Zuzana Boehmová: Cyklostezky New Yorku trápí kurýři na rychlých elektrokolech

Publikováno: 26. února. 2024
Zdroj: Respekt

Zuzana Boehmová ve své glose na stránkách týdeníku Respekt popisuje zážitky z cyklostezek New Yorku, které dle jejího pozorování zaplnily cyklokurýři na rychlých elektrokolech. Přibývá i srážek a riskantních situací.

Nutno podotknout, že regulace elektrokol je v USA odlišná od Evropské unie. Cyklopruhy smí v New Yorku používat i elektrokola, která sice jsou vybavena pedály, ale která dokážou jet „na plyn“ bez nutnosti šlapání až do rychlosti odpovídající 40 km/h (25 mil za hodinu).

Naproti tomu v Evropské unii lze jet bez asistence šlapáním na elektrokole maximální rychlostí 6 km/h, motor při šlapání pomáhá maximálně do rychlosti 25 km/h. Kola, která dané limity přesahují, jsou považovány za motokola, mopedy nebo skůtry, vyžadují registraci vozidla a ve většině států EU je jim zapovězen pohyb po cyklistické infrastruktuře.

Komentáře k článku

újezďák 28. 2. 2024, 14:18

Úplně to samé zažívá Glasgow, jezdím tam celkem pravidelně , horší se to viditelně.
Na pěší zóně tam mají poslíčci takové neformální postavaci depo (na Buchanan street).
Před několika lety jich tam bylo pár na šlapacích kolech, teď jich tam stojí mrak na elektro-samohybech a když dostanou rito, tak rozeženou chodce a jedou hlava nehlava .
Místní tisk to ostře kritizuje

komentář

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat