Cyklisté na křižovatce Piet Kranenbergpad a ulice IJsbaanpad v Amsterdamu

Publikováno: 29. března. 2024, 2 min. čtení
Úvodní foto: Václav Kříž
Publikováno: 29. března. 2024, 2 min. čtení
Úvodní foto: Václav Kříž

Když v roce 2023 procházím svých necelých čtrnáct tisíc fotek z Nizozemska z let 2012, 2013, 2014 a 2015, jsem na sebe v jedné věci naštvaný. Z dnešního pohledu mám až moc fotek kol, lidí a jejich nákladů na kolech. I mě totiž fascinovala ta přirozenost, lehkost, oblečení podle destinace – ne podle cesty.

Alespoň v pražském Karlíně a Holešovicích denně potkám lidi, podle kterých soudím, že v přirozenosti a lehkosti, byť ve výseku populace, Nizozemsko doháníme. Nemyslím jen lidi oblečené podle destinace – hodně třeba na sdílených kolech.

Myslím i opatrný nástup nákladních kol v metropoli. Myslím i více rodičů dopřávajících dětem dobrodružství jízdy do školy a ze školy na kole. Těch všech jsem v letech 2012-2015 v Praze moc nevídal, a jinde mě fascinovali. Většina galerie je z křižovatky Piet Kranenbergpad a ulice IJsbaanpad – na Google streetview zde. Fotky jsou z července či srpna 2015.

Teď si myslím, že jsem si měl ohlídat, že jsem v Nizozemsku vyfotil opravdu každou křižovatku a úseky cyklostezky či ulice, kterými jsem projel. Ty totiž v ulicích až na výjimky – často nedokonalé napodobeniny – v Česku v roce 2024 stále nemáme. Můžu to brát pozitivně: místa v Nizozemsku navštívit a nafotit znovu.

Často je mezitím znovu přestavěli a ambiciózně vylepšili.

Václav Kříž
Od roku 2011 získal postupně praxi jako redaktor magazínu a editor mapy Městem na kole, cyklokoordinátor MČ Praha 14, 4, 11, TSK a jako cargobajker. Ambiciózní cyklistická síť (i stabilizace funkcí klimatu a biodiverzity Země) se může zdát jako neřešitelný ořech. Close your eyes and you will find passage out of the dark. Klíčem je vytrvat. Občané, politici, úřady i firmy, všichni jsou součástí řešení.

Přidej komentář

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat Pohlednice z Nizozemska