Školní ulice v Praze 7 hlásí úspěch

Publikováno: 26. června. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: Praha 7
Publikováno: 26. června. 2024, 3 min. čtení
Úvodní foto: Praha 7

Městská část Praha 7 v září 2023 zavedla u třech letenských škol a školek školní ulice. Po celém školním roce hodnotí jejich fungování pozitivně, v dotaznících je na všech školách vítají i rodiče.

Školní ulice v Praze 7 spočívají v umístění značky zákaz vjezdu motorových vozidel, která platí mezi časy 7:00 až 8:00. Tento režim funguje v ulicích Gerstnerova, Umělecká a U Studánky při FZŠ Umělecká a MŠ U Studánky, dále v ulicích Letohradská a Fr. Křížka při ZŠ a MŠ Letohradská a nakonec v ulici Skalecká před místní ZŠ a MŠ.

Většina rodičů opatření vítá

Městská část názor děti i rodičů zjišťovala pomocí dotazníků na školách. Na dvou školách je vyplnilo téměř 250 rodičů, v ZŠ Letohradská 120. Žáků vždy odpovídala více než polovina.

Jak uvádí radní pro dopravu Pavel Zelenka (Praha sobě), zavedení školních ulic vítají 3/4 rodičů. Jako skvělé toto opatření hodnotí na všech školách téměř 50 % rodičů, dalších asi 25 % je vnímá jako pozitivní krok. Většina rodičů (65–80 %) chválí zvýšení bezpečnosti dětí i snížení znečištění. Podle více než 50 % rodičů nové školní ulice přispívají k pohodlnější cestě do školy, kolem 20 % rodičů nevnímá žádnou změnu. Omezení pohodlí dětí uvedlo méně než 10 % rodičů.

Nemám takový strach o syna a on může bezpečněji chodit do školy sám,“ uvedl jeden z rodičů v dotazníku a další doplňuje: „Dcera se nebojí chodit sama, auta neparkují na chodníku.

Méně mama-taxi

Celkem 80 procent rodičů, kteří se účastnili průzkumu, uvedlo, že se jejich děti do školy přepravují pěšky, případně v kombinaci s MHD. Asi 20 procent rodičů děti vozí autem. Po zavedení školní ulice část rodičů přestala dopravovat děti autem.

Nejvíce polarizující je dopad na dopravu v okolí školy. Více než 30 % vidí zlepšení, 20–30 % říká, že situace zůstala beze změny. Zhoršení uvádí 15–20 % rodičů, většinou těch, kteří vozí děti do školy autem.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018.

Komentáře k článku

Tomek 26. 6. 2024, 12:26
22
5

To je nám překvapení že. Už aby ta hlasitá menšina v autech přestala šikanovat většinu lidí i na jiných místech! :-)

újezďák 26. 6. 2024, 13:32
7
0

jen " pro legraci" výsledky ankety na Praze 21 u školy s cca 950 žáky , shrnutí hodnotitele:
Nejžádanějšími změnami v okolí školy jsou zvýšený dohled policie a možnost bezpečného uložení kol a koloběžek. Nejméně žádanou změnou je
lepší dostupnost MHD. Úpravy přechodů mají neutrální odezvu. Nejvíce negativně je vnímáno omezení automobilové dopravy v okolí školy.
https://www.praha21.cz/aktuality/8702-opakovana-anketa-k-dopravni-situaci-v-okoli-skoly-vyhodnoceni-vysledku

Tomek 26. 6. 2024, 13:48
11
9

@újezďák Praha 21 už není Praha, ale satelitní ghetto, tam ať si vrtulníkoví rodiče klidně prosadí vysazování svých ratolestí z auta třeba přímo do třídy.

újezďák 26. 6. 2024, 14:27
6
7

Tomek to jsou ovšem neskutečné kecy , i v reakci na to ,že 36 procent proti omezení automobilové kolony u školy je v souhrnu v anketě hodnoceno co " nejvíce negativně vnímané " . Respektive od vás zhruba stejně ubohé.

Tomek 26. 6. 2024, 14:54
8
7

@újezďák Ňákej vystřelenej ne? Tak rovnou napište, že to hodnotitel dezinterpretoval, takhle to znělo, že tam mají odlišný pohled, což by mě vzhledem k lokalitě nepřekvapilo, 90 % lidí (nadnesený, ne statistický údaj) si v těchto spádových oblastech tahá auto až do postele :P

újezďák 26. 6. 2024, 15:43
0
1

vaše metoda diskuse se stále víc blíží blábolu.
Je mi líto, že mezi námi městskými cyklisty , se někteří z nás dokáží takhle prezentovat, nemluvě o tom, že jako vy dokazují, že nerozumí psanému textu ani smutné ironii.
Pokládám tuto diskusi s vámi za uzavřenou a doufám, že se nedopustíte dalších urážek a dezinformací o lokalitě kde žiji , sem na cyklistický web se to skutečně nehodí ...

MaT 26. 6. 2024, 23:56

Kolem té Skalecké jezdím dost často, jsou tam vždycky ráno i dva strážníci, ale už jsem několikrát viděl, jak se přiblížilo nějaké auto, tu zákazovou značku hned iniciativně dali pryč, auto tam vjelo a značku dali zase zpátky. Tak nevím, jak to funguje. To jel do práce školník? Nebo někdo z učitelského sboru?

Zdenek X 27. 6. 2024, 08:06

@MaT: zrejme nejaky obyvatel ulice Skalecka. Mne to pripada normalni: ucel skolni ulice splnen (a je to dobre), mistni obyvatele nejsou zbytecne omezovani.

Piskvor 27. 6. 2024, 09:23

Praha je jen v (bývalých) hradbách, a vyjadřovat se k pražským věcem můžou jen tamní měšťané, kteří mají navíc alespoň tři pražské prarodiče (Pragerblütig!). Tak. Je tohle dost striktní Praha? Jejda, ono to nezahrnuje ani Letnou :D

Fakt je potřeba kádrovat "ale tamto není Opravdu Praha, protože JÁÁÁÁ tam nejezdím"? Naposled se rozšiřovala před doslova půlstoletím (1974), sestimsmiřte.

Tomek 27. 6. 2024, 17:45
2
1

@újezďák Napíšete, že někde hodnotitel konstatoval, že největší odpor je proti omezování dopravy. Nedáte k tomu žádný statistickýn údaj do textu. Je to separátní část Prahy s prokazatelně vyšší závislostí spádových obyvatel na IAD. Všichni mají ale pochopit, že to je ironie a zkreslení ze strany hodnotitele, jinak nechápou psaný text. Když provokativně označím možnost odporu místních obyvatel za logickou s ohledem na charakter lokality a jejího okolí, tak začnete vyvádět, protože jste místní, tak jasně, že vaše lokalita není taková jaká je, ale jak ji vidíte vy, totiž jako sám sebe označující městský cyklista nastavující standardy pro cyklistický web. Můžete být v klidu, necítím se být vůbec městským cyklistou, dokonce ani cyklistou, jsem pouze člověk dopravující se na kole, takže nemůžu být na vaší výši. Ale aspoň si nelžu do kapsy:D Jsem rád, že jste už diskuzi se mnou uzavřel, já naštěstí nejsem povinován vaším rozhodnutím, takže si třeba ještě něco napíšu, nevím...

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské
Praha,

Praha 6: Nová cykloobousměrka v Lotyšské

10. července. 2024, 1min. čtení3