Novinky v mapě: Léto ’08

Publikováno: 15. září. 2008, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021

Přehled přístupnosti stanic metra, posun mapy myší i názorné fotografie křižovatek s vyznačením směrů a doporučeného průjezdu. V nové rubrice budeme nepravidelně informovat o změnách, novinkách a vylepšeních, které v poslední době prodělala naše cyklistická mapa Prahy. Ukážeme vám nové zaznamenané trasy, pochlubíme se rozšířením obsahu i zlepšeními v ovládání. V prvním vydání článku představíme prázdninové novinky.

Cyklistická přívětivost stanic metra

Pět hvězdiček (maximum) mají jen Depo Hostivař a Rajská Zahrada. Vcelku pohodlný přístup zajišťují také eskalátory vyvedené až na povrch, které má mnoho stanic. Některé stanice mají výtah, jeho použití není ale dovoleno (tři hvězdičky). Pokud musíte snášet kolo do vestibulu po schodech, dával jsem hvězdičky dvě. A jednu hvězdičku mají stanice s více schodišti, nebo se schodištěm mezi vestibulem a nástupišti.

Nejžhavější novinkou v obsahu mapy je informace o přístupnosti jednotlivých stanic metra pro cyklisty. Stanice jsou ohodnocené hvězdičkami podle pohodlnosti přístupu.

Pokud tedy v mapě najedete myší na značku stanice metra, dozvíte se nejen její jméno, ale i to, jak obtížné bude s kolem ve stanici nastoupit nebo vystoupit. Pro celou Prahu pak existuje seznam všech stanic.

 

Uživatelská zpříjemnění

Na četné žádosti byla implementována funkce posunu mapy pomocí kurzoru myši – zatím v „minimální“ formě. Tedy si jí (sobecky) užijí jen uživatelé Firefoxu. Exploreristé, bušte do mě!

Mapa také dovede zabrat celou plochu prohlížeče. Z mapy integrované do webu Prahou na kole přejdete do režimu „celá obrazovka„. V mapě pak fungují dvě rozvržení stránek: Klasické (přehledka a informační panely vlevo) a Široká mapa (přehledka a informační panely ve třech sloupcích pod mapou). Plochu mapy zobrazené v jednotlivých režimech ukazují následující obrázky:

Integrovaná mapa

Rozvržení integrované do webu Prahou na kole

Klasicky layout

Samostatná aplikace – klasické rozvržení

Siroky layout

Samostatná aplikace – celoobrazovkové rozvržení

Na horní liště přibyla ikonka aktuální legendy klikacích značek. Dozvíte se z ní, na které značky v mapě lze kliknout a co znamenají. Narozdíl od původní, obecnější legendy, seznam umožňuje vykliknout si další informace k dané značce (pokud jsou k dispozici) a je vždy v souladu s tím, co se na mapě právě zobrazuje (pokud tedy jsou některé značky v daném měřítku vypnuté, ani v legendě je neuvidíte).

 

Fotografie křižovatek a problematických míst

Bylo přidáno zatím asi 70 fotografií křižovatek, problematických a na orientaci náročných míst. Stačí v mapě kliknout na ikonku fotoaparátu a požadovaná fotografie se zobrazí v novém okně. Šipky na snímku radí, kudy křižovatku co nejbezpečněji překonat. Prozatím je pokryt severozápad Prahy, ale plánujeme přidávat další fotografie, hlavně z tras celoměstského systému a z doporučených páteřních tras. Všechny fotografie jsou k nahlédnutí v této galerii.

Žižkov - překonání Koněvovy

 

Opravy a změny obsahu

O prázdninách se povedlo vyrazit na pár mapovacích jízd. Výsledkem je řada oprav a doplnění zejména v městském centru. Zaznamenali jsme nový úsek stezky podél Lannovy ulice, doplnili chybějící značenou trasu přes Židovské Město a upravili vedení doporučených tras na Letné s ohledem na výstavbu městského okruhu.

Změny cnetrum 7-8.08

Mimo centrum bylo výraznou změnou přetrasování páteřní doporučené trasy C6 mezi Malovankou a Vypichem. Trasa málo frekventovanými ulicemi Břevnova nabízí plynulé stoupání nerušené auty na Bělohorské.

Břevnov změna 7.08

Byly zakresleny také nové cyklostezky na hranicích Prahy – v okolí Zličína:

Zličín - nové cyklostezky

Dosud nebyl plně otevřen nový úsek Rohanského nábřeží, ale cyklopruhy už jsou vyznačené – na ulici i v mapě:

Rohanské nábřeží - další etapa

Zákresu se dočkaly také cyklopruhy na Vršovické. Množství staveb plánovaných k otevření na tento podzim není malé, budeme se pokoušet je zakreslovat do mapy tak brzy, jak jen to bude možné.

Trasy na cyklojízdu

Dočasně bylo do mapy přidáno 22 doporučených tras pro příjezd na cyklojízdu 21.9. s odkazem na patřičné itineráře.

 

Posílejte opravy a doplňky

Bez připomínek a námětů uživatelů mapy by mapa rozhodně nebyla tam, kde je dnes. Proto stále očekáváme podněty k dalšímu vylepšení obsahu mapy! Používejte formulář pod mapou: Kdykoliv najdete nějakou nepřesnost, popište jí do formuláře a pošlete. Když na mapě chybí vaše oblíbená trasa, také pište. Rádi je do mapy zakreslíme. Pište také náměty, jak by mapa potřebovala zlepšit všeobecně, co byste v ní chtěli mít a podobně.

Vše přijímám na mailu vrataf[at]centrum.cz .

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Václav Řehák 15. 9. 2008, 10:32

Díky za práci na mapě, je to hodně užitečná aplikace. Do článku se dostala chybička: odkaz na galerii průjezdů křižovatek vede jen na fotku 12_06_zizkov05.jpg

Vratislav Filler 15. 9. 2008, 22:03

to: Václav Řehák: Děkuju, už jsem opravil.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Mapa Městem na kole aktualizována
Redakční blog,

Mapa Městem na kole aktualizována

17. října. 2023, 2min. čtení4