Nová cyklostezka v Plzni 4 propojila Újezd s Červeným Hrádkem

Publikováno: 20. října. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 18. října. 2022
Úvodní foto: Plzeň 4
Publikováno: 20. října. 2022, 3 min. čtení
Aktualizováno: 18. října. 2022
Úvodní foto: Plzeň 4

Mezi plzeňským Újezdem a Červeným Hrádkem vznikla nová stezka pro pěší a cyklisty. Kromě propojení obou okrajových částí městského obvodu Plzeň 4 nabízí jedinečné výhledy na západočeskou metropoli. Stavba za 9,3 milionu korun vč. DPH je společnou investicí města Plzně a městského obvodu Plzeň 4. Byla dokončena v první polovině října a čeká na kolaudaci.

Cyklostezka byla dokončena v září, v říjnu na ní probíhaly už jen terénní úpravy. Třešničkou na dortu bude výsadba 83 stromů v místech, kde vlastníme pozemky nebo kde nám to vlastníci dalších pozemků umožní. Většina zeleně bude lemovat část cesty směrem k telekomunikačnímu sloupu. Na přání našich občanů se bude jednat o ovocné stromy, například jabloně, slivoně nebo višně,“ uvedl starosta městského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup (ANO 2011).

V trase historických polních cest

Cyklostezka vznikla v místě historických polních cest, které se po desítkách let dočkaly obnovy. Trasy propojující okrajové části Plzně byly rozorány zřejmě v padesátých letech minulého století, kdy došlo ke scelování pozemků. Nejvyšší bod cesty nabízí výhled na město Plzeň. Pozornost upoutá i neokoukaný pohled na komín bývalé smaltovny a za ním tyčící se Chlum.

Část cyklostezky má asfaltový povrch, část je přírodní ze zpevněného kameniva. Jejím vybudováním vzniká další bezpečné spojení vnějších částí Plzně. Cyklisté, kteří jezdí z Újezdu do Červeného Hrádku častěji, tak získávají možnost další alternativy,“ řekl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

Dva druhy povrchů

Nová komunikace pro cyklisty a chodce má celkem dvě větve. První úsek dlouhý 930 metrů s šířkou tři metry disponuje zpevněným povrchem z drobného kameniva. Větev cyklostezky začíná v napojení na ulici Na Drážkách v Újezdě a vede k směrem na jihovýchod k telekomunikačnímu stožáru nad Červeným Hrádkem.

Dva kilometry stezek

Druhá větev s délkou 830 metrů a šířkou 2,5 metru vychází z původního šířkového provedení cesty a byla limitována vlastnickými poměry sousedních pozemků. Úsek propojuje červenohrádeckou Jižní ulici s ulicí Na Drážkách v Újezdě u bývalé smaltovny. Vzhledem ke sklonu komunikace tato část cyklostezky dostala asfaltový povrch, který je odolnější vůči vodní erozi.

Cyklisté se díky nové stezce budou moci vyhnout často blátivému úseku cesty na soukromém pozemku u Hrádeckého potoka v ulici Na Háji,“ dodal vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

Celkem 1,7 kilometru cyklostezky stálo 9 340 292 korun včetně DPH. Komunikaci zhotovila společnost Robstav.

Článek vznikl na základě tiskové zprávy města

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat