Cyklostojany u OC Černý Most se proměnily v dekoraci. Proč?

Publikováno: 13. července. 2022, 4 min. čtení
Úvodní foto: Anton Poprik
Publikováno: 13. července. 2022, 4 min. čtení
Úvodní foto: Anton Poprik

Obchodní centrum Černý Most mělo u sebe od roku 2013 postavené tři luxusní přístřešky se stojany na parkování kol. Letos na jaře u nich přibyla cedulka, že se jedná o dekoraci. Lidé tak zde svá kola najednou parkovat nemají. Proč?

Rozhodnutí pochází od vedení centra. To se rozhodlo zákazníkům nabídnout pro parkování bicyklů bezpečnější cykloboxy. Odložení kol u stojanů nyní už není doporučováno zřejmě kvůli tomu, aby se obchodník zbavil případné odpovědnosti za odcizená kola.

Lepší komfort parkování

Ředitelka Centra Černý Most Michaela Matlasová pro Městem na kole uvedla: „Pro naše zákazníky jsme nově připravili speciální boxy pro zaparkování kol, tzv. cykloboxy. Ty nabízí cyklistům bezpečnější a také modernější způsob parkování, při kterém mohou využít i elektro nabíjení i pumpičku. Použití původních parkovacích míst nezakazujeme, nicméně ta již nejsou pro tento účel určena. Pro umístění kol v současnosti mohou zákazníci použít pohodlnější a inovativnější řešení ve formě cykloboxů, které chrání kola i před povětrnostními vlivy.“ 

„Rádi podporujeme místní ke zdravější i ekologičtější variantě dopravy po městě.“ dodala.

Má obchodník odpovědnost za zaparkovaná kola?

Obdobná upozornění jsou motivována pravděpodobně snahou vyhnout se ustanovením o úschově v občanském zákoníku (§ 2402 – 2408). Obdobný smysl mají i další cedule z různorodých veřejných míst s upozorněními na téma „za odložené věci neručíme / nemáme odpovědnost“.

Redakce Městem na kole situaci konzultovala s právníkem, který upozorňuje, že úschova dle občanského zákoníku může vznikat i nepísemně, tedy z logiky situace, kdy lze předpokládat, že danou věc dává člověk někomu jinému do úschovy. Nicméně nelze automaticky předpokládat, že umístěním kola do stojanu je předáno majiteli stojanu do úschovy. Dle konzultovaného právníka je vždy nutné vnímat kontext situace. Zatímco u obyčejného městského stojanu uprostřed veřejného prostranství nelze o úschově v podstatě uvažovat, u soukromých stojanů před obchody může velmi záležet na logice a vzhledu místa – tedy, zda lze mít oprávněný předpoklad, že má obchodník dané místo pod dohledem, a tedy přebírá kolo do úschovy. Obecně lze ale v řadě případů obdobná upozornění vnímat spíše jako přemíru opatrnosti jednotlivých obchodníků.

Otázkou také zůstává, proč byl v případě OC Černý Most zvolen text o „dekoraci“ a nikoliv běžnější formulace s variací na téma „za odložená kola nemáme odpovědnost“. Zvláště když využití původních stojanů není zakázáno.

Cykloboxy, stojany nebo sdílená kola

V okolí Centra Černý Most mohou cyklisté využít k parkování svých jízdních kol celkem 8 cykloboxů až po pro 16 kol. Najdou je severně od západního vchodu do obchodního centra v okolí cyklostezky poblíž autobusového nádraží (cyklotrasa A264). Cena je 5 Kč za šest hodin, následně 20 Kč za každou další započatou hodinu. Maximální doba uložení je 30 hodin.

U budovy OC Černý Most také funguje oficiální stanice sdílených kol Nextbike. Stojany typu obrácené „U“ umožňující opření kola o rám (za jejichž užití majitel nepřebírá odpovědnost) nabízí 200 míst pro uzamknutí bicyklu.

Aktuální obsazenost cykloboxů u obchodního centra najdete zde. Více informací k užívání cykloboxů zde.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

LukášMěkota 13. 7. 2022, 07:30

Mě vadí, že se OC přehrazuje jízdu přes tenhle plácek na výjezd z parkoviště. Využívám to jako bez schodovou spojnici cyklostezky na tubusu metra a Lidlu v H. Počernicích

josuk 13. 7. 2022, 10:08

„za odložená kola (věci) nemáme odpovědnost“ není vždy směroplatné.. odpovědnosti za škodu se nelze takto jednoduše a vždy zprostit (§ 2945), .. a je-li "dekorace" skutečně jen ozdoba je úplně jiná otázka.. ;-)

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Kolik cyklostezek přinese Praze rok 2024?
Praha,

Kolik cyklostezek přinese Praze rok 2024?

03. dubna. 2024, 4min. čtení6