po rovině, nejbližší supermarket v ulici Radimova.

Pro cyklistickou dopravu jsou tyto parametry tras zásadní. Podobná opatření mohou z kopcovitých měst tvořit pro lidi na kolech města rovinatá, nebo alespoň rovinatější, a tudíž pro jízdu na kole přitažlivější (více o jízdě na kole v kopcích jsme psali zde). Zatímco v rovinatých oblastech jednosměrky (sloužící především k vymístění tranzitní automobilové dopravy mimo obytnou zástavbu) „pouze“ cyklistům přidávají zbytečné kilometry, v kopcích rázem síť jednosměrek může k tomu ještě přidat zbytečný horský terén.

Že se nejedná pouze o nezamýšlený důsledek ale jasný záměr, dokazuje samotné odůvodnění opatření obecné povahy, kterým byla cykloobousměrka stanovena:

„Správní orgán obdržel telefonický podnět občana na zhoršenou prostupnost území pro cyklistickou dopravu při jízdě po cyklotrase A150 v ulici Sibeliova směrem k cyklotrase X15 (Sartoriova). Při pokračování v jízdě po cyklotrase A150, vedoucí následně ulicemi Na bateriích a Tallichova, chybí vhodné propojení dožádaného směru, resp. z trasy A150 lze odbočit do ulice Pod Andělkou, avšak tato trasa představuje značný ztracený spád (nejprve je nutno vystoupat ulicí Sibeliovou a poté klesat ulicí Pod Andělkou), kdežto trasa ulicí Ve Střešovičkách vede zhruba po vrstevnici (po rovině). Legálnímu průjezdu však brání jednosměrný úsek délky cca 40 m, jenž je zde umístěn z důvodu zamezení průjezdné dopravy, jež je v obytné zástavbě nežádoucí. Jelikož šíře vozovky v předmětném úseku činí min. 3,5 m, považuje správní orgán zřízení cykloobousměrky za přípustné a z hlediska podpory bezmotorové dopravy za vhodné.“

Opatření je zcela jednoduché

Samotná cykloobousměrka byla vyznačena pouze v krátkém východním úseku ulice Ve Střešovičkách, jen po křižovatku s jižní částí ulice Pod Andělkou. Velmi krátký navazující úsek mezi oběma ústími ulice Pod Andělkou tak zůstává nadále jednosměrný. Tento úsek ale lze ve většině tranzitních relací objet bez ztráty výškových metrů ulicí Na Petynce.

Pro samotné vyznačení cykloobousměrky si úřad vystačil s osazením příslušných dodatkových tabulek. Ulice je v zóně 30. Pro přehlednost a lepší možné vyhnutí s protijedoucím autem bylo na návrh Policie ČR zrušeno jedno parkovací místo v ulici Pod Andělkou:

„Bylo navrženo zkrácení parkovacího pruhu v ulici Pod Andělkou, před křižovatkou Ve Střešovičkách, jež jednak zlepší rozhled na cyklistu, přijíždějícího od východu, a jednak se zlepší podmínky pro pravé odbočení z ulice Pod Andělkou pro nákladní vozidla (zejména svoz odpadu), jež si v současné podobě musí nadjíždět vlevo (do protisměru), aby nedošlo k poškození posledního parkujícího vozidla. Nahlédnutím do statistiky využívání Zón placeného stání bylo zjištěno, že obsazenost daného úseku se pohybuje v rozmezí cca 60-70 % a tedy úbytek 1 stání nezpůsobí komplikace s kapacitou parkovacích příležitostí, přičemž dojde ke zvýšení bezpečnosti provozu, jež má jednoznačně vyšší prioritu.“

Pro lepší orientaci pak byla na východní konec ulice Ve Střešovičkách pod značku slepé ulice doplněna dodatková tabulka „mimo symbol jízdního kola“.

Závěr

Ve výsledku tak stačil jeden telefonický podnět občana, příkladná odpověď úředníků Prahy 6 na daný podnět a tři dodatkové tabulky, které vyznačily cykloobousměrku (plus rok času na zprocesování celé věci). A Praha je pro jízdu na kole zase o něco méně kopcovitá.

Jiří Motýl

V domovské Praze jezdí na starém trekkingovém kole předělaném na měšťáka. V redakci od roku 2013, od roku 2015 šéfredaktorem. Spoluautor knihy Městem na kole.

Komentáře k článku3

kuba 11. 01. 2022, 11:25
10

Super. Ale ten rok na tak primitivni opatreni je desivej. A o to silenejsi je pristup P6, ktera takovy veci vubec zvazuje jen na vyslovnou zadost obcanu a ne plosne jako treba sousedni sedmicka nebo uz driv Karlin. Je to samozrejme furt lepsi nez jine MC, ktere nic takovyho neudelaj ani pod tlakem, ale stejne to je celkem frustrujici.

tik 11. 01. 2022, 11:34
1
10

"vymístění"
Proboha, co ja jazykove tatary to u vas pise ?!

Zdeněk N. 11. 01. 2022, 12:49

Skvělá práce. Motivuje k další iniciativě (mám zacíleno na konec ulice Strojnická u křižovatky s Bubenskou).
ad "vymístění" - bylo by možno použít slovo odklon, odsun, vytlačení či přemístění, nebo nějaké jiné, ale čeština není latina (žije). Je jasné co chtěl pisatel vyjádřit a tento článek není první použití toho slova.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat