Stezka pro pěší a cyklisty propojila pražský Lochkov a Slivenec

Publikováno: 29. října. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Stavební firma EKIS
Publikováno: 29. října. 2022, 2 min. čtení
Úvodní foto: Stavební firma EKIS

Městské části Praha-Lochkov a Praha-Slivenec na jihozápadu hlavního města propojila nová stezka pro aktivní dopravu.

Asfaltová cesta vede podél ulice K Lochkovu. Je lemována stromořadím a její délka činí přibližně 900 metrů. Původně bylo možné se přímo mezi obcemi pohybovat pouze po silnici. Místem vede cyklotrasa A114, která touto realizací dostala chráněné řešení. V obcích stezka nepokračuje a cyklisté se tak musí vrátit na silnici.

Akci za přibližně 10 milionů financoval a realizoval investiční odbor pražského magistrátu.

Starostka Slivence Jana Plamínková k realizaci pro Městem na kole dodala: „před lety při komunitním plánování ve Slivenci v rámci Místní agendy 21 vyšlo, že občané považují chodník za nejdůležitější akci ve Slivenci vůbec. Dlouho se to projednávalo, protože se musely vykupovat pozemky. […] Lochkováci v nám chodí do kostela, do školy, na poštu i do hospod, tak to opravdu kvitují s povděkem.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Vit 29. 10. 2022, 12:46
14

Představte si, že by tohle byl standard pro stavění silnic. Hrbolaté, sotva široké pro předjetí, končící hned před obcí a vedené širokou oklikou.

MaT 29. 10. 2022, 18:54
2
2

Vít: Tak úzké mi to podle fotek přijde taky, ale třeba tam moc velký provoz není. Hrbolaté - to si netroufám soudit jen podle ten fotek. Přijde mi, že je tam takový ten písek co někdy bývá na novém asfaltu a co by to chtělo zamést, ale jinak je to snad rovné. A oklikou? V článku se píše, že to má vést podél ulice K Lochkovu, ta snad propojuje Lochkov i Slivenec celkem přímo, nevím kudy byste si představoval menší okliku... Z té mapky u článku jsme nejdřív taky nebyl moc moudrý... Ale i na mapy.cz ta A114 zdá se je v trase té silnice. Tou X114 se nenechte zmást, to je asi nějaká vyhlídková verze...

A jo, kdyby to nějak pokračovalo i v těch obcích, bylo by to asi taky fajn, ale i tohle je pokrok. Spousta lidí považuje za nejvíc nebezpečnou jízdu na kole na silnici, kde auta jezdí víc než 50. V obcích se většinou jezdí pomaleji (někdy kvůli místním poměrům i méně než těch 50) a tak s tím už lidé takové problémy třeba nemají...

Tonda 29. 10. 2022, 22:26

To vypadá dost hrozně, křivolaký a proboha proč je z každé strany 30 cm štěrky a není asfalt v celé šíři, šířka vypadá výrazně substandardní, tedy méně než 3 m.

Kuba 30. 10. 2022, 08:57

Jj, je to vlastne smutny, co se v Praze pocita (a realne i je) jako zlepseni.

MaT 30. 10. 2022, 11:11

Tonda: To byste chtěl ten asfalt natáhnout až k těm stromům?

By mě zajímalo, jestli tam ty stromky už byly vysázené takhle nějak dříve a tehdy se tam s žádnou cestou nepočítalo, nebo jak se to povedlo. Ale na některých fotkách jsou stromy jen z jedné strany cesty a tam by to určitě širší být mohlo...

bob 30. 10. 2022, 11:39

No normální cyklista bude jezdit dál raději po silnici, ale pro děti nebo místní důchodce (a samozřejmě pěší) to je asi fajn.

Tonda 30. 10. 2022, 11:51

MaT, nejsem dendrolog ani stavař, takže bych to nechal na odbornících, z fotek je ale zřejmé, že ta stezka je o hodně užší než jízdní pruh na souběžné silnici. Fakt ale je, že se dělají i větší hrůzy.

bob, ovšem tam ten normální cyklista dostane od motoristů čočku, protože přece má jet po stezce.

Osobně sem proto aby substandardní smíšené stezky byla povinnost značit jako stezku pro pěší s povoleným vjezdem kol.

Zdenek X 31. 10. 2022, 08:22

@Vit: jakou oklikou? Vzdyt je to prime spojeni dvou mestskych casti. Nevim, jak byste si predstavoval reseni v obci. Uz na tohle byly pozemky vykupovany, chtel byste jako obyvatel jedne z tech casti vykupovat casto stavebni pozemky v intravilanu? Nebo konvertovat silnice na cyklostezky? Pro oboje musite najit podporu ostatnich spoluobcanu.

Osobne mi to pripada pekne, jeste jsem tam nejel, rovinnost asfaltu nedokazi posoudit. Soude podle provozu kol u nas (o par vesnic dale) a podle toho, jake dve "diry" to spojuje (nic osobniho, nase je podobna; neni to trasa vetsiho vyznamu), kapacitne to stacit bude. Na jezdeni Lochkov-Slivenec na nakup a pro deti do skoly neni potreba nic lepsiho (vlastni zkusenost, kdyz jsem jezdil do vedlejsi obce s dcerou do skolky, ale u nas je to obycejna ujezdena sotolina/trava/sterk).

Neo Moucha 2. 11. 2022, 10:22

Nedalo mi to a včera jsem si tudy protáhl cestu domů. A musím to pochválit. Šířka dostačující, pokud udrží údržbu zeleně, která je díky pruhu štěrku odskočená od asfaltu, není problém. Hrboly jsem ani nezaznamenal (byla beztak tma). Z Lochkova do Slivence jsem po téhle silnici nerad jezdil, není nijak široká, je to celkem do kopce a každé auto tu pospíchá, takže jsem většinou jezdil velkou oklikou: https://mapy.cz/s/gukahodege Potkal jsem tam včera několik pejskařů s vícero psy a nebyl problém se oboustranně ohleduplně minout. Snad jen abych to pouze nechválil, možná šlo ve Slivenci povolit na konci chodník ještě za zatáčku. Není to špatné, ostatně člověk se napojuje ještě z kopce, takže rychlost má a auta zpomalují před zatáčkou, ale jak říkám, za zatáčkou by to bylo možná logičtější (minimálně směrem z Lochkova do Slivence).

mirek 2. 11. 2022, 20:25

Zákres v mapě je špatně, tahle cesta vede přímo podél silnice.

Úzké to je, ale na zdejší frekvenci zatím dostačující. Akorát vysázet stromy takhle blízko znamená, že v budoucnu nepůjde stezka rozšířit. A až stromy trochu vyrostou, budou kořeny zvedat asfalt. Tohle by měla být spíš stezka pro pěší s povolenou jízdou kol. Ale do kopce určitě lepší než po silnici, kde vás kdejaký závodník omete osmdesátkou.

mirek 2. 11. 2022, 20:26

Jinak Slivenec v posledních letech otevřel několik cest využitelných pro kolo (spíš teda horské/trekové), dvě ve směru do Řeporyjí - jedna (ta od Holyně) ale končí v lesíku uprostřed pole. A taky by to chtělo legalizovat silničky v okolí Lochkova vzniklé při stavbě okruhu, kde se stejně běžně jezdí.

David 3. 11. 2022, 01:31

Pokud se nemýlím, tak tahle stezka vznikla spíš jako "venčící", aby pro venčiče propojila právě ty bývalé obslužné komunikace po stavbě okruhu, kam je zakázán vjezd všem mimo povolení OÚ. Což by odpovídalo jak na nenormovou šířku stezky (ta
je sotva na stezku pro chodce s povoleným vjezdem kol), tak na výše
uvedený fakt, že tyto bývalé obslužné komunikace jsou i po letech pro kola nelegální, i když je cyklisté běžné využívají pro spojení Chuchle-Slivenec-rozvodna, případně i Radotín. Když na té úzké stezce potkáte v noci neosvetleneho venčiče, co jde ve vašem směru, má kapucí a sluchátka v uších, nepomůže ani zvonek a sebeohleduplnejsi jízdou je snadne ho vyděsit k smrti, protože na nějaký odstup od člověka jedoucího prostředkem tam prostě není místo.
Nemůžu si pomoct, ale tohle není stezka, ale budoucí chodník s alejí u silnice. Tím spíš, že část pozemků za ní je od Lochkova už rozparcelovana a čeká se asi jen, až tam půjde stavět...
A proč to vzniklo jako "cyklostezka"?
Fakt se nechám podat :o) Ale samozřejmě je dobře, že tam alespoň něco je, i když to pro legální použití možná nebude mít dlouhého trvání.

