Čtvrteční cyklojízdy — pojeďte také

Publikováno: 13. října. 2008, 1 min. čtení
Aktualizováno: 25. března. 2012

jiriho z podebrad Velká cyklojízda se koná jen dvakrát za rok. Mnoho z nás jezdí na kole po městě každý den. Ale kdo k tomu nemá ještě sám odvahu, nebo se chce setkat s ostatními cyklisty, užít si atmosféru společné vyjížďky, může zavítat na každoměsíční ,,malé“ cyklojízdy (viz web cyklojízd). Datum je jasné: Každý třetí čtvrtek v měsíci, v šest večer na Jiřího z Poděbrad. Na jaře, o prázdninách, na podzim nebo v zimě. Aktuální datum nejbližší jízdy většinou najdete v našich pozvánkách, nebo je napsáno pod fotkou v levém horním rohu na stránkách cyklojízd.

Atmosféra malých cyklojízd je docela jiná: Maximum organizace většinou spočívá v tom, že se na místě dohodne trasa — a cílová hospoda. A pak se jede. Čas od času má cyklojízda nějaké speciální téma, které ji má ozvláštnit, třeba večerní vyjížďka po pražských galeriích nebo připomenutí historické události. Pokud se chcete podívat, je to jednoduché: Stačí být v pravý čas na pravém místě.

Přijezd po vlastní ose

Z jarní cyklojízdy máme připravených 22 doporučených příjezdových tras z celé Prahy — ty vám nyní nabízíme. Trasy jsou hodně defensivní — vyhýbají se frekventovaným ulicím a v provozu s auty vedou jen tehdy, když to opravdu jinak nejde. Vymýšleli jsme je tak, aby je zvládli i ti méně zkušení.

Do centra už vede několik tras prakticky izolovaných od silniční dopravy (z Modřan, Libně, Jihozápadního města) — ty můžete využít. Z mnoha městských částí vedou trasy po klidných ulicích a málo užívaných chodnících, které hlavní ulice překonávají na světelných přechodech pro chodce. Bohužel, existují také cyklisticky ,,zabité“ zóny (např. Košíře), odkud nelze s klidným svědomím cestu na kole doporučit.

Svou trasu si můžete vybrat přímo v upravené verzi naší mapy, která nabízí vyznačení všech tras na cyklojízdy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Nebo si vyberte trasu podle čtvrtí, kterými prochází.

Na mapce klikněte na čtvrť, ze které chcete vyjet — dostanete se přímo na popis doporučené trasy.

Nebo si vyberte trasu ze seznamu:


1. Čimice, Bohnice, Trója, Libeň,
2. Kobylisy, Letňany, Střížkov
3. Kbely, Vysočany
4. Počernice, Černý Most, Kyje, Hloubětín, Hrdlořezy, Malešice
5. Žižkov
6. centrum, Vinohrady, Žižkov
7. Malá Strana, Staré Město
8. Uhříneves, Petrovice, Měcholupy, Hostivař, Strašnice, Zahradní Město
10. Pankrác, Vyšehrad, Karlov
11. Kunratice, Krč, Nusle, Vršovice
12. Jižní Město, Chodov, Spořilov
13. Libuš, Novodvorská, Krč
14. Lhotka
15. Komořany, Modřany, Braník, Podolí, Výtoň
16. Radotín, Chuchle
17. Barrandov
18. Jihozápadní město, Řeporyje, Stodůlky, Zličín
19. Jinonice, Radlice
20. Řepy, Bílá Hora, Petřiny, Břevnov, Strahov
21. Ruzyně, Červený Vrch, Dejvice, Letná, Holešovice
22. Suchdol, Lysolaje, Troja

Máte to daleko? Přijeďte metrem

Pokud to máte do centra trošku víc z ruky, je MHD velmi vhodný způsob, jak dorazit na začátek cyklojízdy. Kolo se v metru vozí zdarma (podrobnosti viz náš článek), srazy jsou jen pár kroků od stanice trasy A Jiřího z Poděbrad. Ze vzdálenějších čtvrtí můžete dorazit kteroukoliv linkou — vhodné stanice jsou kousek, přestupovat se v podstatě nevyplatí. Totéž platí o nádražích.

Z trasy A vystoupíte přímo na Jiřího z Poděbrad.

Z trasy B je nejlepší vystoupit ve stanici Křižíkova a vyjet na Žižkov Vítkovským tunelem. Z Tachovského náměstí za tunelem je asi nejlepší vystoupat ulicemi Chlupova a Milíčova do Bořivojovy a pak na náměstí ulicí Ondříčkovou. U televizní věže zahnete vpravo a jste tam.

Z trasy C vystupíte na Muzeu. Musíte prokličkovat podchody až za Muzeum, k zastávce tramvaje č. 11. Kdo se nebojí aut, může odsud prostě vyrazit Vinohradskou nahoru. Klidnější trasa vede jednosměrkami Španělskou, Mánesovou, Italskou, Polskou, Třebízského a opět Mánesovou.

Z okrajových částí Prahy (Radotín, Kolovraty, Klánovice), nebo z jejího okolí, je to na Jiřího z Poděbrad nejšikovnější vlakem. Přeprava jízdního kola vlakem stojí 25 korun za každý vlak (placeno ve vlaku, opět více zde), v příměstském ,,panťáku“ nebudete mít problém.

Z Masarykova nádraží je nejlepší vyvést kolo do ulice Hybernské. Následuje průjezd křižovatkou U Bulhara, kde doporučujeme držet se na pravém chodníku. Projedete podjezd pod železniční tratí a zabočíte vpravo do Italské. Teprve když máte u Riegerových sadů nastoupáno, dá se jet po silnici. Na konci Riegerových sadů zahnete vlevo do Polské a ulicemi Třebízského a Mánesovou dokličkujete až k cíli. Z Hlavního nádraží vyjedete směrem k Masarykovu nádraží a Opletalovou dojedete až do Hybernské, kde odbočíte vpravo a pokračujete jako od Masaryčky.

Návrat

Z cyklojízdy se, zvlášť na podzim a v zimě, budete určitě vracet až za tmy. Světlo je proto nezbytné. Při návratu také volte mírnější tempo; jedete po dlouhém dni, lehce unaveni, z míst, kde jste třeba ještě nebyli. Nepřeceňujte své síly a pozornost. Proto žádný spěch, a pokud jsme neodolali a dali si pivko, tak to vezměte metrem!

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat