Olomouc vyznačuje stání pro sdílená kola a koloběžky

Publikováno: 28. srpna. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 27. srpna. 2022
Úvodní foto: Tisková zpráva; Olomouc
Publikováno: 28. srpna. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 27. srpna. 2022
Úvodní foto: Tisková zpráva; Olomouc

S přehlednějším parkováním sdílených kol a elektrokoloběžek pomohou v Olomouci vyznačené zóny. Vodorovné dopravní značení s piktogramem nově vymezuje prostor, kde mají uživatelé kola a koloběžky správně parkovat. V ulicích se nyní v rámci pilotního projektu postupně objevilo prvních pět desítek takových zón, které pomohou řešit problémy s jejich chaotickým odstavováním.

„Ve městě jsme nejprve vytipovali místa, která odstavování sdílených kol a elektrokoloběžek prostorově umožňují. A teď už se na chodnících postupně objevuje vodorovné značení, které plochy těchto nových parkovacích zón viditelně vyznačují,“ popsal náměstek primátora Matouš Pelikán (KDU-ČSL).

Sdílená kola a elektrokoloběžky měli jejich uživatelé sice i doteď odstavovat pouze na definovaných místech, tato parkoviště měla ovšem jen virtuální podobu. „Uživatelům se pouze promítala v elektronické aplikaci a veřejnost k nim neměla přístup. Tím, že je nyní na chodnících viditelně vyznačíme, zpřehledníme situaci a dokážeme lépe předejít stížnostem,“ je přesvědčen městský cyklokoordinátor Stanislav Losert.

Viditelně vyznačených zón pro odstavování sdílených kol a koloběžek vzniklo nyní v Olomouci prvních pět desítek a po vyhodnocení pilotní části bude možné uvažovat o zřízení dalších takových míst.

„S provozovateli jsme se navíc dohodli, že náklady na jejich vyznačení budou hradit oni sami,“ dodal náměstek Pelikán. Nové vyznačené zóny jsou umístěny vedle klasických kovových stojanů na kola, kde by se tak měl uvolnit prostor pro odstavování běžných kol. Dosud platila dohoda, že provozovatelé sdílených kol mohou obsadit padesát procent kapacity stojanů, ne vždy se ale dařilo tuto dohodu dodržovat.

Po Olomouci se aktuálně pohybuje zhruba tisícovka sdílených kol a elektrokoloběžek od pěti různých provozovatelů. Jejich počet se pro letošní sezonu nenavýšil. Cílem radnice je mít je stále pod kontrolou. Kromě špatného parkování, které mohou nyní občané oznamovat i prostřednictvím aplikace hlášení závad, patří mezi neduhy zejména nesprávná jízda uživatelů. I na to se radnice dle svých slov zaměřuje.

Článek vychází na podkladě tiskové zprávy města Olomouc.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Jihlava zavedla další cykloobousměrky
Česko,

Jihlava zavedla další cykloobousměrky

18. července. 2024, 1min. čtení