Náš vyhledávač trasy umí mezilehlé body

Publikováno: 19. března. 2014, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021
Publikováno: 19. března. 2014, 1 min. čtení
Aktualizováno: 30. ledna. 2021

Po časově náročném vývoji jsme počátkem března na mapě Prahou na kole nasadili velké vylepšení vyhledávače tras pro cyklisty. Je jím možnost zvolit si při vyhledání trasy mezilehlé body.

K čemu to je?

Nezdá se vám právě vyhledaná trasa? Máte obvyklý směr, kudy vyjíždíte z domova? Chcete se vyhnout kopci, který vám vyhledávač doporučil překonat? Nyní stačí „vzít“ trasu a přetáhnout na místo, přes které chcete jet. Trasa se přepočítá na mezilehlý bod. Také můžete zjistit, o kolik je takto vyhledaná trasa kratší nebo delší.

Další možné použití je hrubé „naklikání“ trasy, kterou jste jeli (třeba abyste zjistili, jak to bylo daleko), nebo kterou někomu chcete poradit: v místech, kde se vyhledávač oproti vašemu požadavku odlišil, trasu prostě přetáhnete na správné místo.

Postup v několika krocích

1. Vyhledávač trasy otevřete přes položku „Najít trasu“

2. Zvolíte počáteční bod (zadáním adresy – musíte zadat celé jméno ulice – nebo kliknutím do mapy)

3. Zvolíte koncový bod (stejným způsobem). Vyhledá se trasa mezi body A a B.

Nyní chcete změnit vyhledanou trasu, aby vedla jinudy:

4. Najedete kursorem na trasu. Na trase se objeví černý praporek a po chvíli i bublina informující, že přetažením změníte trasu.

5. Stisknete tlačítko myši a „přetáhnete“ trasu do požadované alternativní ulice. Pustíte myš a trasa se sama vyhledá přes nově definovaný mezilehlý bod.

Stejným způsobem můžete přidat libovolný počet mezilehlých bodů.

Tipy a triky

  • Chcete-li přetáhnout mezilehlý bod do místa, které aktuálně leží mimo obrazovku, posuňte si výřez mapy tak, aby vámi požadované místo bylo ve výřezu na monitoru.
  • Mezilehlý bod nelze zrušit; vytvoříte-li si omylem mezilehlý bod navíc, vraťte se v prohlížeči dvakrát(!) zpět.
  • Buďte opatrní při scrollování mapy, abyste omylem nechytili místo mapy vyhledanou trasu. Raději příliš nespěchejte, zvlášť na méně výkonných strojích.
  • Nezdá-li se vám vyhledaná trasa nebo máte potíže s nějakou funkcí vyhledávače, klikněte na položku menu „Poslat komentář“, která se objeví pod itinerářem vyhledané trasy.

Vývoj pokračuje

Vývoj naší cyklomapy pokračuje i nadále. Naše aplikace je OpenSource, takže umíte-li programovat v Pythonu či Javascriptu, můžete se do jejího vylepšování pustit sami. Zdrojové kódy a návod na instalaci vývojového prostředí najdete na adrese https://github.com/auto-mat/prahounakole. Případně nás můžete kontaktovat přímo na adrese redakce@prahounakole.cz .

Vratislav Filler
Zakladatel mapy a webu Prahou na kole, předchůdců tohoto magazínu. Zaměřuje se analyticky na cyklistickou infrastrukturu, především v Praze. Je členem pražské cyklokomise, poradního orgánu Rady hl. m. Prahy. Působí jako dopravní expert ve spolku AutoMat. Vědecký pracovník zaměřený na přesné aplikace globálních navigačních systémů.

Mirek2 19. 3. 2014, 10:17

Používám Chrome. Vlaječka po přejetí trasy kursorem sice může zmizet, ale to neznamená, že se při kliknutí do mapy za účelem jejího posunu opět neobjeví a nedojde tak k překreslení trasy. Např. na mapy.cz bych použil pravé tlačítko a "odebrat průjezdní bod" a omyl by byl vyřešen. To zde není možné. Tlačítko "zpět" pokud zabere, tak až na několikeré kliknutí. Už jsem vyhledávání i vzdal. Chtělo by to doladit.

Vratislav Filler 19. 3. 2014, 10:28

Mirek2: Odebírání průjezdních bodů jsme tam samozřejmě chtěli, potíž je s časem, který tomu můžeme věnovat. Kdo by nám chtěl pomoct, je vítán na githubu zmíněném na konci článku.

Václav Řehák 19. 3. 2014, 10:35

Tlačítko zpět by mělo zabrat vždy, na 2 kliknutí. Pokud ne, zkus prosím zadat přesný popis chyby s postupem, jak ji reprodukovat na https://github.com/auto-mat/prahounakole/issues

Jak se píše v úvodu, vývoj byl náročný. Začal jsem na tom dělat o Vánocích a do března našetřil pár večerů/nocí k dotažení do současného stavu. Odebírání bodů je v plánu, ale další volný večer budu mít někdy v květnu. Hodně moc bychom potřebovali, aby někdo s vývojem pomohl, ale od opensourcování se zatím nikdo nepřidal. Hlavně nějaký JavaScriptař by se hodil.

Václav Řehák 20. 3. 2014, 13:15

Na Facebooku někdo hlásil, že mu tam naskakují vlaječky omylem při posunu mapy. Stává se to i ostatním? Máme to nějak řešit?

Pokud se Vám to stává, prosím také o test, zda stejný problém máte i na mapy.cz a Google Maps, které používají v principu stejné řešení.

Mirek2 20. 3. 2014, 14:08

To co popisuji v 1 nastává (ne vždy) při přejetí trasy kurzorem směrem nahoru a pokusu o posun mapy a to i ve značné vzdálenosti od trasy (to bude ta vlaječka omylem). Dokonce se mi objevily i 2 nebo 3 vlaječky. Vymazání jedné vlaječky lze provést dvojím kliknutím na tlačítko zpět, k případnému vymazání další předešlé vlaječky je potřeba kliknout zpět 4 krát.
Na Google Maps ani na mapy.cz jsem to nepozoroval.

Václav Řehák 20. 3. 2014, 21:44

Aha, tak už to vidím. Jde o chybu, která se projevují tím, že kurzor zůstane v režimu posouvání vlaječky (vypadá jako čtyřšipka). Bohužel teď nebudu mít čas to opravit :(

Lei 21. 3. 2014, 12:41

Skvělá věc, až se to doladí!

Líbil se Vám článek? Podpořte náš další obsah!
Stačí 10 Kč a minuta Vašeho času.

Vyberte prosím částku, poté budete přesmerováni na darujme.cz

Mohlo by vás zajímat
Ohlédnutí za rokem 2022 v redakci
Redakční blog,

Ohlédnutí za rokem 2022 v redakci

06. března. 2023, 16min. čtení4