Městská policie neoprávněně zastavila cyklistu na magistrále

Publikováno: 17. března. 2022

Uživatel Sergio A. sdílel na Twitteru kamerový záznam ze své jízdy na kole, kdy byl v ulici 5. května neoprávněně zastaven strážníky městské policie s odůvodněním, že se v ulici nesmí jezdit na kole. V místě je přitom jízda kol povolena.

Jízda po magistrále je ve většině její délky zcela legální, i když vzhledem k chybějící cyklistické infrastruktuře a velmi hustému provozu je jízda často velmi nepříjemná a vhodná jen pro otrlé jedince, nebo jedince, kteří nemají možnost jet jinudy.

Více o možnostech a doporučeních k jízdě po severojižní magistrále jsme psali zde.

Komentáře k článku

David 17. 3. 2022, 11:40
12

Síla.

MP by měla zapracovat na systému vzdělávání zaměstnanců. Nedostatky vidím zejména v následujících oblastech:
- zákon o provozu na pozemních komunikacích (m.j. podle něj řeší některé přestupky)
- školení řidičů (alespoň jeden z nich, a to řidič, by měl znát dopravní značky a situaci v lokalitě podle nich sledovat),
- zákon o obecní policii, konkrétně např.:
"§ 6) Při provádění zákroků a úkonů k plnění úkolů obecní policie je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem.", ale i další.
- cizí jazyky
- asertivní chování
- slušná mluva a spisovná čeština

Pavel Mašek 17. 3. 2022, 12:54
3
1

Já mám dobré i špatné zkušenosti, bohužel mám pocit, že chování k určitým skupinám je silně odlišné podle MČ a taky (a nutno říct, že u MP i PCR oprávněné a správné) někdy je neasertivní jednání oprávněné (například dnes PČR k fetce na Hlaváku). Ale tohle by měl být edukativní příklad všem, jak to nedělat.

Tom 17. 3. 2022, 14:08

Často ty porušovači zákona městské policie nemají ani maturitu. Jejich vyjádřování je jak nějakých dláždičů chodníků. To je velká ostuda. Doufám, že se policisté na sebe už podívali.

Michael 17. 3. 2022, 16:25

Já se po Magistrále bojím jezdit, ale můžou za to z části i tihle iqdioti, co mají potřebu školit ostatní účastníky silničního provozu navzdory předpisům. Smutné ale nepřekvapivé, že jsou tací i u policie

Tomáš 17. 3. 2022, 16:50

Podle mluvčí ( https://denikn.cz/minuta/840256/ ) jel prý jezdec ne napravo. To jednak není dle videa pravda, jinak teda já se na magistrále také snažím zabrat pruh, protože jinak mě řidiči míjejí o desítky centimetrů v rámci pruhu.

Tak jsem mluvčí napsal toto:

Dobrý den,
ad kauza cyklista na magistrále. Není pravda, že zákon ukládá beze všeho jet u pravého kraje vozovky. Nadřízeným pravidlem je neohrožovat sebe ani ostatní svou jízdou. Jízda u pravého kraje vozovky po magistrále je nebezpečná, protože řidiče nenutí přejet do jiného pruhu a vede k tomu, že předjíždějí s decimetrovými rozestupy (což je proti zákonu).

Navíc z videa je patrné, že cyklista u pravého kraje jel. Podle mě tedy jel nebezpečně a měl jet více ve středu vozovky. Vaše vyjádření do médií se ale ani v jednom ohledu nezakládá na pravdě a byl bych rád, abyste jej příště opravila.

Její mail je kdyžtak: seifertova.irena@mppraha.cz

Michael 17. 3. 2022, 17:09

Mimochodem to je zakletí těchto "policajtů": Nemůžeš podle jedněch jet po Magistrále, protože se jim to nelíbí, ale kdybys ses jí chtěl náhodou vyhnout vedlejší ulicí, jako je třeba ul. Ke Karlovu, tak zjistíš, že je to částečně jednosměrka, protože cykloobousměrka tam podle názoru druhých "policajtů" nemůže vzniknout.

Tomáš 17. 3. 2022, 17:14

Mimochodem ještě mě zaujala rychlost cyklisty - jede skoro 50 km/h, to už tam patří tuplem.

David 17. 3. 2022, 17:18

Z toho předchozího videa je pak pěkně vidět, že z Magistrály nejde na souběžnou stezku legálně najet (je za svodidly/zábradlím a v předcházejícím úseku je chodník) a zase z ní za mostem sjet. Viz některé komentáře v médiích, že měl použít stezku na chodníku a ve vozovce neměl co dělat.

Tomáš 18. 3. 2022, 12:26

Tak paní mluvčí odpověděla. Projevuje nepěknou českou i lidskou vlastnost neuznat chybu a kopat za vlastní tým:

jak správně zmiňujete jízda po pražské magistrále na jízdním kole je nebezpečná (také proto se jí většina cyklistů raději vyhne), ale určitě se pro cyklistu nestane bezpečnější tím, že pojede vlevo. Tím zde bude logicky docházet k omezování provozu zvláště v dopravních špičkách. V případě, že je jízda cyklistů po části městské magistrály povolena, bylo by ideálním řešením pro bezpečnost cyklistů vytvoření odděleného dopravního koridoru pro cyklisty. Zákon o provozu na pozemních komunikacích přímo stanoví, že na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti při pravém okraji vozovky (§11/1). Zvláštními okolnostmi, které by mohly bránit v jízdě při pravém okraji vozovky budou např. výtluky a nerovnosti ve vozovce, zaparkované vozidlo, složený materiál na vozovce apod. Dalším ustanovením které cyklistů přikazuje jet při pravém okraji vozovky je ustanovení § 57/2, které stanoví : Na pozemní komunikaci se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici. Zde zákonodárce umožňuje cyklistům jako jediné kategorii řidičů na rozdíl od ostatních řidičů motorových vozidel užít k jízdě i krajnici. Je třeba si uvědomit, že cyklisté jsou vedle chodců nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu a z tohoto důvodu jim zákonodárce ukládá jezdit při pravém okraji vozovky.

Přestože došlo k neomluvitelnému chování našich strážníků, za vyjádřením ohledně důvodu, proč cyklistu hlídka zastavila, si stojíme.
Strážníci nejeli za cyklistou jen onen jím prezentovaný úsek , proto se nabízí otázka, proč tento cyklista neuveřejnil i jiné videa ze své trasy, kdy se o předpisové jízdě skutečně hovořit nedá. Možná si neuvědomil, že velkou část jeho trasy monitorují městské kamery. Znovu ale zopakuji, že smyslem zastavení nebylo cyklistu pokutovat, ale pouze ho upozornit na jeho nebezpečnou jízdu.

David 18. 3. 2022, 12:35

Nu, a tak ho upozornili že mu hrozí nebezpečí tím, že ho poslali s tím kolem do haj*lu. To je logické.

Škoda že se mluvčí neseznámila i s tím, že zveřejnil i záznam předchozího úseku své jízdy.

Jsem zvědav, na co ještě MP v nejbližších dnech Sergia "upozorní".

K6 18. 3. 2022, 17:07

"smyslem zastavení nebylo cyklistu pokutovat, ale pouze ho upozornit na jeho nebezpečnou jízdu"

Ta mluvčí je pěkné kvítko s tím lhaním. Hned, jak strážníci vylezou z auta, tak pořvávají, že tam na kole nemá, co dělat, a že dostane "penaltu". Potom jdou zpátky do auta a pravděpodobně volají na dispečink, kde jim někdo chytřejší vysvětlí, že chybu udělali oni. Teprve potom se od penalty distancují a akorát se ho snaží vykázat, aby jel jinudy.
Magistrála, nou cyklist.

Pavel Mašek 18. 3. 2022, 22:01

@Tomáš 18. 03. 2022, 13:26
- líbí se mi, co píšete, ale dovolím si nesouhlasit s neuveřejněním záznamů...ano,chybí třeba úseky a průjezd přes Nuselák, ale houkat začali dlouho po v extenzivním pojetí legislativy jeho jízdě na čáře/pravém okraji. Navíc už existuje minimálně jeden /další se snažím ověřit/ precedenc, kdy byl vyhrán soud s tím, že se u pravého okraje nemůže jet a má větší sílu právě ten stav vozovky, potřeba manévrování, očekávání kanálů....

Tomáš 18. 3. 2022, 22:10

Pavel Mašek: to npeíšu já, to já jen překopíroval odpověď mluvčí na můj mail, který jsem jí posílal dříve (viz výše). V tom zmíněném příspěvku je moje jen první odstsavec, druhé dva jsou odpověď mluvčí. Taky si myslím, že s tím neuveřejněním záznamů je to slaměný panák.

Pavel Mašek 18. 3. 2022, 22:20

@Tomáš
- ou, tak to má chyba, nepochopil jsem. Nicméně Sergio se dnes dočkal dost veliké podpory od cyklistů na kole, kteří se k němu připojili až po blázna s transparentem na Václaváku, kteří ho přišli/přijeli podpořit. Navíc se nejedná o podporu Sergia, ale bezpečné dopravy pro všechny v městě Praha a plně věřím, že jednou, i když ne za našich životů, bude Praha bezpečná pro dopravu na kole..

bob 18. 3. 2022, 23:39

Je opravdu ostuda, že městská policie má takovou hloupou nekompetentní mluvčí. Být jejím nadřízeným tak ji okamžitě vyhodím, takoví lidé mají pracovat někde "u lopaty" a ne jako mluvčí.

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat