Novinky v mapě duben 2012

Publikováno: 04. května. 2012, 6 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Autor: redakce
Publikováno: 04. května. 2012, 6 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Autor: redakce

Po delší době doznala mapa nového vykreslení, které především reflektovalo drtivou většinu infrastruktury vzniklé v roce 2011 tak, jak ji shrnuje cyklistická ročenka magistrátu. Nových tras či stezek nebylo příliš mnoho, změny se týkaly hlavně značení a v nekterých čtvrtích cykloobousměrek. Kromě toho jsme také zapracovali několik podnětů na opravu praktických tras: přispěvatelům děkujeme!

Nová infrastruktura

Asi největší změnou byl zákres nové cyklostezky od Havránky do ulice K Pazderkám. Její křížení s ulicí je sice klasicky „balkánské“ (nebo snad „prahaosmičkové“?), ale i tak jsme na ní umístili trasu A273.

Z cyklopruhových realizací stojí za zmínku integrace v ulici Beranových v Letňanech (nově vyznačený úsek A27). Zákres jsme provedli podle seznamu realizací, nemusí být tedy stoprocentní. Byl doplněn také cyklopruh v Českomoravské (kde už konečně vede přes odbočení do nových podzemních garáží).

Přibylo několik piktokoridorů , doplnily se na cestě do centra Duškovou a Plzeňskou (A14), na křížení Povltavské a Bulovky (A27) a na několika místech v Letňanech.

Cykloobousměrky

Cykloobousměrky si zaslouží zvláštní kapitolu, v roce 2011 v Praze vznikla řada realizací a mnohé z nich byly před veřejností tak utajeny, že jsme se o nich dozvěděli až z městského almanachu. Vězte tedy, že cykloobousměrné jsou například

  • nájezdy ze Stromovky na most přes kanál Vltavy (Za Elektrárnou),
  • Už celá Bobkova ulice na sídlišti Černý Most
  • Dříve jednosměrné úseky ulice Zenklovy a U Balabenky u Palmovky tam, kde po nich jezdí tramvaj,
  • Ulice Smržovská a V Soudním poblíž ZŠ Klánovice

Skoro polovinu realizací cykloobousměrek měly ale v roce 2011 na svém kontě Kbely, kde se zobousměrnilo několik koridorových průjezdů vedlejšími uličkami (úseky Sychrovské, Benecké, Sovenické, Nymburské, Čejetické, Železnobrodské, a Luštěnické). A rozhodně prý nejde o poslední cykloobousměrky v této městské části.

Cykloobousměrka u Stromovky.

Nové značení

Díky nové cyklomapě a seznamu realizací cyklotras se nám podařilo dostat do celkem aktuálního stavu i značení. Situace v cyklomapě a terénu by tedy měla odpovídat na trasách, jako je A24 v Dubči, doplněním A27 (až do Miškovic), A28 ze Zámků do starých Bohnic, úseků A50, A122, A214, A248, A259 a A288, celkem ke třiceti kilometrům nových tras.

Vylepšení od přispěvatelů

  • Zdeněk Slunéčko informoval o stavebních pracech ve Kbelích a nové stezce podél ulice Polaneckého, mezi Mladoboleslavskou a Toužimskou.
  • Pavel Kůrka poslal lepší variantu praktické trasy kolem Libockého rybníka.
  • Josef Hornof informoval o nových přejezdech pro cyklisty v okolí Větrníku, včetně velké realizace na Ankarské.
  • Mětej Bílek nám poslal fotku a informace, jak funguje úschovna kol v bazénu v Podolí.

Očekáváme zmrazení

Naše cyklomapa se renderuje z databáze OpenStreetMap. Ta právě prochází poměrně bolestnou změnou licence, vedoucí mimo jiné k odstranění dat přispěvatelů, kteří novou licenci neakceptovali. Praze je situace obzvláště nepříznivá, je tedy možné, že po delší dobu (i několika měsíců) nebudeme schopni udělat nový render cyklomapy a tedy zakreslovat do mapy nové trasy.

Problém se nicméně nevztahuje na fotografie a jiné klikací značky. Proto, jakmile uvidíte překážku nebo problém v mapě nevyznačený, neobávejte se o něm informovat redakci. Uděláme vše proto, abychom nové informace do mapy dostali.

Nové fotky

Vašek Kříž v posledních třech měsících nahrál přes 250 nových fotek po mnoha částech Prahy, například v oblasti Řep, Krče, Jihozápadního a Jižního města, Prokopského údolí, Kunratického lesa, Budějovické, Smíchova, Žižkova, a nakonec i Nového a Starého města. Další přibyly na Barrandově v okolí Chaplinova náměstí či Ďáblicích u metra Ládví. Na tahu ze Zbraslavi do Braníka se objevily obrázky pořízené za plného víkendového provozu. Přejezd u benzínky v Podolí i křižovatka pod Barrandovským mostem jsou nově zdokumentován z ptačí perspektivy.

Zdokumentovány byly mnohé stojany a upřesněna jejich poloha. Nyní si můžete prohlédnout, jak vypadají hlídaná parkoviště B+R u metra Nádraží Holešovice, Ládví, Nových Butovic či Zličína. U konkrétních stanic postupně přibývá informace, zda jsou hluboké či mělké, což může pomoci vyhnout se zdlouhavým nástupům a překážení s kolem na velbloudích eskalátorech.

Rudolfinum – Mánes

V průběhu dubna si od nás asi dvacítka začínajících cyklistů a nechala poradit trasu. Naprostá většina z nich psala, že jim nevadí kopce, a přáli si cestu mimo velký provoz. V reakci na to jsme doplnili fotky na průjezdu mezi Rudolfinem a Mánesem. Ten je teď pokryt podrobněji, než kdy dříve. Ještě jsme přímo v mapě zvýraznili možnost podpořit petici Auto*Matu za vytvoření pěší zóny na Smetanově nábřeží.

Mnohé fotky nejen v centru radí pomocí šipek optimální stopu průjezdu.

Pokud máte nějaké obrázky pro místa, kde zatím chybí fotky, či doporučení do mapy, neváhejte napsat na redakce@prahounakole.cz Za pomoc při rozvíjení mapy jsme vždy vděční. Děkujeme.

Credits

Projekt nové cyklomapy vzniká za přispění hlavního města Prahy.

 

 

redakce

Redakční tým online magazínu Městem na kole

Komentáře k článku×

lucierut 04. 05. 2012, 13:41

Mela bych poznamku k A225. Kdyz se prijizdi z Archivni k Blazimske, je tam informacni cedule s nakresem, jak vede cyklotrasa dal. Podle toho nakresu vede cyklotrasa tim soukromym usekem Blazimske uzavrenym zavorami. Az nedavno jsem se na to divala sem na mapu, a zde je A225 namalovana okolo Pyselskou. Asi by to chtelo sladit znaceni na mape a v terenu.

Václav Řehák 04. 05. 2012, 14:24

Jseš si jistá? Už jsem tam nějakou dobu nejel, ale mám pocit, že právě bývala znázorněna objížďka Pyšelskou. Čemuž i napovídá tahle značka ve StreetView (http://g.co/maps/zhq9s) i Vráťova poznámka (https://mestemnakole.cz/2008/05/cyklotrasa-za-zavorou-aneb-verejne-prostory-nejlepe-ohradit/comment-page-1/#comment-325)

Každopádně Top Hotel dělá problémy dlouhodobě a nemá smysl, abychom doporučovali jezdit přes jeho pozemek, když to aktivně sabotují.

lucierut 04. 05. 2012, 14:35

Dokud jsem nekoukla do mapy tady, vubec me nenapadlo jet jinudy nez pres ty zavory, klidne pristi tyden tu orientacni tabuli s nakresem vyfotim, ale podle me je to na ni jednoznacne malovane do prvni odbocky vlevo, coz je za zavoru. Jinak tedy chapu, ze oficialne ta trasa vede jinudy. Jen mi stale neni jasne, jak se to lisi od vedeni tras po chodnicich, kam cykliste take nesmeji. :-)

Jeste me napada otazka: Nevis, kde berou mapy.cz zdroje k vedeni cyklotras? Tam to maji malovane take Blazimskou.

Vratislav Filler 04. 05. 2012, 14:43

Značené cyklotrasy v Praze nejsou nikde vedené po chodníku.
Jiná věc jsou praktické trasy na mapě PNK, které používají leckde chodníky. Praktické trasy si současně "půjčují" čísla tras navržených magistrátem +- stejným směrem, a to z řady dobrých důvodů: při realizaci se trasa zakreslená v mapě mění jen málo, taky je to připomínka všem, že tímto koridorem má vést městská trasa. Trasy číslované v mapě bez žlutého podkladu ale nejsou v terénu vyznačené.

Mapy.cz mají jako podklad starší podklady mapy Prahou na kole (odhadem tak 2 roky staré), kdy jsem k tomu svolil (ještě přes prostředníka, tuším Planstudio - ostatně trasy PNK jsou součástí OpenStreetMap a tak se na ně nyní vztahuje licence OSM). Od té doby to zřejmě neudržují tak dobře jako my... ;-)

lucierut 04. 05. 2012, 14:46

Dik, ted uz je mi to s temi trasami po chodniku jasne. :-) Matlo me, ze maji ta cisla a tedy vypadaji oficialne a nikoli jen jako doporuceni.

blabous 04. 05. 2012, 15:57

Co přesně znamená "mapa doznala nového vykreslení"? V pondělí jsem upravil nějakou droboť na OSM, z níž cyklisticky relevantní jsou asi jen kostky v Heřmanově, ale po "novém vykreslení" ve zdejší mapě nejsou. Nic zásadního, ale jak to teda funguje?

Co se týče cykloobousměrek, v Osadni je jeden jednosměrný blok a protisměrný cyklopruh by se tam vešel, šikmé parkování má dost rezervu. Protisměrem tam podle mě jezdí dost lidí. Pohled z Dělnické: http://i50.tinypic.com/24m8j9x.jpg

Vratislav Filler 04. 05. 2012, 16:03

blabous: Render cyklomapy děláme z dat OSM ručně tak jednou za 1-2 měsíce, ono to zabere nějaké ty hodiny strojového času. Možná stihneme ještě jeden, než se přejde na novou licenci.

Ta Osadní je moc pěkná! :-) Pošlu na KCD.

Vratislav Filler 04. 05. 2012, 16:06

blabous: Jestli jezdíš DPNK, pošli to do soutěže o cykloopatření ( http://www.dopracenakole.net/pravidla-souteze/praha/#opa ).

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Co si myslíte o našem webu?
Redakční blog,

Co si myslíte o našem webu?7

13. ledna. 2021, 6min. čtení