Vratislav Filler 3. 11. 2022, 19:29

Ještě můžeme být rádi, že tam je vjezd na kole povolen. Z Uhříněvsi do Netluk se takhle vloni postavil chodník z účelové dotace cyklo s příslibem legalizace, a když bylo hotovo, sektorář PČR a silniční správní úřad se rozhodli, že je to moc úzké a tak tam cyklisty nepustí.

Zdenek X 4. 11. 2022, 08:51
1
2

Pripada mi zajimave, ze v situaci, kdy si obcane Slivence/Lochkova vybuduji novou spojnici lokalniho vyznamu a zde je i citovano vyjadreni starostky "... „před lety při komunitním plánování ve Slivenci v rámci Místní agendy 21 vyšlo, že občané považují CHODNÍK za nejdůležitější akci ve Slivenci vůbec ...", diskutujeme tady (vetsina z nas po tom chodniku navic v zivote nepojede), zdali je tato komunikace podle nejake normy a zdali bude vyhovovat. Oni zrejme vykupovali pozemky, asi sehnali penize u magistratu na realizaci stavby, ocekaval bych, ze vybudovali to, co potrebuji a take podle toho, kolik chteji a mohou do toho vrazit penez.

Nejedna se o zadnou zmenu existujici ucelove komunikace, ale uplne novou komunikaci vedouci logickou a nejkratsi cestou podel hlavni silnice, v clanku je to jasne napsano.

Nechapu, jak je mozne tvrdit, ze ucelove asfaltove komunikace v okoli Slivence (napriklad k te rozvodne) nestaci pro cyklisty, chodce, pejskare, bezce, ... kvuli tomu, ze si obcas musime uhnout a vyhovet. Znamena to, ze bychom uprostred poli a v miste s frekvenci par lidi za den, meli budovat oddelene komunikace? Vzdy to je absurdni, uvedene komunikace jsou naprosto dostacujici (prominte, ale legalnost skutecne neresim, stejne jako ji neresim treba v Brdech, kde klidne jedu na kole na lesni cesty zacinajici znackou "Zakaz vjezdu"). Zatim zadneho pejskare zabiteho ulekem na konte nemam.

Zbyněk 4. 11. 2022, 10:34

VF: budou vracet dotaci?

David 4. 11. 2022, 11:06

Zdeněk X:
V situaci, kdy po silnici mezi Slivencem a Lochkovem vede cyklotrasa, která mimo jiné nemá legální alternativu, a MČ/město souběžně s ní buduje novou oddělenou bezmotorovou komunikaci (a rozhýbe proto výkupy, a čerpá finance), měla by tato stavba odpovídat i potřebám cyklistů. Že se relativně úzký chodník označí jako stezka pro chodce a cyklisty, je myslím paskvil, protože na to nemá dostatečnou šířku a je pravděpodobné, že provozně pak prostě budou vznikat problémy. A jestli se vykupují 2 metry, nebo 3 metry, to už by v celém procesu takovou roli hrát nemělo.
Ale stejně jako někteří cyklisté neřeší, jestli někde jedou legálně či nelegálně (a ti kdo se snaží pravidla dodržovat, a nebo i ti, kteří je dodržují v danou chvíli spíše omylem, ale zrovna jsou "v právu", jsou pak na ně celkem oprávněně nabroušení), zde městská část neřešila oficiální městské strategie, ani technické normy pro parametry bezmotorových komunikací (v tomto případě stezky pro chodce a cyklisty). Pouze si za peníze města (je to všechno jeden balík peněz, který se přerozděluje), postavila chodník a ze mě nepochopitelného důvodu na něj plácla ceduli společné stezky. Nevím, jestli se jen chce tvářit procyklisticky, nebo zda k tomu byl i jiný důvod (např. čerpání dotace města), ale takový princip se mi moc nelíbí. A za procyklistický bych Slivenec příliš nepovažoval. Sice má po obci pár stojanů na kola, což je plus, a připravuje pár projektů stezek pro chodce a cyklisty, ale jestli budou v těchto parametrech, tak to bych je raději skutečně nazýval a označoval jako chodníky. A pokud se nemýlím, tak třeba cykloobousměrku (která nic nestojí a mnoha lidem na kole pomůže) člověk ve Slivenci zatím nenajde. Jediné procyklistické dopravní značení je tam fakticky asi B11 místo B1 mezi ul. Na Křenkově a K Lochkovu. Asi tam jezdilo moc cyklistů i bez něj :o)

Takže když po téhle stezce jedu, tak si říkám "Jo, to je fajn, že zatím můžu. Škoda že není o metr širší, nebo alespoň vyasfaltovaná až ke krajům".
Jediné, co mi přijde fajn je, že tam není veřejné osvětlení. Ne kvůli tomu že venčiče v černém člověk vidí až na poslední chvíli, ale přijde mi, že většina přepravních výkonů (i venčičů) se odehrává ve dne, cyklisté mají světla, a svítit celé noci do polí mi přijde zbytečné a nešetrné k přírodě, i kdyby žádná energetická krize nebyla.

Kuba 4. 11. 2022, 11:07

Zdenek X: Jenže spousta lidí legálnost řeší. A pokud hrozí, že kvůli nedostatečné šířce bude průjezd na kole zakázán, je to blbý. Jo, část lidí to bude ignorovat a jezdit dál, ale to zas bude řadu lidí štvát. Zejména pokud ta dotace od magistrátu byla z kapitoly cyklodoprava (což mi z článku nevyplývá ani tak ani tak).

Obecněji: V Praze spousta lidí dokola říká, že infrastruktura pro kola se do ní nevejde, protože úzký historický uličky. Jak je ale vidět zdaleka nejen v tomto případě, ochota stavět ji pořádně chybí i tam, kde je prostoru hodně. Je pochopitelný, že jsou místa tak stísněný, že tam je nějakej kompromis, včetně sdílení prostoru lidmi na kole a lidmi jdoucími pěšky nutnej. A samozřejmě, vzájemná ohleduplnost je tam pak klíčová. Občas to ale spíš vypadá, jako by město záměrně hnalo pěší a lidi na kolech do konfliktů i tam, kde je to zbytečný. Přičemž se zapomíná na to, že ty konfliktní prostory často vznikaj tam, kde drtivou většinu prostoru zabírají automobily. A to často víc kvůli pohodlí jejich uživatelů, než kvůli nutnému základnímu průjezdu...

Zdenek X 4. 11. 2022, 13:41
1
1

@Kuba: o legalnosti jsem hovoril v jinem kontextu (rozvodna Slivevec, obsluzne komunikace po stavbe okruhu), viz muj prispevek a prispevek "David 3. 11. 2022, 01:31". Pokud se tyka te nove smisene stezky: dve obce ji postavily, cele to bezelo z jejich iniciativy, projekt se probiral na zastupitelstvu (nasel jsem v zapisech ze Slivence), a vysledkem je, ze tato nova komunikace je legalizovana pro kola. Kde je
z hlediska legalnosti problem? Z ceho vyplyva, ze nyni hrozi omezeni legalnosti? Myslite, ze mistni zmeni nazor a de-legalizaci ted prosadi? A kdyz ano (skutecne o tom zatracene pochybuji), tak asi budou vedet proc, a nevim, proc bych jim do toho mel kecat ze Smichova, Vaclavaku, Zizkova, ... .

Nevim, z ceho soudite, ze v miste nejsou prostorove pomery stisnene. Predpokladam, ze pole okolo silnice nejsou obecni, pani starostka zminuje vykupovani pozemku. Treba plati, ze metr sirky navic je dalsich nekolik milionu jenom za pozemek.

