Cyklomapa ještě důkladněji

Publikováno: 03. prosince. 2012, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Autor: Petr Dlouhý
Publikováno: 03. prosince. 2012, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Autor: Petr Dlouhý

V nedávné době jsme pro vás připravili několik novinek v podkladu cyklomapy Prahou na kole. Nově v ní najdete všechny v OpenStreetMap evidované přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty a retardéry. Za poslední měsíce se také výrazněji proměnilo několik lokalit, některé vcelku zdařile (Karlín, Mariánské Hradby), jiné jsou opět promarněnými příležitostmi (Letenské náměstí, Michelská).

Přechody, přejezdy, retardéry

V podrobných měřítkách nově najdete přechody pro chodce, přejezdy pro cyklisty a příčné prahy. To umožnila nová verze vykereslovacího software mapnik. Zmapování těchto prvků v OpenStreetMap bohužel zatím není ani zdaleka kompletní, takže se budou v mapě objevovat průběžně. Ale už to, že nyní existuje mapa, která tyto prvky zobrazuje, zvyšuje podstatně motivaci pro jejich zákres.

Místa, kde se vyskytuje množství infrastruktury, jsou nyní v detailu srozumitelnější.

Díky plošnému zobrazení retardér asi chápete, že v Dolních Měchoplupech je skoro jedno, kterou zklidněnou ulici zvolíte.


Drobná vylepšení rendereru

Provedli jsme některá drobná zlepšení. Zvýšili jsme přehlednost mapy tím, že jsme omezili vykreslování nápisů nad budovami a zrušili kreslení obslužných cest v areálech. Lepší je vykreslování metra, kde zastávky jsou nyní důraznější, ale nekreslí se linky. Bylo také opraveno několik menších chyb, jako nezobrazování názvů ulic v obytných zónách.

Karlín jinak

Od minulého vykreslení došlo k celé řadě změn v cyklistické infrastruktuře na základě kterých došlo ke změně doporučených i značených tras. Asi největší viditelnou změnu zaznamenáte v Karlíně, kde uvidíte jak cykloobousměrky v nové zóně 30, tak řadu dílčích prvků (protisměrné piktokoridory, úseky cyklopruhů na vjezdech do křižovatek, či zpomalovací prahy). V mapě jsou také prodloužené cyklopruhy na Rohanském nábřeží a změněná situace na výjezdu z betonárky (i když zde se situace stále mění tak rychle, že na ni mapový podklad reagovat spíš nestíhá).

Západní část Karlína ukazuje sbírku různých dopravních opatření

Cykloobousmarka v části Pobřežní ulice.


Mariánské Hradby

V létě 2012 bylo na výjezdu z Chotkových sadů vybudováno křížení ulice a cyklotrasa pokračuje buď po chodníku mezi silnicí a tramvají, který je nově v režimu pěší zóny (sjezd na silnici před zastávkou tramvaje Pražský hrad), nebo po cyklopiktokoridoru na silnici. Pěšími frekventovaný úsek před letohrádkem bude zřejmě časem opuštěn.

Nové řešení v Mariánckých Hradbách včetně popisku


Letenské náměstí bez větších zlepšení

Rekonstrukce Letenského náměstí proběhla mimo větší pozornost zájmových skupin a dost zoufalý výsledek tomu přesně odpovídá. Nové řešení cyklomapy to odhaluje vcelku nekompromisně:

Letenské náměstí: Užijte si bídu – buďte rádi, za proužek asfaltu, který ale bohužel funguje jen v jednom směru a pro překonání vjezdu na parkoviště se musí zpět na silnici.

A v samotné křižovatce už není mimo předsunutých stání vůbec nic (až na povolení průjezdu do Milady Horákové, které ale vzniklo díky vstřícnosti radnice Prahy 7 a s rekonstrukcí vlastně úplně nesouvisí).

Pro útěchu můžete legálně projet zastávkou tramvaje. 


Michelská

Podobně dopadla Michelská (píšeme o tom jinde). Domapování na křížení s Nuselskou není ještě zobrazené, zaktualizovaná je ale už křižovatka s Ohradní ulicí, která přesně ukazuje nenávaznost chodníkové stezky.

Michelská – Ohradní. Předsunuté stopčáry a cyklostezka oddělená i od možnosti vjet na komunikaci.


Co v mapě chybí?

My, případně další přispěvatelé OpenStreetMap se snažíme průběžně domapovávat změny v infrastruktuře. Přestože se k nám informace o změnách dostávají z různých kanálů, tak jejich zanesení do mapového podkladu vyžaduje důkladnou obhlídku místa nebo alespoň detailní fotografie. Na místa některých, letos realizovaných změn, se nám zatím nepodařilo se dostat. Oceníme proto případné fotky z následujících míst:

  • Cykloobousměrka Pod Kesnerku, Ke Koulce
  • Cyklopiktokoridory v Plzeňské od Makovského po Kukovu
  • Prodloužené pruhy na Vinohradské u Flory
  • Částečně smazaný pruh na Vinohradské u Želivského
  • Nově vzniklé bus+taxi+cyklo pruhy na Opatovské

Uvítáme i zprávu o jiných místech, kde nesedí podklad s realitou, pokud možno s fotografiemi nebo odkazem na fotoalbum.

Oceníme také, pokud nám věnujete fotografie míst pro všechny klikací body, které jsou v mapě obsažené – optimální stav je infrastruktura vyfocená za slunečného dne s houfy cyklistů (což v tomto ročním období nebude úplně lehké ;-) ). Pište na redakce@prahounakole.cz.

Credits

Projekt nové cyklomapy vzniká za přispění hlavního města Prahy.

 

 

Petr Dlouhý
S magazínem spolupracuje od roku 2011. Autor nové verze cyklomapy Prahou na kole nasazené v roce 2012, programátor. Specialista na OpenStreetMap, spoluautor navržené sítě doporučených tras v Praze.

Petr Dlouhý 3. 12. 2012, 19:51

Obousměrka Ke Koulce, Pod Kesnerkou a buspruhy Ankarská, Opatovická, Černokostelecká, Rabakovská i Výstavní už jsou v podkladu.

pekas 3. 12. 2012, 22:38

Vážení tvůrci i přispěvatelé, díky za vaši záslužnou činnost.

Andy 4. 12. 2012, 09:43

Dobrá práce, pánové. Díky!

PS: Jak je možné aktualizovat mapu pro Android aplikaci Locus?

Jerzy 2. 7. 2013, 13:22

Chtěl bych upozornit na nový technický poznatek, že u nových tabletů s Windows 8 při prohlížení mapy v nejnovějším Exploreru ve Win8 módu, nejde v mapě dotykem zoomovat/posunovat výsek mapy.

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Mapa Městem na kole aktualizována
Redakční blog,

Mapa Městem na kole aktualizována

17. října. 2023, 2min. čtení4