Praha 4: Rekonstruovaná Hornokrčská je nově cykloobousměrkou

Publikováno: 13. prosince. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 13. prosince. 2023, 2 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Úvodní foto: Martin Š.

Hornokrčská ulice v Praze 4 letos na podzim prošla celkovou rekonstrukcí. Nově zde byla vyznačena cykloobousměrka, ulice je tak boční alternativou vytížené Budějovické ulice.

Jednosměrný, 150 metrů dlouhý, úsek ulice Hornokrčská mezi ulicemi Pod Rovinou a U Krčské vodárny byl dříve jednosměrný i pro lidi na kole. Zavedení cykloobousměrky znamená, že Hornokrčskou ulicí lze na kole využít pří cestě z Budějovické do Krče jako alternativu rušné Budějovické ulice, ve které navíc často stojí kolony. Níže se lidé mimo provoz mohou po legalizovaných chodnících vydat na kole směrem do Krče – na cyklotrasu A22, A212 nebo k Thomayerově nemocnici.

Cykloobousměrka byla do projektu dodána po požadavku Prahy 4, které poslal podnět na zavedení cykloobousměrky občan (autor tohoto článku, pozn. red.) již v květnu 2021.

Zbytek ulice, který stejně jako jednosměrná část leží v zóně 30 km/h, je nově v celé délce s hladkým asfaltovým povrchem. Zklidňujícím prvkem jsou parkovací zálivy a několik příčných prahů.

Nová cyklistická infrastruktura v Praze

Tento článek vyšel za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci projektu „Cyklisté sobě pro Prahu“. Projekt zajišťuje soustavné informování o nové cyklistické infrastruktuře v Praze.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Ondra 13. 12. 2023, 07:43
3
2

Takže ten legalizovaný chodník a cyklopřejezdy dole teď dávají smysl. Je vyústění v ulici V Podzámčí zkosený obrubník, aby se na chodník dalo najet ?

Martin Šnobr 13. 12. 2023, 09:36
8
2

@Ondra – je tam snížený obrubník u přechodu a hned u něj začíná legalizace, takže se tam najet dá. Včera mi v průjezdu bránilo jen auto zaparkované na tom chodníku...

tik 13. 12. 2023, 22:00

Nez touhle uzkou (ne, tam se auto a kole nevyhne, jeto videt i z fotek), neprehlednou a k rychle jizde dolu svadejici ulici, to je na 100% lepsi jed po te hlavni. Aspon ze v te zatacce nejsou kostky, v zime to byl zajimavy bonus.

Takze dalsi opatreni z cyklu "cim vic cyklistu, tim min cyklistu". Gratulki

Brahma 14. 12. 2023, 09:56

add tik
Když je jasné, že se tam protisměrné auto a cyklista budou blbě vyhýbat, tak je snad jasné, že je blbost to tam pálit volnou rychllostí z kopce a následně to dobrzdit na kapotě. Stejná ulice Dolnokrčská je dokonce obousměrná, se stejným sklonem a stísněná je stejně. Prostě je tam třeba jet s rozumem. K té Dolnokrčské je opět alternativou Na Strži, což je overkill i ve směru dolů. Končí nebezpečnou velice zatíženou křižovatkou, do které shora ani není vidět.

tik 17. 12. 2023, 06:50

Brahma 14. 12. 2023, 09:56

jak jasne? Je tam cykloopaterni, tedy by to melo byt bezpecne. Bezpecnejsi. Pro cyklisty.
Takhle je tam opatreni, u ktereho je prinos v cakanci barvy a mozna falesnem pocitu bezpeci. To je to, proc se to dela?

Jinak na kole neni problem jak Budejovicka, tak Krcska. Nahoru i dolu. Ver mi, jezdim tam obden i v mem veku. Akorat pro ty vydesene cyklisty bez znacek je moc narocne fungovat par desitek metru jako auto a chteji neco vyhradit.

Martin Šnobr 17. 12. 2023, 16:09

tik – to že je to OK pro Vás neznamená že je příjemná jízda Budějovickou ostatním. Mnoho lidí využije rádo klidnou boční uličku, vč. pana místostarosty, který mi psal, že tudy také jezdí radši. O dětech nemluvě.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3