Krátká, ale praktická: cykloobousměrka Pod Kapličkou v Praze 10

Publikováno: 22. června. 2024, 1 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl
Publikováno: 22. června. 2024, 1 min. čtení
Úvodní foto: Jiří Motýl

V Praze 10 byla v ulici Pod Kapličkou vyznačena 60 metrů dlouhá cykloobousměrka. Drobný zásah zkracuje cestu městem o téměř 500 metrů.

Jednosměrný režim v této rezidenční ulici historicky zřejmě fungoval jako prvek omezující tranzitní automobilovou dopravu. Nechtěně ale omezil dopravu na kole.

V ulici tak byla na podnět čtenáře Městem na kole vyznačena cykloobousměrka. Ve většině ulice pomocí piktokoridoru, v křižovatce s Izraelskou ulicí chrání výjezd protisměrný cyklopruh s dopravním ostrůvkem.

Zajímavostí je doba realizace, která zabrala téměř čtyři roky. Již v listopadu 2020 totiž návrh schválila městská část a zadala k realizaci pražské Technické správě komunikací (TSK Praha).

Nová cyklistické infrastruktura v Praze

Tento článek vyšel za finanční podpory hlavního města Prahy v rámci projektu „Cyklisté sobě pro Prahu“. Projekt zajišťuje soustavné informování o nové cyklistické infrastruktuře v Praze.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Ondra 22. 6. 2024, 17:04
11

Čtyři roky trvá přidat dvě dodatkové značky a udělat pár čar. Fakt absurdistán

tik 23. 6. 2024, 03:42
1
7

K te jedne fotce: po ktere strane vozovky se tak jezdi? A jeste s detmi?
Dalsi prikladna ilustracni fotografie.

Tomas 23. 6. 2024, 11:09
2
2

A přitom se tam mohl legalizovat průjezd přes tu cestu parkem, který by dával mnohem větší smysl a je přirozenější a každý kdo to tam zná tudy stejně jezdil (ale hlavně kvůli kurtům to dává smysl i takhle). Ten ostrůvek je super každý si uvědomí, že tam může jet cyklista v protisměru, ale mohli to udělat aby to vypadalo trochu hezky a ne zase tenhle umělý dočasně (trvalý) hnus.

Tomas 23. 6. 2024, 11:12

A ta fotka s jízdou dvou (těžko říct, zda té holce je 18) na kole a bez helmy. Ještě jedna poznámka to když to dělají, tak nemůžou zároveň ostříhat i to křoví aby to tam nezasahovalo.

Filip 24. 6. 2024, 14:35
2
4

Tohle je ukázka vyhazování peněz na zbytečnosti. Náhodou bydlím v blízkosti, takže denně můžu vidět cyklisty kudy jezdí. 19 z 20 jede parkem na Želivského a ten jeden na druhou stranu na Malešice. Nahoru jede každej buď parkem nebo po pravé straně u chodníku.
Jediné co vidím jako pozitivum, je ostrůvek, diky kterému je snížený počet aut jezdících protisměrem dolů, kteří si zkracují cestu, ale tohle jinak je to nesmysl.
Za mě palec dolů ????

Martin Šnobr 24. 6. 2024, 16:26
4
2

Filip – jenže cesta parkem není legální, takže lidem, kteří dodržují pravidla, to skutečně pomáhá.

Zdenek X 25. 6. 2024, 08:46
1
2

@Filip,Martin S.: obecne je to spravne, ale jinak efekt skoro nula. Nevim, kdo jsou ti, kteri meli doposud koprivku z nelegalnosti, ale domnivam se, ze vsichni rodice s malymi detmi budou nadale jezdit (nelegalne) parkem a v pripade dospelych vetsina. A pritom ze me je to v takovem pripade uplne v poradku (v takovych mistech). To je totiz ten nejvetsi rozdil Praha vs. cyklisticka mesta: mentalni nastaveni vetsiny obyvatel. Jezdit i v mene vyhovujicich podminkach a v pripade chodcu akceptovat cyklisticky provoz ve stejnem prostoru (viz Amsterodam, kdy cykliste jezdi po necem, coby v Praze byl siroky chodnik, v Amsterodamu je opticky rozdelen a chodcum zbyde mnohdy "prouzek", musim se priznat, ze i me to pripada zvlastni). Je kazdeho vec, nekterym se porad neco nelibi a premysli coby-kdyby (a nejezdi), jini spokojene jezdi (a vedi, ze umrtnost na prazskych silnicich je prokazatelne statisticky skoro nula, nehodovost nizka). Kdyby te druhe skupiny bylo vic, ony by se ty zmeny (jako je tako obousmerka) daly vyrazne rychleji (a nebyly by to obcas naproste blbosti typu obousmerka v Skalecke (jiny clanek), kdy zrejme jeden "cyklista sobe" neco vymysli bez souvislosti a oslovi urad (nevim, jak to bylo, odhaduji)).

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3