Skutecne mi to pripada absurdni. Ja bydlim od Slivence kousek zapadne, na Barrandove pracuje moje zena a obcas tam jezdim (po podobnych silnickach jako je Slivenec-Lochkov), presto jsem touhle silnici jel na kole jednou v zivote. Mistni si postavili stezku, starostka to spokojene hodnoti slovy "Lochkováci v nám chodí do kostela, do školy, na poštu i do hospod, tak to opravdu kvitují s povděkem" a tady se rozebehla diskuze o tom, ze to ma nenormativni sirku a okolo je sterk. Jestli jste strelci s potrebou jet konstantne 30+km/h a pejskar je problem, zustante v tomhle useku na silnici. Ne, zadne konflikty s chodci nemam, ani ve vnitrni Praze, neshledavam, ze bych byl do nich nucen.

David 4. 11. 2022, 14:51

Zdeněk X: "Jestli jste strelci s potrebou jet konstantne 30+km/h a pejskar je problem, zustante v tomhle useku na silnici."
Ano, přesně tohle je ten problém. Když teď zůstanu na silnici, jak dlouho bude trvat, když se tam se mnou potkají dvě auta, a někdo mě v lepším případě protroubí, v horším oprasí a počastuje peprnými slovy, ať táhnu na stezku vedle? Odpověď již znám. Dvě cesty.
Jinak jsem pouze vyjádřil obavu, že nevím, jak dlouho to zůstane pro kola legální, pokud se tam začne stavět nebo začnou cyklisté chodcům vadit. A stejně tak jako vyjadřujete přesvědčení, že bude těžké tam cyklisty už zakázat, tak já vyjadřuji přesvědčení, že teď (kdykoliv v budoucnu) už nebude reálné dokoupit další pozemky a stezku o ten metr rozšířit, a stejně tak se stále domnívám, že nové stavby by se měly dělat v souladu s normami a městskými koncepcemi. Kdo jiný by měl dodržovat zákony a předpisy, než úřad?

Že chodník pomohl Lochkovákům chodícím z hospody nepochybuji. Jen upozorňuji, že nejbližší Slivenecká hospoda (U Rozcestí) je od středu Lochkova vzdálena bez pár metrů 2 km, tedy střízlivou chůzí postaršího chlapa dost přes 30 minut. Noční a víkendová frekvence linky 120, která je spojuje, je (světe - div se), 2 x za hodinu, ve zbytku 15 minut. Vůbec se neodvážím napsat, že by lidé z Lochkova do hospody (a po konzumaci z ní) i nadále jezdili autem tak, jak jsou zvyklí. Určitě teď díky nové stezce všichni přestanou, zejména v zimě. I když - jeden kterého znám před časem zkusil jezdit do hospody na kole, ale pak se zase vrátil k autu, protože cestou z hospody z kola pořád padal.

Jedním z lidí, kteří tenhle chodník vítali a prosazovali, byla má tchyně. Když jsem se jí ptal, kdy tam šla naposled, tak neví, stejně jako nevěděla, jak často by tam chodila, kdyby chodník postavili. Tak se jí po čase můžu zeptat, jestli tam už byla... (a jestli ji neoprasil nějaký neurvalý cyklista, který ji minul v těsné blízkosti).

Ale jinak jak jsem psal - jsem rád, že tam něco vzniklo a rozhodně to Slivenečákům přeji. Jediné co mě mrzí je, že to není podle norem a že nevím, jak se tam chovat. Jestli je teď větší zlo zůstat na silnici (a štvát motoristy) a nebo jestli se dát na stezku (a i při relativně pomalé jízdě lekat a prudit chodce, protože když potkáte 2 kočárky, co se namáčkou vedle sebe, nebo 2 pejskaře, tak je vyprudíte už jen tím že tam jste a na silnici budete za stejnou dobu o půl cesty dál).

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co chystají městské části: Praha 15
Praha,

Co chystají městské části: Praha 15

22. května. 2023, 4min. čtení6
Praha 5: nový cyklopruh v ulici Svornosti
Praha,

Praha 5: nový cyklopruh v ulici Svornosti

17. května. 2023, 3min. čtení15