Brno vyhlásilo veřejnou soutěž na zajištění služeb sdílených kol

Publikováno: 01. března. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 28. února. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: PID
Publikováno: 01. března. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 28. února. 2023
Autor: ČTK
Úvodní foto: PID

Brno vyhlásilo veřejnou soutěž na zajištění služeb sdílených kol pro letošní rok a další tři následující, tedy do roku 2026. Rámcovou dohodu může uzavřít až se třemi poskytovateli, kteří se zavážou, že budou nabízet zákazníkům dvě jízdy do 30 minut denně zdarma, řekla ČTK Zdeňka Obalilová z tiskového oddělení magistrátu.

Město předpokládá, že bikesharingovým společnostem vyplatí během čtyř let přes 13 milionů korun, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek.

Poprvé město spolupracovalo s poskytovateli loni v pilotním projektu, a to se společnostmi Rekola a Nextbike. Zájemci mohli používat stovky kol, která jsou rozmístěná na stanovištích ve velké části města. Pro zákazníka by se letos nemělo nic měnit a služba je dostupná pomocí aplikace, která kolo odemkne a po ukončení cesty je potřeba kolo jednoduše zase zamknout. „Loni od 11. dubna do 30. září se uskutečnilo 102.000 bezplatných jízd. Projekt byl velmi úspěšný,“ uvedla Obalilová. Nově se mají kola využívat až do konce listopadu.

Aby byla služba pro zákazníky maximálně komfortní, je vytipováno 600 stanovišť po městě, kde bude možné na kolo nasednout, nebo jej naopak ponechat.

Město se loni rozhodlo na bikesharingu podílet podobně, jako je to běžné řadu let v jiných evropských městech. Díky tomu existuje další alternativa šetrné dopravy, kdy lidé nemusejí využívat auto či MHD. Brno však nemá dobudovanou potřebnou bezpečnou infrastrukturu po cyklodopravu především v širším centru. Zástupci spolku Brno na kole dlouhodobě upozorňují na to, že část lidí, která by na kole ráda jezdila, se kvůli neexistenci bezpečné infrastruktury bojí a raději kolo nechá doma. S výjimkou cyklostezek podél Svratky a Svitavy má Brno minimum cyklostezek oddělených od automobilové dopravy.

ČTK
Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat