Praha 7 vyznačila cykloobousměrku v Tusarově

Publikováno: 28. prosince. 2023, 1 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Úvodní foto: Archie Liddell
Publikováno: 28. prosince. 2023, 1 min. čtení
Aktualizováno: 26. ledna. 2024
Úvodní foto: Archie Liddell

Tusarova ulice v Holešovicích je nově v celé své délce obousměrně průjezdná pro lidi na kole. Praha 7 dokončila úpravy poslední části, zlepšily i bezpečnost chodců.

Cykloobousměrka byla vyznačena ve stometrovém úseku Tusarovy mezi ulicemi U Garáží a Argentinská. Lidé se tak na kole při jízdě ve směru do centra či na Letnou pohodlně dostanou na legalizovaný chodník či cyklopruh na Argentinské.

V rámci úprav došlo také k opravě chodníku. Bylo zde zrušeno šikmé stání aut na chodníku a nově zavedeno podélné parkování. Na nároží Argentinské ulice byla pomocí černých sloupků zvýšena bezpečnost chodců. Bylo tak zabráněno parkování aut u přechodu, na chodníku a v rozhledových poměrech křižovatky.

Cykloobousměrka se nachází v zóně 30, pohyb cyklistů v protisměru připomínají piktokoridory. U výjezdu na Argentinskou lidi na kole chrání cyklopruh doplněný o sloupky.

Nová cyklistická infrastruktura v Praze

Tento článek vyšel za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci projektu „Cyklisté sobě pro Prahu“. Projekt zajišťuje soustavné informování o nové cyklistické infrastruktuře v Praze.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Kuba 28. 12. 2023, 08:59
12
1

Jo, koukal jsem na to nedavno z auta z Argentinske. Tyhle mensi ulice P7 casto jdou a diky nim je mezi mestskymi castmi tim prislovecnym jednookym kralem. Jen tak dal a kez by se pridala i nejaka dobre udelana vetsi ulice bez "oblibeneho" dualu.

Václav Řehák 28. 12. 2023, 11:15
3
2

Nexistuje (třeba někde v zahraničí) příklad lepšího řešení bez těch sloupků? Oceňuju alespoň tu barvu, ale i tak to vypadá, jako dopravní hřiště a třeba odklízení sněhu tam musí být velká zábava.

Jiří Motýl 28. 12. 2023, 11:28

VŘ: Tak buďto to jde jinak jen barvou, což v současné Praze znamená, že tam každou chvíli budou na blikacky nějaká auta. A nebo to jde stavebně, jako tu byl nedávno příklad z Roudnice. (https://mestemnakole.cz/2023/11/rekonstrukce-v-roudnici-nad-labem-spojila-cyklodopravu-i-zelen/).

U toho stavebního řešení je potíž, že to bývá dražší a administrativně mnohem náročnější. Plus se k tomu přidá řada dalších strachů: stavebně to bude "navždy" (bez snadné změny), úklid bude náročný (balisety jdou odsroubovat). Apod.

Kuba 28. 12. 2023, 18:43
10

Václav Řehák: odklízení sněhu z cyklopruhů? V Praze? Tady se děje jen opak, tedy odklízení sněhu do cyklopruhů. A jestli to sloupky ztíží, bude to jen dobře.

Jinak jo, jde to i bez sloupků, jak psal Jiří Motýl, může tam místo nich být něco jiného - betonové nebo jiné květináče, zídky, atd. Ale něco fyzického tam být musí, jinak to budou řidiči aut ignorovat - to je bohužel mnoha lety pokusů ověřeno. Možná, za pár desítek let, až si lidi na cykloinfrastrukturu zvyknou a budou ji respektovat, to půjde bez fyzických bariér. Ale v dohledné době opravdu ne.

Tomek 29. 12. 2023, 18:45

Tyhle sloupky jsou taky jen z plastu?

Kuba 31. 12. 2023, 04:11

Tomek: myslim, ze tvrda guma. Daj se ohnout, ale vic se vracej do puvodniho tvaru a min deformujou trvale nez ty zeleny nebo bily plastovy balisety.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat