Praha: křižovatka na Florenci se vrací do normálu, Křižíkova má nově cyklopruhy

Publikováno: 21. května. 2026, 2 min. čtení
Autor: Martin Šnobr
Úvodní foto: Martin Š.
Publikováno: 21. května. 2026, 2 min. čtení
Autor: Martin Šnobr
Úvodní foto: Martin Š.

Praha postupně dokončuje obnovu světelné křižovatky na Florenci mezi Muzeem hlavního města Prahy a autobusovým nádražím Florenc. Křižovatka ulic Křižíkova a Ke Štvanici v uplynulých letech fungovala v omezeném režimu kvůli rekonstrukci stropní desky stanice metra Florenc. Nyní se prostor pomalu vrací do původní podoby, opět (a více) jsou součástí cyklopruhy.

Na Křižíkově ulici ve směru do Karlína nově vznikl přibližně 70 metrů dlouhý cyklopruh před světelnou křižovatkou. V opačném směru, tedy z Karlína do centra, vznikly dva krátké cyklopruhy v řazení – jeden pro směr rovně a druhý pro odbočení vpravo. Oba mají délku zhruba 40 metrů. Za křižovatkou pak nově pokračuje další cyklopruh dlouhý přibližně 100 metrů, který vede podél Muzea hlavního města Prahy směrem k podjezdu pod magistrálou.

Cyklopruhy zde mají pomoci především při předjíždění kolon a ve směru do centra také oddělit pomalejší cyklistickou dopravu v mírném stoupání od automobilového provozu. Místem vede cyklotrasa A252 propojující Karlín s Prahou 1.

Další úpravy se očekávají také po obnovení provozu v ulici Ke Štvanici, která je několik let uzavřená. I zde se počítá s doplněním cyklopruhu v prostoru křižovatky.

Zajímavostí je, že na sousední křižovatce ulic Ke Štvanici a Sokolovská se nacházejí jedny z nejstarších ochranných cyklopruhů v Praze. Fungují zde téměř deset let.

Martin Šnobr
Student architektury a urbanismu se zájmem o udržitelnou dopravu a zlepšování míst kolem sebe. Členem redakce od roku 2018, od roku 2025 šéfredaktor.

Komentáře k článku

Tomáš 21. 5. 2026, 09:47
21
3

Popravde, chtel jsem, at ta oprava trva nekonecne dlouho. S tim ze ulice Ke Stvanici je zavrena tam bylo mnohem mene provozu. Krasne to ukazovalo, ze se v Praze daji uzavirat ulice, nic se nestane a mesto je prijemnejsi.

Kuba 21. 5. 2026, 10:44
29
3

Tomáš: stejně jako byla mnoho let zúžená magistrála kvůli opravě kanalizace a taky žádný kolaps z toho. Teď jsou uzavřené Mariánské hradby kvůli rekonstrukci tramvajové trati a taky žádný problém. Ale nesmí se to říkat nahlas, jinak motoristické sněhové vločky začnou strašně brečet...

Martin Šnobr 21. 5. 2026, 10:52
17
3

Tomáš, jo no, ulici Ke Štvanici si dokážu představit jako sdílenou zónu s povolením MHD, IZS a kol. V jedné úrovni s chodníkem. Krásně by to propojilo Muzeum HMP a stanici metra, vlastně i Prahu 1 a Prahu 8. Automobilová obsluha tam stejně není potřeba, paralelně vede ulice Na Florenci, kterou se to dá objet. Škoda, že město nemá na takové věci odvahu. Nikdo by to ani nepostřehl...

Ondra 21. 5. 2026, 11:19
14
2

Veřejný prostor ala Praha, v podstatě se to tam dá do původního stavu. Ohyzdné trubkové zábradlí zůstává. Tak aspoň ty cyklopruhy, když už nic

Martin Šnobr 21. 5. 2026, 18:44
12

Ondro, zábradlí dokonce nově přetřeli :-) na ikonickou červeno-bílou. Proti standardu IPR

Motorista 22. 5. 2026, 03:35
1
14

Já jsem za zábradlí rád. Dává tam smysl. A eště radši jsem za tu klasickou barevnou kombinaci. Upřímně by za mě úplně klidně mohlo bejt žluto modrý, jenom ne černý. Kupodivu i sloup toho semaforu je "bezbarvý" nerezový. Ta černá je na infrastruktuře fakt hnusná a štve mě momentálně snad že všeho nejvíc. To už i ta tmavě zelená, jakou mají kdesi v centru lampy VO, je lepší.

MartinP 22. 5. 2026, 12:46
12
2

Popravdě sem věřil ve změnu v ulici Ke Štvanici, zúžení na 1+1 (které absolutně dostačuje) a v ušetřeném prostoru zřízení velkorysých cyklopruhů... Ty 2+2 pro auta jsou tam přežitek z dob socialismu a je zločin, že se to tam ještě neupravilo.

komentář

Pravidla diskuze, Ochrana osobních údajů

Líbil se Vám článek? Chcete v Česku lepší podmínky pro cyklodopravu?
Podpořte nás, stačí i 100 korun. 💙🚲

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat